Yaxşı ki gələcəyə gedən yolda özümə bələdçi Bakı Ali Neft Məktəbini seçdim – 700 bal toplayan Jalə
1. Jalə, bu il qəbul imtahanlarında 700 bal toplayan daha bir fəxrimiz sənsən. Özünü qısa oxucularımıza tanıt.
Mən Jalə Məmmədova, 10 iyul 2000-ci ildə Ağsu rayonunda anadan olmuşam. 2006-cı ildə Xirdalan şəhərində 5 saylı tam orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil olmuşam. Oxuduğum illər ərzində bütün fənlər üzrə seçilmişəm, 2017-ci ildə eyni adlı məktəbi Fərqlənmə attestatı ilə bitirmişəm.
- Jalə, indiyədək əldə etdiyin uğurların arasında hansı sənə daha qürurverici olub ?
Həyatimda fəxr etdiyim anlar təbii ki çox olub. Ümumiyyətlə, 2017-ci il mənim üçün həm çox həyəcanlı, həm də çox qürurverici bir il oldu. Düzü, may ayında keçirilən qəbul imtahanında 695 bal topladım. Amma həvəsdən düşmədim, 2-ci yay qəbul imtahanına daha əzmlə hazırlaşdım. Nəhayət ikinci imtahanda 700 bal toplayaraq Prezident təqaüdçüsü adına layiq görüldüm. Bax bu ən çox fəxr etdiyim uğurdur.
- Maraqlıdır necə oldu ki məhz Bakı Ali Neft Məktəbini seçdin?
Təbii ki, mən də imtahandan sonra seçdiyim ixtisas üzrə harada daha yaxşı təhsil ala biləcəyimi araşdırdım. Öyrəndimki, ikili diplom, ingilis dilində təhsil, istehsalat təcrübə proqramları, məzun olduqdan sonra işə düzələ bilmək imkanları – bunların hamısının bir ünvanda ola biləcəyi yer yalnız BANM-dir. Ona görə də çox düşünmədim, seçimimi etdim. İndi artıq BANM ailəsinin bir üzvüyəm. Düşünürəm elə yaxşı ki gələcəyə gedən yolda özümə bələdçi Bakı Ali Neft Məktəbini seçdim.
- Jalə, nəticələrin göstərir ki sən öz məqsədinə nail ola bilirsən, ona görə de görək bir tələbə öz məqsədinə nail olmaq üçün nə etməlidir?
Məncə, hər birimiz üçün məqsədə çatmaqda ən böyük dəstək ailəmizdən gəlir. Həmçinin yaxşı dostlarımız və bizi dəstəkləyən müəllimlərimiz də irəliyə doğru addımlamaqda kömək edirlər. Ona görə də düşünürəm tələbə öz məqsədinə nail olmaq üçün yaxınlarından daim məsləhət almalıdır.
- İnsanının irəliləməsi üçün mütləq motivasiya lazımdır, bəs Jaləni adətən kim və ya nə motivasiya edir?
Məni ən çox motivasiya edən amil məqsədimə nail olduqdan sonra yaşadığım hisslərdir. Zəhmətinin bəhrəsini görmək, bununla da həm özünü, həm də yaxınlarını sevindirmək bir bilsəniz necə gözəl hissdir.
- Jalə əminəm ki sənin bu müsahibəni çoxlu sayda abituriyent oxuyacaq, bəs sən onlara nə məsləhət verərdin?
Düzdür, indiyədək mənə çox abituriyent sual verib və mən demək olar ki hamıya eyni sözləri deyirəm. Mən belə hesab edirəm ki, hər bir abituriyent ali məktəbə sənəd verməzdən əvvəl öz maraqları ilə oxumaq istədiyi ali təhsil ocağının imkanlarını müqayisə etməlidir. Özünə uyğun yeri tapmaq uğura gedən yolda ilk addımdır. Bu gün mən çox rahatam ki, ilk addımımı BANM-lə atmışam.

Baku Higher Oil School is the best way to success, says Jale Mamedova who earned 700 points
– Jale, you can be proud of the best result you achieved at the entrance exams. Please tell about yourself.
– I was born on July 10, 2000, in the Akhsu region. In 2006, I entered the secondary school №5 in Khirdalan town. I studied well and had good grades in all subjects. In 2017, I graduated from the school with the certificate with honors.
– What achievement you are most proud of so far?
– There many things in my life I can be proud of. In general, the year of 2017 has been very interesting and successful for me. Although I earned 695 points during the first round of the entrance exams in May, I decided to work even harder instead of being upset and disappointed. Then, in summer, I managed to earn 700 points and became a Presidential Scholar. I am most proud of this achievement.
– How did it happened that you selected BHOS?
– Of course, after the exams I started looking for a higher educational institution where I could receive good education in my chosen field of study. Then I learned that BHOS is the only place where I could get everything I needed including study in English, dual diploma, participation in internship and opportunities for employment after graduation. So, it did not take long for me to make a decision. Now I am a member of the Higher School family. I believe, it is good that I selected BHOS on my way to future success.
– Your achievements have proved that you can achieve your goals. Please tell, what is necessary for a student to succeed?
– In my view, when we pursue a goal, the most important thing for everyone is the family support. Good friends and supportive teachers also help us to make right steps. Thus, I think that any student who wants to pursue his goal needs to seek advice from his family.
– We all need motivation to move onward. Who and what gives you the motivation?
– I am most motivated by the emotions I feel after I have achieved a success. It is a great pleasure to see the fruits of your efforts and see your family happy and pleased with your achievements.
– Certainly, many prospective students will read your interview. What would you advise them?
– Indeed, prospective students often ask me questions, and I always tell them the same thing. I am sure that every prospective student shall learn whether the higher education institution of his choice meets his expectations. The first step on the way to success starts from the university that best suits your interests. As for me, I am happy to start my way to profession at BHOS.