BANM-ın müəlliminin nüfuzlu beynəlxalq jurnalda elmi məqaləsi dərc olundu
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müəllimi Samin Məliyin dünyanın ən nüfuzlu elmi jurnallarından biri olan "Dinamik və Kontrol sistemlər" ("Journal of Dynamical and Control Systems") jurnalında elmi məqaləsi dərc olunub. 24 yanvar 2018-ci ildə dərc olunan məqalə "Kontrolda gecikməli diskret sistemlərdə birinci və ikinci tərtib Zəruri Optimallıq şərtləri" adını daşıyır.
Məqalədə yeni metod tətbiq edilməklə müasir mühəndislik və iqtisadi optimallaşdırma problemlərinin həllində tətbiq olunan “Eyler tip zəruri optimallıq şərtləri və xəttiləşmiş diskret maksimum prinsipi” alınmışdır. Diskret sistemlərdə optimallaşdırma məsələləri müasir riyaziyyatın ən prioritet tədqiqat sahələrindən olub, yeni çox funksiyalı texnoloji maşınların əlverişli iş prinsiplərinin təyinatı və həmçinin riyazi modelləri vasitəsi ilə gecikmiş və ya məhdudiyyətlər yaranmış bank ödənişlərinin optimal idarə olunması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
“Tomson” reytinqli "Dinamik və Kontrol sistemlər" jurnalı ABŞ'ın çox nüfuzlu “Springer” elmi jurnallar bazasında olmaqla yanaşı "Kontrol və Optimizasiya" sahəsi üzrə dünyada 25 ən nüfuzlu elmi jurnallar siyahısındadır. Redaksiya heyəti ABŞ, Fransa və İtalya universitetlərinin professorlarından ibarət olan jurnal dünyaca məşhur SCOPUS, SciSearch, INSPEC və ZentralblattMath kimi elmi araşdırmalar bazalarına da daxildir.
Qeyd edək ki, BANM-ın müəllimi Məlik Samin Böyük Britaniyanın Mançester Universitetində “Riyaziyyat və riyazi məntiq” ixtisası üzrə magistraturanı bitirib və hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda prof. Misir Mərdanovun elmi rəhbərliyi altında "Optimal idarəetmə" ixtisası üzrə dissertantdır.

A scientific article of Samin Malik, a teacher at the Petroleum Engineering department of Baku Higher Oil School (BHOS), has been published in the Journal of Dynamical and Control Systems, one of the most influential scientific magazines of the world. The article, published on January 24, is entitled "Necessary First- and Second-Order Optimality Conditions in Discrete Systems with a Delay in Control". The article highlights the newest method applied to the "Euler-type necessary optimality conditions and the linearized discrete maximum principle" for the solution of modern engineering and economic optimization problems.
Optimization problems in discrete systems as one of the priority research areas of modern mathematics are of great importance in determining an affordable working principle of new multifunctional technology and in optimal managing of delayed or bounded bank payments by their mathematical models.
The Journal of Dynamical and Control Systems is one of the 25 most authoritative scientific magazines in the world in the field of Control and Optimization. The journal closely cooperates with international publisher Springer, provides researchers in with quality content through innovative information, products and services. The Editorial Board of the magazine consists of professors from the US, France, and Italy. The journal is also a member of the world-famous SCOPUS, SciSearch, INSPEC, and ZentralblattMath.
BHOS teacher Samin Malik received his Master degree in Pure Math and Mathematical Logic at the University of Manchester (Great Britain). Currently, he works on his Ph.D in Optimal Control under the guidance of Misir Mardanov, a professor at the Institute of Mathematics and Mechanics of Azerbaijan National Academy of Sciences.