2017-ci il bizim gözləntilərimizi aşdı – Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov 2017-ci ilin yekunu ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibə verib. Rektora ünvanlanmış sualları və onların cavablarını sizə olduğu kimi təqdim edirik.
Elmar müəllim, artıq təqvim ilinin son günlərinə gəlib çatmışıq. 2017-ci ili Azərbaycan üçün necə dəyərləndirə bilərsiz?
Düşünürəm ki, bu il hər birimiz üçün yadda qalan oldu, çünki Azərbaycan tarixi hadisələrə imza atdı. Xüsusilə neft-qaz sənayesində bu özünü daha çox büruzə verdi. Bu il Azərbaycan Xəzər dənizinin Azəri-Çıraq-Günəşli yataqlarınin işlənməsi üzrə yeni tərtib olunmuş neft hasilatına dair Saziş imzaladı, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xəttinin açılışını etdi və nəhayət ölkəmiz bu il 2 milyard ton neft hasilatına nail olaraq bütün dünyada bu sahə üzrə öz sözünü demiş oldu. Bütün bu hadisələr hər bir azərbaycanlı üçün qürurvericidir.
Bəs bu il Bakı Ali Neft Məktəbi üçün necə keçdi?
Bakı Ali Neft Məktəbi üçün bu il böyük nailiyyətlərlə yadda qaldı. İlin ilk uğuru bizim üçün ən önəmli hadisə - may ayının 1-də cənab Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə möhtəşəm kampusumuzun açılışı ilə başladı. Daha sonra iyul ayında biz ilk məzunlarımızı yola saldıq. Eyni zamanda biz 2017-2018-ci tədris ili üçün magistr pilləsinə ilk tələbələrimizi qəbul etdik.
Biz təhsil üzrə bu ilki statistik göstəricilərimizlə nəinki digər ali təhsil müəssisələrini, hətta özümüzün ötən illərdəki göstəricilərimizi üstələdik. Belə ki, bu il Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilən ali məktəblər üzrə qəbulun nəticələrinə görə ən yüksək keçid balı – 679 bal məhz BANM-a məxsus olub və buradakı 3 ixtisas üzrə ilk turdan qəbul həyata keçirilib. Qeyd edim ki, Azərbaycanın hazırda ən yüksək keçid balına malik ixtisası BANM-ın Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasıdır ki, qəbul imtahanının nəticələrinə görə minimal bal – 685 bal olub. Bildiyiniz kimi, bu ixtisas bütün göstəricilər üzrə ölkədə “İlin ixtisası” olub.
BANM-ın bu ilki göstəricilərini saymaqla bitmir. Məsələn qeyd edə bilərəm ki, bu ilki nəticələrə əsasən, I qrup üzrə imtahan verən abituriyentlərdən 7 nəfər 700 bal toplayıb və onların hamısı BANM-ı seçiblər. I qrup üzrə 25 Prezident təqüdçüsündən 24 nəfəri yenə BANM-ı seçib.
Mənim üçün hər zaman nəticə önəmlidir. BANM-ın bu ilki nəticəsindən isə bu gün çox razıyam. Bayaq qeyd etdiyim kimi, bu il BANM-də ilk dəfə məzun buraxılışı olub, lakin onların 94%-i artıq işlə təmin olunub. BANM bu gün Azərbaycanda neft-qaz sənayesi üçün yüksək ixtisaslı və ingilisdilli mühəndis hazırlayan yeganə ali təhsil müəssisəsidir. Məhz bunun nəticəsidir ki, bizim bu ilki məzunlar hazırda SOCAR, BP, Schlumberger, Halliburton, Maire Tecnimont və s. kimi transmilli şirkətlərdə çalışırlar. Qalan 6% isə ABŞ, Avropa, eləcə də doğma Azərbaycanın aparıcı universitetlərində magistratura və PhD pilləsində təhsillərini davam etdirirlər. Bax bu göstəricilər mənim üçün nəticə və böyük fəxrdir.
Elmar müəllim, bəs yeni 2018-ci ildə Bakı Ali Neft Məktəbi nələr planlaşdırır? Yeni il də bu il olduğu kimi yüksək nailiyyətlər vəd edirmi?
Biz 2018-ci ilin də ən azından bu il qədər məhsuldar olacağını gözləyirik. Növbəti il yeni ixtisasların açılması üçün böyük işlər görməyi planlaşdırırıq. Həmçinin yeni 2018-ci ildə daha çox tələbə qəbul etməyə tam hazırıq. Artıq bizim maddi-texniki bazamız, sosial infrastrukturumuz və peşəkar professor-müəllim heyətimiz buna tam imkan verir. Əvvəlcədən bütün planları açıqlamaq istəmirəm. Növbəti ildə özünüz yeniliklərin şahidi olacaqsız.
Bu arada fürsətdən istifadə edib, bütün Azərbaycan xalqını qarşıdan gələn Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təbrik edirəm. Bayramlarınız mübarək!

Year 2017 exceeded our expectations, says Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov gave an interview to mass media about the results of year 2017, which we offer to our readers.
Mr.Gasimov, we came to the end of the calendar year. How can you evaluate this year 2017 for Azerbaijan?
I think this year has been memorable for each of us, because Azerbaijan has signed up to historical events, especially in the oil and gas industry. In 2017, Azerbaijan has signed a new Production Sharing Agreement on joint development of the Azeri, Chirag and Gunashli fields located in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, opened Baku-Tbilisi-Kars railway line, and our oil production reached two billion tons this year. Once more Azerbaijan has proved the leading position the country occupies in this field. Every Azerbaijani citizen shall be justifiably proud of these achievements.
What has the year brought to the Baku Higher Oil School?
This year will be remembered by great achievements for Baku Higher Oil School. The first success of the year was the most important event for us, namely the opening of our magnificent campus with the participation of Mr. President Ilham Aliyev on May 1. Then in July we bid farewell to our first graduates. At the same time, we admitted first Master students for the 2017/2018 academic year.
According to statistical data and compared to previous years, we have surpassed not only other higher education institutions, but also ourselves. Thus, according to the results of the entrance exams to higher education institutions held by State Examination Center, the highest passing score this year was 679 points, and this record belongs to BHOS. All prospective students applying to all three specialties at the Higher School were admitted after the first round of the exams.
I would like to add that the most popular field of the study for young people in 2017 was Process Automation Engineering: to become a BHOS student, it was necessary to earn 685 points as minimum. This score became record high in the country. And I also want to remind that, according to the State Examination Centre, Process Automation Engineering has become a profession of the year.
Other statistics are equally impressive. Upon the results of the entrance exams in 2017, all seven prospective students who earned 700 points in the first group of specialities have chosen to study at the Baku Higher Oil School. We hold a record for
Results are always important to me and I can tell that I am very pleased with this year’s results. As I already mentioned, this year we bid farewell to our first graduates and 94% of them are already employed. BHOS is the only higher educational institution in Azerbaijan preparing highly qualified English speaking engineers for the oil and gas industry today. This enabled our graduates to find jobs at transnational companies such as SOCAR, Petkim, Star, BP, Schlumberger, Halliburton, Maire Tecnimont and others. The rest of the students continue their education at Master's and PhD levels at leading universities in Azerbaijan, Europe and the USA. This is a big motivation for me and I feel very proud of our graduates.
Elmar muallim, what do you expect for 2018? Will the next year be as successful for the Baku Higher Oil School as 2917?
I believe that the next year will be even more fruitful and productive. We have already started working on preparations for opening new specialties. We also plan to enlarge number of the students admitted to the Higher School, as we have all necessary opportunities including professional teachers, infrastructure, modern facilities, and material and technical resources. However, I will not disclose all our plans, as you will witness their implementation in 2018 yourselves.
In conclusion, I avail myself of the opportunity to extend my congratulations to all Azerbaijani people on the International Solidarity Day of Azerbaijanis and the coming New Year and wish everyone happy holidays.
Dear Elmar muallim, thank you for sharing your thoughts about the results of the outgoing year 2017 and plans for the coming year.