Bakı Ali Neft Məktəbində 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi anıldı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan BANM-ın Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı respublikada və dünyanın müxtəlif ölkələrində silsilə tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib. 20 Yanvar hadisələri haqqında danışan prorektor vətənimizin müstəqilliyi, suverenliyi, azadlığı uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərimizin adının əbədi olaraq Azərbaycan tarixinə və xalqımızın yaddaşına həkk olunduğunu bildirib. Ramiz Hümbətov 20 Yanvar faciəsinə ilk olaraq Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən hüquqi-siyasi qiymətin verildiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, faciə baş verən günün səhəri öz yaxınları ilə birgə Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə gələn ümummilli lider Heydər Əliyev öz çıxışında törədilən qırğını kəskin pisləyib və buna imza atanlara qəti narazılığını bildirərək Moskva rəhbərliyini sərt tənqid edib.
Daha sonra Ali Məktəbin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan III kurs tələbələri Fərdin Vətəni və Murad Süleymanlı 28 il bundan öncə baş vermiş bu dəhşətli hadisənin təfərrüatları ilə bağlı hazırladıqları geniş təqdimatda 20 Yanvar faciəsinin tək Azərbaycan xalqına deyil, bəşəriyyətə qarşı ən ağır faciələrdən biri olduğunu göstəriblər.
20 Yanvar faciəsinin tarixi aspektləri haqqında danışan BANM-in İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti Ələmdar Şahverdiyev, bu hadisənin Azərbaycan tarixində mühüm yer tutduğunu bildirib. Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Şahverdiyev sovet ordusunun törətdiyi bu qanlı cinayətin əslində keçmiş SSRİ-nin süqutunu daha da sürətləndirdiyini, Azərbaycanda müstəqillik hərəkatının daha geniş vüsət almasına şərait yaratdığını qeyd edib.
Tədbirin sonunda Ali Məktəbin prorektoru Ramiz Hümbətov gəncləri bu faciəni törətmiş şəxslərin ədalət qarşısında cavab verməsi üçün daha böyük səylə çalışmağa, bununla bağlı həqiqətləri yaymaqda fəal olmağa səsləyib.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımovun müvafiq əmri ilə BANM-də 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü ilə bağlı bir sıra tədbirlər planı həyata keçirilib. Tədbirlər planına əsasən, BANM-də 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib, tələbələrə dərslər zamanı 20 yanvar faciəsi haqqında məlumatlar verilib və Ali Məktəbin kollektivi müqəddəs Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsini böyük ehtiramla yad ediblər.

Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a special gathering to commemorate 28th anniverisary of tragic events on January 20, 1990 in Baku. The participants observed a minute of silence in tribute to the memory of victims of the tragedy.
Speaking at the meeting, Vice-Rector for Education, Science and International Relations of BHOS Ramiz Humbatov said that events dedicated to 28th anniversary of Black January are held not only in Azerbaijan, but in other countries, too. He emphasized that names of the heroes who sacrificed their lives for their homeland’s freedom would forever remain in the history and the memory of Azerbaijani people.
Ramiz Humbatov noted that first political and legal assessment of those events was provided by the national leader Heydar Aliyev. He reminded that Heydar Aliyev hold a press conference at the Azerbaijani diplomatic mission in Moscow immediately after the tragedy and condemned the entry of the Soviet troops on the territory of the republic. The Vice-Rector called on all staff members of the Higher School to participate in informing international community about Black January in Baku and disseminating truth about it.
Third-year Petroleum Engineering students Fardin Vatani and Murad Suleymanli made a presentation telling about the events, which happened in Baku 28 years ago, and actions of the former Soviet Union leaders who were concealing the truth about the tragedy. They said it should be considered one of the most serious crimes against humanity.
Associate Professor of BHOS Centre of English Language and Humanitarian Disciplines, PhD in History Alemdar Shahverdiyev made a report covering historical and political context and importance of Black January. In his words, 20 January should be also a day of national pride as this day helped to bring closer the time when Azerbaijan gained its state independence.
In accordance to the decree of the Higher School Rector Elmar Gasimov, a plan of actions to commemorate 28th anniversary of 20 January was developed. Within this plan, round tables were held and thematic lectures were given to the students. On the eve of the tragic anniversary, staff members and students of the Higher School visited Şəhidlər Xiyabanı (the Alley of Martyrs) and laid flowers at the memorial to honor the memory of the victims of Black January events in Baku in 1990.