Bakı Ali Neft Məktəbində Layihələri İdarəetmə Məktəbi uğurla davam edir
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), İngiltərənin “TwentyEighty Strategy Execution” (STRATEX) şirkəti,  BP və onun tərəfdaşlarının birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən və ABŞ-ın  Corc Vaşinqton Universitetinin Magistr sertifikatı ilə təmin edən təlim proqramı - Layihə İdarəetmə Məktəbi uğurla davam edir. Dövlət və özəl sektorda çalışan şirkətlərin böyük marağına səbəb olan bu proqram iştirakçılara Layihə Menecmentinin dərinliklərini öyrədir və sonda proqramı uğurla başa vuranları ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin Magistr Sertifikatı ilə təltif edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən  may ayında açılan BANM-in yeni kampusunda Layihə İdarəetmə Məktəbinin hər iki qrupunun növbəti modulları - “Layihə rəhbərləri üçün keyfiyyət” və “Risklərin İdarə edilməsi” təlimləri keçirilib.
“Stream 16” qrupuna keçirilən “Layihə rəhbərləri üçün iş keyfiyyəti” kursunu Stratex şirkətinin ən peşəkar təlimçilərindən olan Con Pelham keçib. Kurs zamanı iştirakçılara layihə keyfiyyət idarəçiliyi, layihə keyfiyyətini planlaşdırma, layihə keyfiyyətinə təminat, layihə keyfiyyətinə nəzarət kimi mövzularda təlim keçilib və onlar bu istiqamətdə çoxlu fikir mübadiləsi və qrup çalışmaları ediblər.
Eyni gündə “Stream 17” qrupuna Stratex şirkətinin xüsusi peşəkarlığı ilə seçilən  təlimçisi Didye Estibal  “Risklərin İdarə edilməsi” kursunu keçib. İştirakçılar bu kursda layihə risklərini idarə etmək üçün praktiki və səkkiz pilləli prosesdən istifadə, təhlükə və imkanları müəyyən etmək və onların layihədəki nisbi qiymətini müəyyən etmək, məhdud strategiyalardan istifadə etməklə çoxsaylı risklərə nəzarət  etmək kimi aidiyyatı mövzuları mənimsəyiblər.
Sonda BANM-in rektoru Elmar Qasımov Layihə İdarəetmə Məktəbinin “Stream 16” qrupunun iştirakçılarına ilk üç kursu bitirməkləri  və layihə idarəetməsi üzrə əsas baza təlimləri başa çatdırmaları münasibətilə Amerikanın Corc Vaşinqton Universitetinin və İngiltərənin Stratex şirkətinin birgə “Associates Certificate in Project Management” sertifikatlarını təqdim edib.

School of Project Management successfully continues activities at Baku Higher Oil School
School of Project Management (SPM) successfully continues its activities at Baku Higher Oil School (BHOS). It has been established with financial support from BP and its partners, organizational support from the Higher School and technical support from British company TwentyEighty Strategy Execution (Stratex). All SPM training modules are developed on the basis of teaching programs of The George Washington University, the USA. Representatives of state organizations and private companies express a strong interest in study at SPM, which helps the students obtain theoretical and practical knowledge of various aspects of project management. Upon successful completion of the study, the trainees are awarded with Master certificate from The George Washington University.
Two SPM courses of core curriculum were conducted at BHOS new campus, which was officially opened with participation of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev in May this year. The Quality for Project Manager training for “Stream 16” group was conducted by John Pelham, one of the most experienced instructors of Stratex. The participants learned how to integrate project quality management into the entire project life cycle, plan effectively for project quality management, assess and improve their organization’s current quality capabilities to ensure that projects will meet specified quality standards, ensure customer satisfaction by monitoring results using project quality control tools. The trainees also attended practical lessons and participated in group discussions.
At the same time, Stratex instructor Didier Estibals, who was invited to Baku to teach the module, conducted Risk Management course for “Stream 17” group. The trainees were taught to use a practical, eight-step process to manage project risks, identify threats and opportunities and weigh their relative value in their project, control multiple risks using limited strategies, and make risk and opportunity integral components of their next project plan.
Upon the training completion, BHOS Rector Elmar Gasimov presented students of the “Stream 16” group Associate’s Certificates in Project Management. The certificates are jointly awarded by Twenty Eight Strategy Execution and The George Washington University upon completion of first three training courses of the core curriculum of Project Management program.