BANM-da Gənc Elçilər proqramının təqdimatı olub
Bakı Ali Neft Məktəbində  (BANM) Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının həyata keçirdiyi “Gənc Elçilər” proqramının təqdimatı olub. Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən proqramın əsas məqsədi ölkəni beynəlxalq arenada layiqli təmsil edə biləcək gənclərdən ibarət xüsusi qrupun formalaşdırılması olub.
Təlimdə BANM-ın 100-ə yaxın tələbəsi iştirak edib. Təqdimat Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının Beynəlxalq əlaqələr üzrə katib və proqram rəhbəri İlhamə Qasımzadə tərəfindən keçirilib. Təqdimatda  ilk öncə “Gənc Elçilər” proqramının videosu nümayiş olunub təlimçi proqram haqqında ətraflı məlumat verib, layihənin məqsədi, mahiyyəti və qoşulma qaydalarından danışıb. Proqram çərçivəsində həmçinin Ali Məktəbin tələbələrinə respublika ilə bağlı siyasi, iqtisadi və mədəni sahədə lazımi biliklər aşılanıb.
Qeyd edək ki, proqramın birinci mərhələsi maarifləndirici xarakter daşıyır. Daha sonra tələbələrin təlimlərdə əldə etdikləri bilikləri simulassiya oyunları, diplomatlarla master-klass və görüşlər, digər alətlər vasitəsi ilə təcrübədən keçiriləcək. Sonuncu mərhələdə isə gənc elçilərin əhəmiyyətli beynəlxalq tədbirlərdə iştirakı proqramın əsas missiyası olan Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq təmsilçiliyinin genişləndirilməsini həyata keçirəcək.
Layihəyə qatılmaq istəyən tələbələr xüsusi müsahibə və müsabiqədən keçiriləcək və uyğun namizədlər iştirak haqqı  qazanacaqlar. Proqramın fəaliyyətinin 80%-ində iştirak edən tələbələr xüsusi şəhadətnamə və tövsiyə məktubu ilə təltif olunacaqlar.

Young Ambassadors Program presented at BHOS
National Assembly of the Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA) presented its Young Ambassadors Program at Baku Higher Oil School (BHOS). The program, which is implemented with organizational support of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, aims at formation of a special group of young people who are capable and worthy to represent Azerbaijan in the international arena decently.
Head of the Young Ambassadors Program, Secretary for International Relations of NAYORA Ilhama Gasimzadeh made a presentation at the meeting, which gathered about 100 BHOS undergraduates. At the beginning, a video about the program was shown. Ilhama Gasimzadeh told about the project objectives, tasks, strategy and rules of participation. As she informed, those Higher School’s students participating in the program will gain deeper knowledge about political, social, economic and cultural life of the country.
The first phase of the project encompasses an educational program. Then the participants apply the knowledge in practice while being involved in simulation games and master classes and attending meetings with diplomats. This will help them gain first-hand experience and practical skills. During the final stage, future young ambassadors will participate in a number of important international events. Their activities will expand Azerbaijani youth’s world representation and, thus, contribute to achieving the program objectives.
Participants of the Young Ambassadors program are selected through interviews. Those young people who actively participate in the project implementation are awarded with special certificates and letters of recommendation.