BANM-ın tələbələri SOCAR-ın təlim mərkəzində təhlükəsizlik təlimləri keçiblər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri SOCAR-ın təşkil etdiyi “Stasionar dəniz platformalarının və üzən qazma qurğularının heyətləri üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq, ilkin hazırlıq və təlimat” adlı kursda iştirak ediblər.
SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin (TTSİ) “Dənizdə insan həyatının mühafizəsi” üzrə təlim mərkəzində keçirilən kurslara Ali Məktəbin “Neft-qaz mühəndisliyi”, “Kimya mühəndisliyi” və “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan 128 nəfər I kurs tələbəsi cəlb olunub.
Qeyd edək ki, yanvarın 11-dən 19-dək davam edən təlimlər nəzəri və praktiki olmaqla iki hissədən ibarət olub. Nəzəri hissədə tələbələr ilkin olaraq dənizdə işləyən neftçilər və gəmi heyət üzvləri üçün sağ qalma metodikası, fərdi xilasetmə vasitələrindən istifadə qaydaları ilə tanış olublar. Həmçinin, onlar təlimlər zamanı dəniz platformalarının heyətləri üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq və yanğından mühafizə üzrə ilkin yanğınsöndürmə vasitələrindən istifadə haqda məlumatlandırılıblar. Praktiki hissədə isə tələbələr yuxarıda sadalanan qaydaların tətbiqini reallaşdırıblar.
Təlim mərkəzində tələbələrə həmçinin, üzgüçülük dərsləri də keçirilib.
Qeyd edək ki, BANM və TTSİ arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə çərçivəsində reallaşdırılmış təlimlər beynəlxalq standartlara uyğun və Azərbaycanın qoşulduğu konvensiyaların tələbləri çərçivəsində həyata keçirilib.

Safety training for BHOS students conducted at SOCAR
Students of Baku Higher Oil School (BHOS) took part in a training on safety rules and procedures for the personnel working at stationary marine platforms and floating drilling installations. Some 128 first-year Petroleum Engineering, Chemical Engineering and Process Automation Engineering students joined the training held at Human Life Offshore Protection Training Center under SOCAR’s Education, Training and Certification Department.
The training conducted from January 11 to 19, 2017, was aimed at the students’ briefing and basic training on safety for stationary offshore platforms and floating drilling installations. In the course of theoretical lectures of the course, the students learned about occupational health and safety rules during sea operations and acquired specific skills, which they demonstrated during the practical lessons. The students were also acquainted with fire protection procedures and usage of fire-extinguishing equipment. In addition, they attended swimming lessons.
The training is organized in accordance with an agreement concluded between BHOS and SOCAR’s Education, Training and Certification Center, and in line with standards and requirements of international conventions signed by Azerbaijan.