BANM-də SPM-in ilk qrupları kursu başa vurur
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) İngiltərənin TwentyEighty Strategy Execution (Stratex) şirkəti, BP və onun tərəfdaşlarının birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən School of Project Management (Layihə İdarəetmə Məktəbi) fəaliyyət göstərir. Dövlət və özəl sektorda çalışan şirkətlərin böyük marağına səbəb olan bu proqram iştirakçılara Layihə Menecmentinin dərinliklərini öyrədir və sonda proqramı uğurla başa vuranları ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin Magistr Sertifikatı ilə təltif edir.
Hazırda Layihə İdarəetmə Məktəbinin ilk qruplarının iştirakçıları proqramı yekunlaşdırmaq mərhələsindədirlər. Belə ki, 2017-ci ilin may və iyul aylarında dərslərə başlayan “Stream 16” və “Stream 17” qrupları 7 moduldan ibarət tədris proqramının sonuncu modulunu keçəcəklər. Proqram iştirakçıları onlara verilən seçim hüququna əsasən “PMP (Project Management Professional) Preparation” (PMP imtahanına hazırlıq) və “Negotiation Skills” (Danışıqların aparılması bacarıqları) modulları arasında artıq öz seçimlərini ediblər.
PMP imtahanına hazırlıq modulu Stratex şirkətinin peşəkar təlimçisi Didye Estibal, Layihə menecerləri üçün danışıqların aparılması bacarıqları modulu isə Corc Sifri tərəfindən həyata keçiriləcəkdir.
Dörd gün davam etməsi nəzərdə tutulmuş PMP imtahanına hazırlıq modulu  layihə həcminin idarə olunması, vaxtın idarə olunması, keyfiyyətin idarə olunması, büdcənin idarə olunması, əmək resurlarının idarə olunması, riskin idarə olunması, kommunikasiyanın idarə olunması kimi mövzular və bu mövzular üzərində hazırlanmış test imtahanı üzərində çalışacaqlar.
Layihə menecerləri üçün danışıqların aparılması bacarıqları modulunda isə, iştirakçılar mütərəqqi üsullardan istifadə edərək dayandırılmış danışıqların bərpa edilməsi, rəqabətli və kollektiv danışıq strategiyalarından istifadə edilməsi, səmərəli xərc və qrafik icrası üçün danışıq bacarıqlarının tətbiq edilməsi, şəxsi layihələr üçün lazım olan birgə münasibətlərin effektli inkişafı və idarəçilik strategiyalarının planlaşdırılması mövzuları üzərində təlimlər keçəcəklər.
Qeyd edək ki, Layihə İdərəetmə Məktəbinin bu iki qrupunun iştirakçıları Təlimdə BANM, SOCAR, BP, Paşa Siğorta, Atlantic Waves Solutions, Pasha Holding, Pasha Life Insurance, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Socar Polymer, Azərsu, Worley Parsons, CNFA, CBMC kimi müəssisələrinin daha çox rəhbər vəzifələrində çalışan məsul şəxslərindən ibarətdir. Bu isə öz növbəsində daim inkişaf edən müəssisələrin peşəkar layihə menecerlərinə olan tələbatından və layihələrin idarə olunmasına verilən böyük əhəmiyyətdən xəbər verir.
Sonda onu da qeyd edək ki, Layihə İdarəetmə Məktəbinin “Stream 18” qrupu da artıq fəaliyyətə başlayıb və yeni qrupların yığılması ilə bağlı qeydiyyat davam edir.

First groups of SPM at BHOS complete the course
School of Project Management (SPM) continues its activities at Baku Higher Oil School (BHOS). It has been established in cooperation between British company TwentyEighty Strategy Execution (Stratex), and BP and its partners. Representatives of state organizations and private companies express a strong interest in study at SPM, which helps the students obtain theoretical and practical knowledge of various aspects of project management. Upon successful completion of the study, the trainees are awarded with Master certificate from the George Washington University (the USA).
At the moment, the participants of the SPM’s first groups namely Stream 16 and Stream 17 are on the final stage of the program. Having started classes in May and July 2017 respectively, they pass the last module out of seven modules comprising the training program. The participants have already made their choice between two options, which include PMP (Project Management Professional) Preparation and Negotiation Skills for Project Managers modules.
The PMP Exam Preparation module is conducted by Stratex's professional instructor Didier Estibal, and Negotiation Skills for Project Managers is conducted by George Sifry. The former module, which lasts four days, focuses on topics such as project management, time management, quality management, budget management, labor management, risk management, communication management and a test exam on these topics. The latter module allows the participants to learn how to use advanced methods of restoring frozen negotiations, using competitive and collective negotiation strategies, carrying out effective negotiable skills for effective cost and graphic implementation, and to develop collaborative relationships and management strategies critical for the projects.
It should be noted that the participants of the SPM’s two groups include senior managers of BHOS, SOCAR, BP, Pasha Insurance, Atlantic Waves Solutions, Pasha Holding, Pasha Life Insurance, Ministry of Labor and Social Protection of the Population, SOCAR Polymer, Azersu, Worley Parsons, CNFA and CBMC. This, in turn, once again confirms the need in preparation of national professional project managers for various spheres.
Stream 18 group of the School of Project Management has already started their training course, and registration of new groups of the participants has commenced