Azərkosmos Bakı Ali Neft Məktəbində təqdimat keçirib
Azərkosmos ASC-nin nümayəndələri Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələrinə “CANSAT Azerbaijan 2018” adlı təqdimat edib. Təqdimat Azərkosmosun Korporativ kommunikasiya şöbəsinin mütəxəssisi Fidan Behbudova və Peyk mühəndisi Rüstəm Zeynalov tərəfindən edilib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərkosmos ASC-nin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq “CANSAT Azerbaijan 2018” - yaradıcı fikirlərə əsaslanan model peyk müsabiqəsidir. NASA, Amerika Astronomiya Cəmiyyəti (AAS), Amerika Aviasiya və Kosmik Elmlər İnstitutu (AIAA), həmçinin kosmik sektorda aparıcı qurumların dəstəyilə 1998-ci ildən etibarən hər il ABŞ-da keçirilən bu müsabiqə kosmik texnologiyalar sahəsində universitet tələbələrinin motivasiya və inkişafına yönəldilmiş layihədir.
Qonaqlar tədbir zamanı BANM-ın tələbələrinə müsabiqənin şərtləri, qeydiyyatı, bu sahədə mümkün olacaq müzakirələr və təlimlərin keçirilməsi, hesabatların hazırlanması, tələbələr tərəfindən hazırlanmış olacaq modelin səmaya buraxılması, qiymətləndirmə meyarı və nəhayət mükafatlandırma haqqında geniş məlumat verib. Müsabiqənin 7 mərhələdən ibarət olduğunu bildirən nümayəndələr həmin mərhələlər və təqvimlə tələbələri tanış ediblər. Sonda tələbələr Azərkosmosun nümayəndələrinə müsabiqədə iştirakla bağlı suallarla müraciət ediblər.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildən Azərbaycanda da bu layihənin keçirilməsində məqsəd ölkəmizdə tələbə peyki layihələrinə marağın artırılması, Azərbaycanın beynəlxalq analoji müsabiqələrdə daha çox və təcrübəli komandalarla təmsil olunması və gələcəkdə nano və digər real peyklərin məhz yerli mütəxəssislər tərəfindən ölkəmizdə hazırlanması üçün bacarıq, vərdişlərin əldə edilməsidir.

Representatives of “Azercosmos” Open Joint Stock Company (OJSC) made a presentation about "CanSat Azerbaijan 2018" competition at Baku Higher Oil School (BHOS). The presentation for BHOS students was conducted by Head of Corporate Communications department Fidan Behbudova and Satellite Communications Engineer Rustam Zeynalov. The contest, which will be held with joint organizational support from Azerkosmos OJSC and the Ministry of Education of Azerbaijan, offers students a unique opportunity to have a practical experience of a real space project.
CanSat is a simulation of a real satellite, integrated within the volume and shape of a soft drink can. The challenge is to fit all the major subsystems into this minimal volume. The CanSat is then launched to an altitude of a few hundred meters to carry out a scientific experiment and achieve a safe landing. Aimed at motivation of students in aerospace technology, the international CanSat competition has been held annually since 1998 with the support of NASA, American Astronautical Society (AAS), American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), as well as leading aerospace companies.
The representatives of Azerkosmos OJSC provided detailed information about the “CanSat Azerbaijan 2018” competition, which consists of seven stages, and its registration and participation rules. In conclusion, they answered numerous questions. The CanSat competition to be held in Azerbaijan in 2018 is aimed at raising students’ awareness of, and interest in, national satellite projects with the purpose to have more experienced teams, which are able to represent Azerbaijan at international CanSat competitions.