Bakı Ali Neft Məktəbində tədrisi elektron idarəetmə sistemi yaradılır
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) yeni elektron tədris sisteminin tətbiqinə dair təqdimat keçirilib. Təqdimatda Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov, professor-müəllim heyəti və administrativ kollektiv iştirak edib. Təqdimat Ali Məktəbin riyaziyyat müəllimi Tural Abdullayev tərəfindən keçirilib.
Təqdimatın ilkin mərhələsində sistemin BANM-ın gündəlik fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması və optimallaşdırılması istiqamətində ümumi faydalarından danışılıb. Belə ki sistemin yeniliklərinin tətbiqi nəticəsində böyük vaxt itkisinin qarşısı alınacaq, sistem insan əməyini əhəmiyyətli azaltdığından əməliyyatlarda səhvə yol verilməsi aradan qaldırılacaq, həmçinin fəaliyyət və proseslərə nəzarət daha asan və vaxt sərfi olmadan həyata keçirilə biləcək.
Tural Abdullayev təqdimat zamanı yeni sistemin köməyilə BANM administrasiyasının işinin xeyli optimallaşacağını deyərək bildirib ki, indi  transkriptlər, arayışlar, diplom əlavəsi, dərs qeydiyyatı, qiymət cədvəli və s. kimi işləri administrativ işçilər deyil, sistem hazırlayacaq. Yeni sistem həmçinin tələbə haqqında məlumatlar, tələbə bileti, tələbələrin turniket qeydləri, tələbələrin imtahanlarda iştirak siyahısı, tələbələrin təqaüdləri haqqında məlumatları özündə birləşdirərək istifadəçilərə bu istiqamətdə bələdçilik edəcək.
Qeyd edək ki, elektron tədris sistemi BANM rəhbərliyinə tələbələr arasında müəyyən sorğular keçirməyə imkan verəcək ki, bu da keyfiyyətin təmin olunmasına və yarana biləcək problemlərin dərhal aradan qaldırılmasına kömək edəcək.
Sistemdən yalnız BANM-ın işçilərinin deyil, həmçinin tələbələrinin də aktiv istifadəsi nəzərdə tutulur. Belə ki, tələbələr kitabxana qeydiyyatı, lazımi kitabların axtarılması və sifariş edilməsi, sillabusların əldə edilməsi, imtahanlara qeydiyyat, yataqxanaya qeydiyyat və s. kimi məsələləri özləri sistem üzərindən həll edə biləcəklər.
Yeni elektron tədris sistemi BANM rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və təqdim edilən yeniliklərin yaxın günlərdə tətbiqinə başlanılacaq.

A presentation on applying a new electronic learning system was held at Baku Higher Oil School (BHOS). Rector of the Higher School Elmar Gasimov, academic and administrative staff attended the event. The presentation was made by mathematics teacher of BHOS Petroleum Engineering department Tural Abdullayev.
During the presentation, Mr. Abdullayev talked about benefits of the system aimed at improving and optimizing the daily performance of the BHOS. Due to the system’s innovations, a waste of time will be greatly prevented and human labor will be significantly reduced, so the process of errors will be minimized. The system will have an easier control options over activities and processes.
Tural Abdulayev said that with help of the new system, the work of BHOS administration would be optimized, adding that instead of administrative workers, the system itself will develop transcripts, references, diploma supplements, lesson registration and schedule of scores. The new system will also guide users by incorporating information about student data, student ticket, student tourniquet notes, student exams and scholarships.
It shall be noted that the e-learning system will enable BHOS management to conduct surveys amongst students, which will help the Higher School provide quality education, improve learning system, and solve problems that may arise.
The system is intended not only for BHOS employees, but also for the students. The system will help students have an access to library registration, searching and ordering necessary books, getting syllabuses, registering exams, dormitory registration etc.
The new e-learning system was highly appreciated by BHOS management, and it will be launched in the nearest future.