ABB şirkəti Bakı Ali Neft Məktəbində Təlim Mərkəzi açdı
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) may ayının 1-də Prezident İlham Əliyev tərəfindən açılan kampusunda daha bir transmilli şirkətin Təlim Mərkəzinin açılış mərasimi oldu. Tədbirdə SOCAR, ABB, Britaniya səfirliyi, ALE Heavylift, Aggreko, Avanteq Ltd, Eigen, Expro Group, Glacier Energy Services Ltd, Fluor, International Oilfield Supply Company, Shawcor UK Ltd, WorleyParsons, DIT London və digər şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbiri öz çıxışı ilə ABB şirkətinin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Rüstəm Qasımov açıb, qonaqları salamlayaraq BANM və ABB şirkətinin əməkdaşlığından, eləcə də ABB-nin Azərbaycandakı fəaliyətindən danışıb.
Daha sonra  Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri xanım Kerol Krofts çıxış edib, iki ölkə arasında təhsil sahəsində yaranmış davamlı münasibətlərdən danışaraq BANM və Heriot-Vatt universitetlərinin mühəndis hazırlığı üzrə birgə əməkdaşlıqlarının buna ən gözəl nümunə olduğunu bildirib.
Tədbirdə həmçinin SOCAR-ın Geologiya  və geofizika məsələləri üzrə vitse-prezidenti Bəhram Hüseynov çıxış edib və BANM-in Azərbaycanın neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi istiqamətində atılan ən uğurlu addım olduğunu bildirərək SOCAR ailəsinin BANM-lə fəxr etdiyini bildirib.
BANM-in Mühəndislik fakültəsinin dekanı Zəfər Qurbanov Ali Məktəbin rektoru adından qonaqları salamlayıb, BANM-in fəaliyyəti haqda qısa məruzə edib və ABB şirkətinin ölkə üzrə rəhbəri Rüstəm Qasımova BANM-ə verdiyi önəm və burada təhsilin dəstəyi üçün əvəzsiz köməyi üçün dərin təşəkkürünü bildirib.
Tədbirin rəsmi hissərinin sonunda Rüstəm Qasımov və xanım səfir Kerol Krofts BANM-in 15 tələbəsini ABB şirkətində keçdikləri təcrübəyə görə setifikatla təltif ediblər.
Daha sonra qonaqlar ABB şirkətinin avadanlıqları və simulyasiya vasitələri ilə tam təchiz olunan Təlim Mərkəzini gəzərək burada yaradılan şəraitlə tanış olublar. Təlim Mərkəzində tələbələr və müəllimlər üçün ABB şirkətinin texnologiyalarının tətbiqi əsasında təlimlərin keçirilməsi və tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulub.

ABB Training Centre is opened at Baku Higher Oil School
Opening ceremony of Training Centre set up by ABB company at Baku Higher Oil School (BHOS) was held at the Higher School’s campus, which was inaugurated on May 1, 2017, with participation of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. The event gathered representatives of ABB, SOCAR, Embassy of the United Kingdom in Azerbaijan, ALE Heavylift, Aggreko, Avanteq Limited, Eigen, Expro International Group, Glacier Energy Services Ltd., Fluor, International Oilfield Supply Company, Shawcor UK Ltd., WorleyParsons, DIT London and other companies.
Opening the ceremony, ABB Country Manager Rustam Gasimov welcomed the participants and told about the company activities in Azerbaijan and ABB cooperation with BHOS. Ambassador of the United Kingdom to Azerbaijan Carole Crofts emphasized that relations between two countries dynamically developing in many fields are vividly exemplified by successful cooperation of the Higher School and Heriot-Watt University in preparing engineers for the oil and gas sector.
In the words of SOCAR Vice President for Geology and Geophysics Bahram Huseynov, BHOS is one of the most successful steps in transforming the oil capital into human capital. We are justifiably proud that the Higher School belongs to the SOCAR family, h said. Dean of the BHOS Engineering department Zafar Gurbanov made a brief report about the Higher School activities. On behalf of the BHOS management, he expressed sincere gratitude to ABB Country Manager in Azerbaijan Rustam Gasimov for effective cooperation and constant assistance as well as for support provided for further development of education in the country.
At the end of the official part, Rustam Gasimov and the Ambassador Carole Crofts presented 15 BHOS students with certificates on successful completion of on-the-job training at ABB. Then the ceremony participants visited the Training Centre set up by the company and saw conditions created for BHOS students and teachers. It has all modern equipment and simulation tools necessary to conduct training courses and carry out research work with usage of advanced technologies.