BANM-in müəllimi danışır: İnanıram ki, Ali Məktəbimizin məzunları ilə fəxr edəcəyik
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “Mən BANM-in müəllimiyəm” adlı layihəsi davam edir. Beləliklə, suallarımızı BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının dosenti Svetlana Əzimova cavablandırır.
- Kimisə öyrətmək məktəb vaxtlarımdan xoşuma gəlirdi. Məktəbdə oxuyarkən sinif yoldaşlarıma həmişə riyaziyyat və fizika məsələlərinin həllini izah edirdim və ingilis dilini öyrənməkdə kömək edirdim. Öyrənməyə çətinlik çəkənə yardımçı olmaq, nəyisə izah etmək, başa salmaq çox xoşdur. Bütün ömrüm boyu faydalı olmaqdan məmnun qalmışam. Yaşlaşdıqca isə inamım artdı ki, mən ümumiyyətlə gənc insanların şəxsiyyət kimi formalaşmasına təsir edə bilirəm. Məhz bu xüsusiyyətim mənim müəllim kimi müqədaratımı həll etdi və hazırda mən Ali Məktəbində dərs deyirəm.
- Mənim həyat maraqlarım müxtəlif olub – musiqidən başlayaraq (11 il musiqi məktəbində oxumuşam) universitetdə diplom müdafiəsi etdiyim nəzəri fizikaya qədər. Yerigəlmişkən, mən universiteti məhz müəllimlik ixtisası üzrə bitirmişəm. Ancaq iş elə gətirdi ki, mən uzun illər Elmlər Akademiyasının Neft İnstitutunda neft-qaz dinamikası üzrə elmi tədqiqatla məşğul oldum. Moskvada namizədlik dissertasiyasını müdafiə etdim və bu sahədə xeyli sayda elmi işlərə malikəm. Sonra elə zaman gəldi ki, mən istehsalatda işləməyi daha vacib saydım. Beləliklə mən BP şirkətinə keçdim və orada 15 il işlədim. Günlərin birində erkən yaşlarımda böyük həvəsim olan müəllimlik istəyim məni Bakı Ali Neft Məktəbin gətirib çıxartdı.
- Məni uşaqlıqdan konservatoriyaya hazırlayan ailəmin yox, 6 nömrəli məktəbdə fizika müəllimim olmuş Nikolay Nikolayeviç Şişkinin təsiri ilə fizika-riyaziyyat fakultəsini seçdim. O, öz fənnini əla bilən pedaqoq və unikal şəxsiyyət idi. Xeyirxah, hazırcavab, ağıllı və ciddi adam idi. Onunla bağlı xatirələrim hələ də beynimdən silinməyib. Bir də Universitetdə mexanika üzrə müəllimim Abdullayev. O, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Almaniyaya oxumağa göndərdiyi tələbələr nəslinin nümayəndəsi idi. Ensiklopedik biliyə malik idi və bir neçə dil bilirdi. Təəssüf ki, ondan çox şey öyrənmək imkanımız olmadı: o, mən universitetə girəndən təxminən 2 ay sonra vəfat etdi, ancaq  azacıq müddətdə qəlbimdə həmişəlik iz buraxa bildi.
- Mən elmə marağı olan tələbələrimi çox bəyənirəm. Geniş maraq dairələri var, ingiliscə və kompüterdə savadlıdılar, çox mütaliə edirlər, fəaldılar. Inanıram ki, məqsədyönlü olacaqları təqdirdə, onları parlaq gələcək gözləyir. Belələri bizim məktəbdə az deyil. Təəssüf ki, bu sözləri hər tələbə haqqında demək olmaz. Ancaq qiymətlərlə maraqlanıb, təhsilə, biliyə laqeyd olanlar da var. Fürsətdən istifadə edərək, arzu edirəm ki, əvvəldə qeyd etdiyim perspektivli fəal tələbələr mütləq əksəyirrət təşkil etsinlər.
- Məktəbin çoxlu, ictimaiyyətə məlum olan nailiyyətləri var və bu ildə ilk buraxılış olacaq. Məni Ali Məktəbin rəhbərliyinin məzunların karyera imkanlarının qeydinə qalması çox mütəəssir edir. Inanıram ki, məktəbin nüfuzu illər keçdikcə ancaq artacaq və biz də öz məzunlarımızla daim fəxr edəcəyik. Burada nəinki ölkəmizin vətəndaşları, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tələbələr təhsil alacaqlar.
- Boş vaxtlarınızda nə ilə məşğul olursunuz?
- Boş vaxtlarımı ailəmə, səyahətlərə və ədəbiyyata sərf edirəm.
- Arzu edirəm ki, BANM-in məzunu adı yüksək hazırlıqlı uğurlu mütəxəssis, həqiqi intellektual şəxsiyyət və əsl mənada vətəndaş sözlərinin sinonimi olsun. Məktəbimizin məzunlarının bunun üçün bütün imkanları var. Arzu edirəm ki, onların həyat yolları düzgün və işıqlı olsun.

We will be proud of our graduates, believes teacher of BHOS
– I liked teaching others since my school years. There was always a group of my schoolmates whom I was helping with mathematics, physics and English language assignments. It is a great feeling to realize that you can help others, to make them to learn and understand something they did not know before. I still remember those emotions. With age, I have also become confident that I can influence young people’s intellectual development, and this conditioned my choice to be a teacher at the Higher Oil School.
–   Please tell about yourself. Where did you study? How did you start your career?
– My interests were very diverse and varied from music, which I studied for 11 years, to theoretical physics, which I studied at university. I also obtained my qualification of a teacher at the university. But after graduation I dedicated my life to scientific research and worked at the Institute of oil and gas field development of the National Academy of Sciences. I conducted many research studies and obtained my Ph.D. degree in Moscow. Then I decided to shift my attention to industry and joined BP company in Azerbaijan. I worked there for 15 years, but finally I realized that I wanted to teach, to do what I was always inclined to do.
– I chose not to enter conservatory as everyone in my family expected, but study physics and mathematics instead. I did so because of Nikolay Shishkin, the physics teacher at my school. He was a unique, kind and wonderful person, and with good sense of humor. I still remember him as well as I remember Abdullayev, our mechanics teacher at the university. He was one of those persons whom Zeynalabdin Taghiyev sent to study in Germany. He was a true erudite and intellectual, very well educated person who spoke several foreign languages. Unfortunately, we knew him for a very short period of time, as he passed away in two months after we entered the university. Nevertheless, he managed to stay in our memory for many years.
– I like those students who have passion for learning. Their essential skills include English proficiency and computer literacy, and they read a lot. Out students are very active and have many interests. I believe that if they try hard, they will succeed in their profession. I also believe in their bright future and in that they will be best of the best in our country. There are many such students at BHOS. At the same time, there are young people, albeit a few, who do not care about studying; they think about marks more than about knowledge. I hope that there will be fewer such students in the future, and more students like those I talked about earlier.
– The Higher School has achieved a lot, and this year we shall bid farewell to our first graduates. I am very impressed by the BHOS management’s attention to their future career and professional growth. I believe that reputation and prestige of the Baku Higher Oil School will grow with time and we will be proud of our excellent graduates. I think that BHOS will become an attractive higher educational institution not only for Azerbaijani youth, but also for young people from foreign countries.
– I dedicate my free time to my family, to reading and travelling.
– We need to make sure that title of Baku Higher Oil School graduates will be equal to the notion of highly educated and successful professionals in their field of expertise, who are true intelligent persons and patriots of their homeland. I am confident that our students have the potential for that. I had a chance to listen to them at a recent meeting and I was pleasantly impressed by maturity of their views and thoughts. I wish them to have a very successful way of life!