Əgər peşəkar bir mühəndis olmaq istəyirsinizsə... - Prezident qarşısında çıxışı böyük diqqətə səbəb olan BANM-in tələbəsi Mahirə müsahibə verdi
- Mahirə ötən həftə 2 milyard ton neftin hasilatı ilə bağlı keçirilən böyük tədbirdə etdiyin çıxış ölkədə böyük diqqətə səbəb oldu. Bəs cənab Prezidentin qarşısında bu çıxışı edərkən hansı hissləri keçirirdin?
Noyabrın 8-i H.Əliyev mərkəzində cənab Prezident İlham Əliyevin iştirak etdiyi mərasimdə öz ali məktəbim adından çıxış etməyim mənə sözlə ifadə edilməz qürur hissi yaşatdı. Hətta həyatımda indiyədək yaşadığım ən həyəcanlı an deyə bilərəm. Bu hadisədən sonra bir daha BANM-ə qəbul olmağımın nə qədər doğru bir seçim olduğunu anladım.
• Sizi tanımayanlar üçün ali  məktəblərə qəbul imtahanında 700 bal toplamış   Mahirə Əsədzadə  kimdir?
Mən, Əsədzadə Mahirə 27 avqust 1999-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuşam.       Orta təhsilimii 2006-2008-ci illərdə Laçın rayonu 40 nömrəli məktəbdə almışam, 2008-2017-ci illərdə isə Bakı şəhəri 162 nömrəli tam orta məktəbi fərqlənmə attestatı ilə bitirib, Fəxri fərmanla təltif olunmuşam. Dövlət İmtahan Mərkəzinin 2016-2017-ci tədris ili üzrə keçirilən qəbul imtahanında ən yüksək nəticə hesab olunan 700 balı toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olmuşam.
• Mahirə çıxışın zamanı söyləmişdin ki, uşaqlıqdan ən böyük arzun neftçi olmaq və SOCAR ailəsinə qoşulmaq olub. Bu arzuyla yaşayan minlərlə gənc var. Bəs bu arzuya nail ola bilmək üçün hansı addımları atmaq lazımdı?
Bəli, çoxlarımız elə uşaqlıq arzularımızım arxasınca gedirik. Düşünürəm neftçi olmaq, peşəkar neft mühəndisi olmaq istəyən bir gənc ilk növbədə ali məktəb seçimini düzgün etməlidir. Çünki hər şey ordan başlayır. Məsələn, BANM mənim hərtərəfli mühəndis kimi yetişməyimi təmin edir. Çünki biz təhsillə bərabər, həm də istehsalatın içindəyik.
• Seçimin niyə məhz Bakı Ali Neft Məktəbi olub, buranı fərqləndirən sənin üçün nədir?
Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri qarşısında açdığı imkanlar tamam başqadır. Eyni zamanda burada dərslərin xarici dildə tədris olunması, ödənişsiz təhsilin olması, nəzəri biliklərin mənimsədilməsi ilə yanaşı təcrübə və praktikaların çoxluğu, xarici ölkələrdə təhsil imkanının yaradılması, transmilli şirkətlərlə əməkdaşlıq - bunların hamısı birlikdə məhz BANM-dədir.
• Səni həyatda ən çox motivasiya edən nədir?
Məni daha çox ruhlandıran gördüyüm işin nəticəsidir. Proses uzun müddət davam etsə də, əldə edəcəyim uğur, işin nəticəsi mənə ruh yüksəkliyi bəxş edə bilər.
• Ali məktəblərə qəbul və seçim qarşısında olan tələbələrə məsləhətin nə olardı?
Ali məktəblərə seçim qarşısında olan tələbələrə demək istəyirəm ki, özünüzü görmək istədiyiniz yerə uyğun ixtisaslaşmış, tələbələrə daha çox karyera imkanları tanıdan, 4-5 ilin sonunda sadəcə diplom kağızı deyil, eyni zamanda çoxseçimli iş təklifləri ilə sizə imkanlar açacaq, zəngin bilik, bacarıq və təcrübə qazandıracaq bir təhsil ocağı seçin. Əgər peşəkar bir mühəndis olmaq istəyirsinizsə, əlbəttə ki, Bakı Ali Neft Məktəbi sizin ən uğurlu seçiminiz olardı.

BHOS student Mahira Asadzada, whose speech before the President attracted great attention, says, If you want to be a good engineer…
– Mahira, your speech at a solemn ceremony on celebrating two billion tons of oil production in Azerbaijan last week attracted great attention. How did you feel when speaking before the President of the country?
– I was very proud that I made a speech on behalf of our Higher School at the Heydar Aliyev Centre on November 8 this year. As of today, I think of it as of the most exciting moment in my life. After that event, I realized that I made the right choice when I selected BHOS for study.
– What can you say about Mahira Asadzada who earned 700 points at the entrance exams to those people who do not know her?
– I was born in Baku on August 27, 1999. I went to a primary school №40 in the Lachin district. Then I studied at a secondary school №162 named after Ehtibar Aliyev in Baku and graduated from the school with honors this year. At the entrance exams to higher educational institutions for 2017/2018 academic year conducted by the State Examination Centre, I achieved the best result, earned 700 points and chose to study Process Automation Engineering at Baku Higher Oil School.
– Mahira, speaking at the ceremony, you said that your biggest dream is to work in oil industry and join SOCAR’s family. Probably, thousands of other young people have the same dream. What steps are necessary in order to make this dream true?
– Indeed, many of us try to fulfill children’s dreams. I believe that any young person who wants to become a petroleum engineer should choose Baku Higher Oil School. Everything starts here. For example, the Higher School will help me to become a multi-skilled engineer. Moreover, we not only study at BHOS, we also gain practical knowledge of the industry.
– Why have you chosen Baku Higher Oil School and what makes BHOS so special for you?
– The Higher School provides students with unique opportunities. Education, which is free of charge at BHOS; lessons taught in English language; acquisition of theoretical knowledge alongside getting practical experience; opportunities for continuing education in foreign countries; and cooperation with transnational companies – all this together is available only at BHOS.
– What motivates you most in your life?
– The most thing that motivates me is the result of what I do. Even when the process lasts for a long time, the successful result of it can inspire me and increase my enthusiasm.
– What would you advise those prospective students who need to select a higher educational institution?
– I would like to tell them that they should choose a university, which definitely matches their wishes, and where they want to see themselves in the future. The higher educational institution of your choice should not just give you a diploma after four or five years of study; it shall also provide you with deep knowledge, experience and practical skills, and offer career opportunities. If you want to be a professional engineer, your best choice, of course, is the Baku Higher Oil School.