Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin Azərkosmosa səfəri
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) I kurs tələbələrinin “Azərkosmos” ASC-yə səfəri baş tutub. Səfər zamanı tələbələr “Azərkosmos” ASC-nin Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzi ilə, orada həyata keçirilən işlərlə yaxından tanış olublar. Ölkədə kosmik sənayenin təşəkkül tapması, Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki “Azərspace-1”-in orbitə çıxarılması və istismar işlərinin həyata keçirilməsi, peyk vasitəsilə göstərilən xidmətlər barədə məlumatlandırılmış, tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır. Bildirilib ki, Qafqazda yeganə peyk operatoru olan “Azərkosmos” ASC telekommunikasiya və coğrafi kəşfiyyat sahələri üçün yüksək keyfiyyətli peyk xidmətləri təqdim edir. 2013-cü ilin fevral ayında orbitə buraxılan və Azərkosmos tərəfindən idarə edilən Azerspace-1 peyki 46° şərq uzunluğu orbital mövqeyində yerləşir və Avropa, Afrika, Yaxın Şərq, Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarını əhatə edir. 2018-ci ildə Avropa Mərkəzi və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və Tropik Afrika ölkələrini əhatə edən ikinci telekommunikasiya peyki istifadəyə veriləcək.
Qeyd edək ki, BANM və “Azərkosmos” ASC arasında əldə olunan razılaşmaya əsasən tələbələrin ölkəmizin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əldə etdiyi uğur və nailiyyətlər barədə məlumatlandırılması, onlarda müvafiq sahə üzrə biliklərinin artırılması və innovativ texnologiyalarla bilavasitə tanışlığını təmin etmək məqsədilə “Azərkosmos” ASC-yə mütəmadi səfərlər təşkil olunur.

First-year students of Baku Higher Oil School (BHOS) visited Main Ground Satellite Centre of Azercosmos Open Joint Stock Company (OJSC). They received detailed information about activities carried out at the Centre including launch into the orbit and maintenance of Azerspace-1, the country’s first telecommunication satellite in space. The tour of the Centre concluded with question-and-answer session.
Azercosmos, the only satellite operator in the Caucasus, provides highly-reliable, satellite-based communication services to enterprise and government customers. The Azerspace-1, the first-ever satellite of Azerbaijan, was launched into orbit in February 2013 at orbital positions 46° east. The satellite covers Europe, significant part of Africa, Central Asia, Middle East and Caucasus. The second Azerbaijan telecommunication satellite, Azerspace-2, is scheduled to be launched by Azercosmos in 2018. It will cover Europe, Middle East, Sub-Saharan Africa, and Central and South Asia. The visits of BHOS students to the Main Ground Satellite Centre are arranged upon an agreement between the Higher School b reached by BHOS and OJSC Azercosmos to raise the students’ awareness of achievements attained by Azerbaijan in the field of information and communication technologies and help them to gain knowledge about advance fields of science and innovation technologies.