Dünya nəhəngi IBM Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlıq edəcək
Kompüter texnologiyaları sahəsində dünya lideri olan “IBM” şirkəti Bakı Ali Neft Məktəbilə (BANM) əməkdaşlıq edəcək.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev İsveçrəyə işgüzar səfərində, Davosda “IBM” şirkətinin baş icraçı direktoru xanım Cinni Rometti ilə görüşüb və cənab Prezident  “IBM” şirkətinin ölkəmizdəki fəaliyyətinin uğurlu olduğunu, mövcud əməkdaşlığın gələcək əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
“IBM” şirkəti həmçinin SOCAR ilə ən müasir texnologiyalardan istifadəyə geniş imkan yaradacaq yeni layihə həyata keçirməyi planlayır. Üzərində 1500-dək işçinin çalışacağı planlaşdırılan layihədə Bakı Ali Neft Məktəbinin də iştirakı nəzərdə tutulur. Layihə dünya səviyyəli mütəxəssislərin hazırlanmasına öz töhfəsini vermiş olacaq.
Qeyd edək ki, BANM-ın yeni açılmış kampusunda “IBM” şirkətinin texniki təminat və proqramla təchiz olunmuş tədris mərkəzinin açılması da nəzərdə tutulmuşdur.

World giant IBM will cooperate with Baku Higher Oil School
During his working visit to Davos, Switzerland, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Chairman, President and Chief Executive Officer of IBM Ginni Rometty. President Ilham Aliyev described the activities of IBM in Azerbaijan as successful, saying the existing cooperation will contribute to the development of relations in the years ahead.
IBM and SOCAR plan to jointly implement a project which will create an opportunity to widely use of the newest technologies. Baku Higher Oil School will also take part in the project. About 1,500 employees will be involved in the project, which will encourage the preparation of world-class specialists.