Bakı Ali Neft Məktəbində ilk Məzun günü keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində ilk “Məzun günü” keçirilib. Tədbirdə SOCAR-ın prezidenti, millət vəkili Rövnəq Abdullayev, BP şirkətinin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üzrə regional prezidenti Qari Counz, Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, SOCAR və BP şirkətlərinin rəsmiləri və müəssisələrinin rəhbərləri, ali məktəblərin rektorları, transmilli şirkətlərin nümayəndələri, Böyük Britaniyanın Heriot-Watt Universitetinin nümayəndələri, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlər iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə 1 may 2017-ci il tarixində keçirilən BANM-in yeni kampusunun açılışına həsr olunmuş video-çarxın nümayişi ilə başlayıb.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək qonaqları salamlayıb, məzunları və onların valideynlərini əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib onlara gələcək həyatlarında və peşə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Rektor qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin gənclərə olan qayğısı nəticəsində ölkəmizdə hər sahədə, eləcə də, ali təhsil ocaqlarında onların yüksək səviyyəli təhsil almaları üçün hər cür şərait yaradılıb. “Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə keçirilən qəbul imtahanlarında yüksək bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi adını qazanmış, ölkəmizin intellektual gəncliyinin BANM-dən məzun olmaları bizim üçün qürurverici hadisədir”,- rektor vurğuladı.
Elmar Qasımov BANM-in məzunlarının uğurlarından söhbət açaraq, qeyd etdi ki, Ali Məktəbin bir sıra məzunu dünyanın ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin magistratura pilləsinə təqaüd qazanmaqla daxil olublar. Digərləri isə SOCAR-Türkiyə, Star Refinery, BP və bu kimi transmilli şirkətlərə işə qəbul olunublar.
SOCAR-ın prezidenti, millət vəkili Rövnəq Abdullayev BANM-in ilk məzunlarını təbrik edərək onlara Azərbaycanın milli təhsil brendi olan Bakı Ali Neft Məktəbin ənənələrini davam etdirib yüksək səviyyəli bir neft-qaz mütəxəssisi olacağını arzulayıb. “Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bizim qarşımıza qoyulan vəzifələr, “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” vəzifəsi artıq yerinə yetirilir və siz gənclər Azərbaycanın gələcəyini quran mütəxəssislər kimi yetişəcək, gələcək inkişafımız üçün yüksək səviyyədə sənayemizi inkişaf etdirəcəksiniz”,- SOCAR-ın prezidenti dedi.
BP şirkətin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üzrə regional prezidenti Qari Counz Ali Məktəbin fəaliyyətinin beynəlxalq sahədə yüksək səviyyədə olmasını vurğulayaraq, gələcəkdə bu amilin Ali Məktəbi dünyanın ən qabaqcıl universitetlərindən birinə çevirəcəyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, BANM-in tələbələri “Məzun günü” münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək işlərində uğurlar arzulayıb. O, ingilisdilli yüksək ixtisaslı mütəxəssislər hazırlayan BANM-də yetişdirilən gələcək mühəndis kadrların Azərbaycan sənayesinin parlaq gələcəyinə zəmin yaratdığını deyib. F.Qurbanov vurğuladı ki, ali təhsilli mühəndis kadrlar sənayenin və iqtisadiyyatın digər sahələrinin sürətli inkişafında bundan sonra da öz sözlərini deyəcək, ölkəmizə sədaqətlə xidmət edəcəklər.
Heriot-Watt Universitetinin dekanı və Mühəndislik və Təbiət elmləri institutunun rəhbəri Piter Kyu BANM-in məzunlarını təbrik edərək onlara gələcək karyeralarında uğurlar və yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı. O, Ali Məktəbin məzunlarının Azərbaycanın gələcəkdə mühəndislik sahəsində ən peşəkar kadrları olacağına əminliyini vurğuladı.
“Məzun günü” diplomların təqdim olunma mərasimi ilə davam edib. 2016/2017-ci tədris ilində Ali Məktəbinin 102 məzunu BANM-in və Heriot Vatt Universitetinin diplomlarını alıb. Xatırladaq ki, Şotlandiyanın Edinburq şəhərində yerləşən Heriot-Vatt Universiteti ilə Bakı Ali Neft Məktəbi arasında iki diplom layihəsi çərçivəsində mütəxəssis hazırlığı ilə bağlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Bu müqavilə çərçivəsində Ali Məktəbdə bakalavriat səviyyəsində “Neft-qaz mühəndisliyi “ və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında həyata keçirilir.
Daha sonra “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə birincisi olan Əhməd Qələndərlini və “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə birincisi olan İbrahim Məmmədov plaketlə təltif olunublar. İbrahim Məmmədovun adı simvolik kötüyə həkk olunub.
Məzunların doğma Bakı Ali Neft Məktəbinə və sevimli müəllimlərə minnətdarlıq duyğularını Fəhmin Hüsüzadə və Fidan Səlimzadə çatdırıblar. Onlar, BANM-də təhsil alan məzunların layiqli kadrlar kimi yetişməsində zəhməti olan hər kəsə minnətdarlığını bildiriblər. Valideynlər adından çıxış edən, “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə məzunu Kəmran Əliyevin atası - Faiq Əliyev, BANM-in rəhbərliyinə, professor və müəllimlərinə gənc nəslin təlim və tərbiyəsində sərf etdikləri əməyə görə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirin bədii hissəsində Bakı Kaledoniya cəmiyyəti və Azərbaycanın tanınmış kollektivlərindən biri olan Natiq ritm qrupunun çıxışları ilə məzunları təbrik etdilər. Sonda mantiya geyinmiş məzunların ənənəvi “papaq atma” mərasimi keçirilib.

Baku Higher Oil School hosted the very first graduation ceremony. The ceremony gathered SOCAR President, Deputy of Milli Mejlis Rovnag Abdullayev, BP Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey Gary Jones, and Deputy Minister of Education of the Azerbaijan Republic Firudin Gurbanov. Representatives of management of SOCAR and BP companies, rectors of national higher educational institutions, representatives of transnational companies, representatives of Heriot-Watt University (HWU), Great Britain,  BHOS professors and teachers, graduates and their parents also participated in the event.
At the beginning, a video presentation on opening ceremony of the Higher School new campus on May 1st, 2017, with participation of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev was shown. Opening the graduation ceremony, the Rector Elmar Gasimov welcomed the guests, expressed his sincere congratulations to the graduates and wished them every success in the future. He emphasized that due to the Azerbaijani President Ilham Aliyev attention to the issues of young generation, all necessary conditions were created for youth’s development in all spheres including opportunities for their education at national higher educational institutions.
“It is a great pleasure and honor for us to see BHOS graduates, the most intelligent young people in Azerbaijan, who managed to gain highest scores at entrance exams and become our students,” he said. Speaking about the Higher School graduates’ successes, the rector informed that a number of them were awarded with scholarship and admitted to the most prestigious universities of the world, while others were selected for jobs at well-recognized international companies including BP, STAR Refinery and SOCAR Turkey.
Having congratulated the newly qualified engineers, SOCAR President Rovnag Abdullayev wished them to follow traditions of the Higher School, which is recognized as a national brand of the education in Azerbaijan, and to become excellent professionals of the oil and gas sector. “We successfully implement the strategy of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev aimed at transferring oil capital into human capital. And you, young specialists, are the builders of the future of the country, who can make a solid contribution towards its development and prosperity,” told Rovnag Abdullayev.
Speaking about BHOS achievements in developing international cooperation, BP Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey Gary Jones emphasized that the Higher School achievements in this sphere would help BHOS to be become one of the most internationally recognized universities.
Deputy Minister of Education of the Azerbaijan Republic Firudin Gurbanov also expressed his congratulations to BHOS graduates on the remarkable day in their life and spoke about successes achieved by the Higher School in training of Azerbaijani specialists with good knowledge of English language for oil and gas industry. He expressed his confidence that the representatives of new generation of Azerbaijani engineers would make a valuable contribution towards further economic development of the country and would honorably serve the interests of Azerbaijani state.
Dean of Engineering of Heriot-Watt University Dr. Peter Kew also extended his sincere congratulations to the graduates and wished them to attain great achievements in the future. I have no doubts that BHOS graduates will be the best Azerbaijani engineers wherever they work, he said.
Then a ceremonial presentation of the diplomas started. One hundred and two young petroleum and chemical engineers received diplomas of BHOS and HWU. The dual diploma program is being implemented according to an agreement between the British university and the Higher School, whose academic programs are developed on the basis of the Heriot-Watt University’s syllabi. Graduate of Petroleum Engineering department Ibrahim Mamedov and graduate of Chemical Engineering department Akhmed Gelenderli, who graduated with honors, were presented with plaquettes. In addition, Ibrahim’s name badge was placed on a symbolic tree stump.
On behalf of all graduates, Fahmin Husuzadeh and Fidan Selimzadeh expressed their deep appreciation to the Higher School’s professors and teachers and thanked everyone who helped them to become true professionals and good specialists. Speaking on behalf of the graduates’ parents, Faig Aliyev, father of Kamran Aliyev, who graduated from Chemical Engineering department, extended his gratitude to BHOS management and teachers for their efforts and contribution towards education and training of young engineers.
Representatives of the Caledonian Society of Baku and Azerbaijani famous musical band “Natiq ritm qrupu” performed during an artistic part of the event. At the end of the ceremony, the graduates threw graduation caps as per a centuries-long tradition, and commemorative photos were taken.