Bakı Ali Neft Məktəbi 2017-ci ilin ən yaxşı ali təhsil müəssisəsi oldu
“Azərbaycan Universitetləri” facebook səhifəsinin ölkədə fəaliyyət göstərən universitetlər arasında apardığı araşdırmaya, həmçinin onun üzvləri və tələbələr arasında keçirdiyi sorğulara əsasən BANM ilin ən yaxşı ali təhsil müəssisəsi seçilib. Araşdırma və seçim zamanı aşağıdakı kriteriyalar nəzərə alınıb.
- BANM maddi texniki baza və sosial infrastruktur nöqteyi nəzərindən bütün universitetlərdən öndədir. Belə ki, 2017-ci ilin 1 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ən müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş labaratoriya və auditoriyalar, müasir standartlara cavab verən idman – sağlamlıq kompleksi, yeni tələbə evi binalarını özündə birləşdirən Ali Məktəbin yeni kampusunun açılışını edib. Cənab Prezident həmçinin, açılış mərasimdə Ali Məktəbin fəaliyyətini çox yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
- Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilən ali məktəblər üzrə qəbulun nəticələrinə görə ən yüksək keçid balı – 679 bal məhz BANM-a məxsusdur.
- Ali Məktəbdə mövcud olan 3 ixtisas – Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə ilk turdan 100 faiz qəbul həyata keçirilib.
- BANM-ın ölkənin ən yüksək keçid balına malik olan Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasında qəbul imtahanının nəticələrinə görə minimal bal - 685 bal olub. Qeyd edək ki, 2017-ci il Dövlət İmtahan Mərkəzinin açıqladığı göstəricilərə əsasən bu ixtisas ölkədə “İlin ixtisası” adını qazanıb.
- Bu ilki nəticələrə əsasən, I qrup üzrə imtahan verən abituriyentlərdən 7 nəfər 700 bal toplayıb. Maraqlıdır ki, onların hamısı BANM-ı seçiblər.
- I qrup üzrə Prezident təqaüdçülərinin sayına görə rekord göstərici məhz BANM-a məxsusdur, bu il Ali Məktəbə 24 nəfər Prezident təqüdçüsü daxil olub.
- 2017-ci il BANM-ın ilk məzunlarının buraxılışı olub və həmin məzunların 94%-i artıq işlə təmin olunub. Qalan 6% isə ABŞ, Avropanın, eləcə doğma Azərbaycanın aparıcı universitetlərində magistratura və PhD pilləsində təhsillərini davam etdirirlər.
6 illik fəaliyyəti ilə bu cür göstəricilərə sahib olmaq bir ali təhsil müəssisəsi üçün böyük nəticədir.

Baku Higher Oil School is the best one in 2017
For Baku Higher Oil School (BHOS), 2017 has been a very successful and productive year. According to a research conducted at the page of “Azərbaycan Universitetləri” in Facebook and a survey among students and its members, BHOS is recognized as the best among higher educational institutions in the country. Findings of the research and the survey are as follows:
• The Higher School occupies a leading position in terms of material, technical and social facilities and infrastructure. On May 1, 2017, President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev participated in inauguration of BHOS new campus, which is set up in accordance with the highest standards. All the conditions including modern classrooms, state-of-the-art teaching laboratories, sport and fitness complex and new administrative buildings are available here for the students’ education, development and social activities. Speaking at the inauguration ceremony, the President highly praised successful work of the Higher School.
• According to the State Examination Centre, the prospective students needed to earn 679 points at the entrance exams to be admitted to BHOS, which was the highest passing grade in the country.
• All prospective students who were admitted to the Higher School to study Petroleum Engineering, Chemical Engineering or Process Automation succeeded to pass the exams in the first tour.
• The most popular field of study for young people was Process Automation Engineering: to become a BHOS student, it was necessary to earn 685 points as minimum at the entrance exams. This score became record high in the country. According to the State Examination Centre, Process Automation Engineering has become a profession of the year.
• Upon the results of the entrance exams in 2017, all seven prospective students who earned 700 points in the first group of specialities have chosen to study at the Baku Higher Oil School.
• BHOS also holds a record for the number of undergraduates who were admitted to the higher educational institutions in the first group of specialities and were granted with the Presidential scholarship this year: there are 24 Presidential scholars among the first-year students at BHOS.
• Most of the BHOS first graduates have been already employed: 94 per cent of the young specialists who graduated from the Higher School in 2017 are working now in large companies operating in the industry. Other graduates continue their education and pursue Master or Ph.D. degree at prestigious universities in Azerbaijan, Europe and the USA.
These remarkable achievements attained in six years of activity are an excellent result for a higher educational intuition. We wish Baku Higher Oil School to make even greater progress in the New Year of 2018.