BANM-ın tələbəsi Gənclər Fondunun layihəsini reallaşdırdı
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) 5-ci kurs tələbəsi Leyli Abbasova Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun elan etdiyi 10-cu qrant müsabiqəsinin qalibi olaraq, özünün “Azərbaycanın gənc veb proqramçıları” adlı layihəsinin icrasını uğurla başa çatdırıb.
BANM-in təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilən “Azərbaycanın gənc veb proqramçıları” layihəsinin əsas məqsədi gənclərin informasiya texnologiyaları sahəsində biliyini artırmaq, veb proqramlaşdırma sahəsinə olan maraqlarını gücləndirmək, həmçinin İKT-nin müasir dövrümüzdəki geniş imkanlarını gənclərə çatdırmaq olub. Eyni zamanda, milli internet səhifələrinin sayını artırmaq, gənclərin HTML, CSS və Javas Proqramlaşdırma dilləri üzrə bilik və bacarıqlarını genişləndirmək layihənin əsas vəzifələri kimi göstərilib.
Bir ay ərzində reallaşan layihə zamanı beş təlim-seminar sessiyası keçirilib. Təlimin iştirakçıları İnformasiya Texnologiyaları sahəsində təhsil alan və veb proqramlaşdırmaya marağı olan ali məktəb tələbələrindən ibarət olub. Təlimin sonunda iştirakçılar arasında yarışma keçirilib, ən uğurlu gənclər sertifikat və hədiyyələrlə mükafatlandırılıb. Bakı Ali Neft Məktəbindən Fərid Həmidov, həmçinin iştirakçı qismində çıxış edən digər universitetlərdən Vəfa Əliyeva və Cavanşir Hüseynli yarışmanın qalibi seçiliblər.
Qeyd edək ki, Gənclər Fondunun sonuncu qrant müsabiqəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri tərəfindən yeddi və BANM Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) tərəfdaşlığı ilə irəli sürülən üç layihə müsabiqədə “fiziki şəxslərin layihələri” kateqoriyası üzrə qalib olublar.

Leyli Abbasova, a fifth-year Project Automation student of Baku High Oil School (BHOS), successfully completed a project entitled "Azerbaijan's Young Web Programmers". The project, which became a winner of the 10th Grant competition conducted by the Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic, was carried out with the support of BHOS.
The main goal of the project was to increase knowledge of young people in the field of information and communication technologies (ICT), raise their interest in web programming and introduce a wide range of ICT modern opportunities to students. The project tasks also included developing new national websites and expanding knowledge and skills of young people on HTML, CSS and Javas Programming languages.
During one month of the project implementation, five training sessions were held for the participants comprising Computer Sciences and ICT students from various national universities. They had opportunities to deepen their knowledge of ICT and develop web-programming skills. At the end of the training, a contest among the participants was held. The winners including BHOS student Farid Hamidov and representatives of other universities Vefa Aliyeva and Javanshir Huseynli were awarded with certificates and prizes.
It should be noted that seven BHOS students with their individual projects became winners of the 10th Grant competition of the Youth Foundation and three more projects would be implemented in partnership with Student Youth Organization of the Baku High Oil School.