Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi Gənclər Fondunun qrant layihəsini reallaşdırdı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan 5-ci kurs tələbəsi, BANM Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Zaur Məmmədzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu tərəfindən təşkil olunan X qrant müsabiqəsində “Biokütlədən sənaye məhsullarının istehsalı” adlı layihəsilə iştirak edərək qaliblərdən biri olub və maddi mükafatlandırmaya layiq görülüb. Gənclər Fondunun maddi və BANM-ın təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi gənclərin qeyri-neft sektoruna olan marağının artırılması və bərpa olunan enerji mənbələrindən biri olan biokütlə haqda məlumatlandırılmaqla onların diqqətinin bu sahəyə cəlb edilməsi olub.
BANM-ın tələbəsinin layihəsində ölkənin 10 universitetindən əsasən ekologiya və mühəndislik üzrə təhsil alan 60-a yaxın tələbə iştirak edib. 4 gün ərzində tələbələrə biokütlənin müxtəlif növləri, onun iqtisadiyyatda və energetikada tətbiqinin əhəmiyyəti, həmçinin müasir istehsalatın ətraf mühitə vurduğu zərərlər haqqında təlimlər və praktik dərslər keçirilib.  Tələbələr üçün təşkil olunan təlimlər sahənin təcrübəli mütəxəssisləri - SOCAR-da texniki istehsalat şöbəsinin mühəndisi Pərvanə Babayeva və Nazirlər Kabineti yanında Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunda Sosial və ətraf mühitin təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssis  Könül Mirislamlı tərəfindən aparılıb.
Layihənin iştirakçıları praktik dərslər zamanı hər biri 6 nəfərdən ibarət 8 komandaya bölünüb, indiyədək əldə etdikləri bilik və təcrübələrini  tətbiq edərək aktual ekoloji problemlərin həlli üzərində çalışıblar. Sonda ən yaxşı praktik həllər hazırlamış  ən aktiv komandalar və tələbələr layihədə uğurlu iştiraklarına görə biokütlə və onun əhəmiyyəti haqda biliyini təsdiq edən sertifikatlar və həmçinin kitablarla təltif olunublar.

Baku Higher Oil School student implemented project with support from Youth Foundation
Fifth-year Chemical Engineering student, Chairperson of the Students Trade Union of Baku Higher Oil School (BHOS) Zaur Mammadzada has successfully implemented a project entitled “Production of Industrial Products from Biomass”. The project, which became one of the winners of X contest for grants of the Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic, was carried out at BHOS with financial support from the Youth Foundation and the organizational support from the Higher School. It was aimed at raising Azerbaijani youth’s awareness of, and interest in, nonoil sector and renewable environment friendly energy sources including biomass.
More than 60 students from nearly 10 national higher educational institutions, mainly future engineers and ecologists, participated in the project. Within four days, they attended theoretical courses and practical lessons covering topics such as types and products of biomass, importance of biomass usage for energy and other sectors of economics, and the damage to environment caused by the modern industry. The training courses were conducted by national experts including engineer of SOCAR’s Production Department Pervana Babayeva and Social Protection and Environmental specialist of Social Fund for Development of Internally Displaced Persons under the Cabinet of the Azerbaijan Republic Konul Mirislamly.
In the course of practical lessons, the students were divided in eight teams and assigned to conduct case studies and solve ecological problems in order to apply their new knowledge and skills. Upon the results of the exercises, the best and most active trainees and teams were awarded with books and certificates on successful participation in the project on production of industrial products from biomass.