BANM-da Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Daha sonra tədbiri öz sözlərilə açan Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov 1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş Xocalı soyqırımını Azərbaycan xalqının yaddaşından heç vaxt silinməyəcək qəddar və dəhşətli cinayət adlandırıb. Rektor qeyd edib ki, bu hadisə təcavüzkar ermənilər tərəfindən Azərbaycan xalqı üçün təşkil edilən yeganə soyqırım olmayıb, ondan əvvəl də xalqın başına dəfələrlə oxşar müsibətlər gətirilib. E.Qasımov ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan xalqının güclü iradəsi nəticəsində bu gün Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə tanıdılması uğrunda böyük addımlar atıldığını bildirib və bütün iştirakçıları, eləcə də gəncləri bu istiqamətdə fəal olub millətin günahsız tökülən qanının yerdə qalmaması üçün bu soyqırımın dünyaya çatdırılmasında dövlətimizə dəstək olmağa çağırıb.
Tədbirdə Ali Məktəbin İngilis dili və humanitar fənnlər mərkəzinin dosenti, Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Şahverdiyev Xocalı soyqırımının bütün tarixi təfərrüatları ilə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra Ali Məktəbin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 3-cü kurs tələbələri Fərdin Vətəni və Ramal Nadirov Xocalı soyqırımına həsr olunmuş prezentasiya ilə çıxış ediblər. Gənclər bu dəhşətli soyqırımın nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla 613 dinc sakinin qətlə yetirildiyini, 8 ailənin tamamilə məhv edildiyini, 25 uşağın hər iki valideynini itirdiyini, 130 uşağın isə valideynlərindən birini itirdiyini bildiriblər. Soyqırım günü 1275 xocalılı əsir, 150 xocalılı itkin düşüb. Gənclər bu soyqırımın erməni faşistləri tərəfindən insanlığa qarşı törədilmiş terror aktı kimi bütün dünyaya tanıdılması üçün əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərinə söz veriblər və bütün tələbələri bu məqsəd uğrunda birləşməyə çağırıblar.
Xocalı soyqırımının ildönümü münasibətilə Ali Məktəbin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələri və administrativ kollektivi Xocalı prospektində Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış “Ana fəryadı” abidəsini də ziyarət ediblər.

Baku Higher Oil School (BHOS) organized a special event dedicated to 26th anniversary of the Khojaly massacre. At the beginning, one minute's silence in remembrance of Khojaly tragedy victims was observed.
In his introductory speech, BHOS rector Elmar Gasimov said that the Khojaly genocide, which, sadly, was not the only military crime committed against Azerbaijani people, would remain in the memory and history of the Azerbaijani people as one of most cruel crimes against humanity. The rector emphasized that great efforts were taken based on the forward-looking policy of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to inform the world community about the tragedy. Elmar Gasimov also told that all Azerbaijani people including young generation should support these efforts to bring to justice those who are responsible for Khojaly genocide.
Associate professor of the BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre Alemdar Shahverdiyev told about historical contest of the Khojaly tragedy and the special place it occupies in the Azerbaijani history. BHOS third-year Petroleum Engineering students Fardin Vatani and Ramal Nadirov made presentations about the Khojaly massacre and its consequences, and reminded of the tragic statistical data of the event. As the result of this act of genocide, 613 Khojaly residents were killed including 106 women, 63 children and 70 elderly. Eight families were completely annihilated, 130 children lost one parent, while 25 lost both parents; 487 people including 76 children became disabled, 1275 residents were taken hostage and 150 civilians went missing. The students called on all Azerbaijan youth to join efforts in order to bring Armenian fascists, who committed the Khojaly genocide, to justice.
On February 26, 2018, the management, staff members and students of the Baku Higher Oil School visited the memorial complex on the Khojaly avenue in Baku and laid flowers to the monument “Cry of mother” (“Ana fəryadı”) dedicated to the memory of the victims of the Khojaly genocide.