Bakı Ali Neft Məktəbinin gənc mühəndisi maraqlı layihə təqdim edib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan III kurs tələbəsi Cahandar Zeynallı artıq neçə aydır ki çox maraqlı ideya üzərində çalışır. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Yüksək Texnologiyalar Parkında (YTP) çalışan gənc mühəndis təhlükəsizlik məqsədləri üçün istifadə ediləcək, hərbi təyinatlı robot hörümçək hazırlayıb. Belə ki, həmin hörümçək ərazinin səthinin müxtəlifliyindən asılı olmayaraq istənilən yerdə hərbçilərə təhlükəsiz şəraitdə mina axtarmaqda yardımçı olacaq. Hörümçəyin fəaliyyəti uzaqdan idarəetmə pultu ilə tənzimlənir.
Cahandar sabiq təhsil naziri, indiki vergilər naziri  Mikayıl Cabbarov və AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin YTP-a səfəri zamanı hazırladığı elektron cihazı onlara təqdim edib. Tələbə cihazın işləmə prinsipləriylə bağlı cənab nazirin suallarını cavablandırıb.
Hal-hazırda hörümçək robotun III prototipi üzərində çalışan Cahandar, bundan başqa öz komandası ilə pilotsuz uçan təyyarələrin elektronikası üzərində işləyir. İrəlidə gənc mühəndisin təhlükəsizlik məqsədilə istifadə oluna biləcək cihazın - “elektroşoker” cihazının işləmlərinə başlamaq fikri var

Innovative project of student of Baku Higher Oil School
For several months, third-year Process Automation Engineering student of Baku Higher Oil School (BHOS) Jahandar Zeynalli has been developing an interesting innovative project. Working at High Technologies Park of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the young engineer designed a military robot spider, which can be used in the army. The device shall help military personnel to ensure safety during mine detection and mine clearance operations.
Jahandar Zeynalli demonstrated the electronic device to the former Minister of Education of Azerbaijan Mikayil Jabbarov, who is appointed a Minister of Taxes, and ANAS President, academician Akif Alizada during their visit to the High Technologies Park of the Academy. Then the young inventor answered questions asked by the Minister.
Currently, Jahandar is working on a third prototype of the military robot spider. He and his team are also developing a remotely piloted aircraft. In the future, the young engineer plans to design another device that can be used for security reasons, namely an electric shocker.