Bakı Ali Neft Məktəbi IADC ilə əməkdaşlığı genişləndirir
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Qazma Podratçıları Beynəlxalq Assosiasiyasının  (IADC) nümayəndə heyətilə görüşüb.
IADC-nin Əməliyyat təhlükəsizliyi üzrə İdarəedici vitse-prezidenti Mark Denkovski, Yaxın Şərq və Afrika regionu üzrə təmsilçi Hişam Zebian, Assosiasiyanın Xəzər hövzəsi üzrə Komitəsinin sədri, eyni zamanda SOCAR AQŞ-də quyu meneceri Qraham Klark və SOCAR AQŞ-nin layihə meneceri Şəbnəm Məmmədova və BANM-ın rəhbərliyi öncə müəssisələr arasında yaranmış münasibətlər və davamlı əməkdaşlığın müəyyən istiqamətləri haqqında danışıqlar aparıblar.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov IADC-nin nümayəndələrinə BANM-ın fəaliyyəti və onun məqsədi haqqında geniş məlumat verərək, bu əməkdaşlığın Ali Məktəbin  kadr hazırlığında öz müsbət təsirini göstərə biləcəyinə əmin olduğunu bildirib. Rektor və nümayəndələr arasında BANM-ın tələbələrinin IADC-nin Azərbaycanda yaradılan yeni bölməsinin fəaliyyətindən hansı istiqamətlərdə yararlana biləcəkləri haqqında müzakirələr aparılıb.
Daha sonra qonaqlar BANM-ın tələbələrilə görüşüb. İdarəedici vitse-prezident Mark Denkovski tələbələrə IADC və onun fəaliyyətilə bağlı geniş təqdimat edib. Təqdimat zamanı cənab Denkovski şirkətin öz məqsəd və missiyasına çatmaq üçün məqsədlərindən, 2017-ci ildə üzvlük statistikasından, IADC-nin strategiyası və mövcud layihələri, neft-qaz sahəsinə olan gələcək tələbatdan, IADC akkreditasiyalarından, standartlaşdırma və sistemlərdən və təlim proqramlarından ətraflı məlumat verib. Vitse-prezident tələbələrə təşkilata üzv  olmaqla və aktiv iştirak etməklə neft və qaz qazma sahəsində öz şəxsi inkişaf və təcrübələrini əhəmiyyətli dərəcədə artıra biləcəklərini söyləyib.
Qeyd edək ki, 1940- cı ildən bəri fəaliyyət göstərən və baş ofisi Amerikanın Hyuston şəhərində yerləşən IADC qeyri-kommersiya təşkilatıdır və o neft və qaz kəşfiyyatı, quyu tikintisi, istismar, neft-mədən avadanlığının istehsalı və bu kimi müvafiq xidmətlər ilə məşğul olan 1600 üzv müəssisəni öz ətrafında birləşdirir.

Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met a delegation of International Association of Drilling Contractors (IADC). The rector and the delegation, comprised of IADC’s Regional Representative for Middle East and Africa Hisham Zebian, Chairman Caspian Chapter of IADC and drilling manager at SOCAR AQS Graham Clark, and project manager for SOCAR AQS Shabnam Mammadova, discussed ways for further boosting cooperation between the Higher School and IADC.
Elmar Gasimov raised awareness of the guests about the activities of the Higher School and its objectives, expressing confidence that a cooperation between BHOS and IADC would contribute to training of specialists. The sides exchanged views on how BHOS students can benefit from the activities of the IADC's newly created branch in Azerbaijan.
Following the meeting, the delegation met with BHOS students. Executive Vice President Mark Denkowski made a presentation highlighting the Association’s activities. He gave a detailed information on the company's goals and mission, as well as 2017 membership statistics, IADC strategy and current programs, future of oil and gas demand, IADC accreditations, standardization and systems, and training programs. The Vice President said that the students could significantly develop their potential and experience in drilling industry within the oil and gas sector by actively participating in the Association’s programs.
Since 1940, IADC has exclusively represented the worldwide oil and gas drilling industry.
Based in Huston, USA, the Association’s primary areas of focus include advocating for sensible regulation, giving voice to the industry, improving safety and environmental protection. IADC is home for 1600 member enterprises working in the field of oil and gas exploration, construction and operation of wells and manufacturing of oil-field equipment.