Bakı Ali Neft Məktəbinin 22 yaşlı məzunu ABŞ universitetinin doktorantı oldu
Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə məzunu Qurban Orucov ABŞ-nın ən qabaqcıl ali məktəblərindən biri olan Colorado School of Mines-in ən gənc doktorantı oldu. O, magistr səviyyəsini keçərək birbaşa Ph.D (doktorantura) pilləsinə təqaüd qazanaraq qəbul olunub.
- Qazandığınız uğura görə sizi təbrik edirik. Buna necə nail oldunuz?
- Bunun üçün tək universitet proqramını oxumaq bəs eləmir. Nüfuzlu  universitetdə magistratura, doktorantura və təqaüd əldə etmək üçün öz üzərində çalışmaq və bilikləri səmərəli şəkildə tətbiq etməyi bacarmaq lazımdır. Qarşıya məqsəd qoyub və onları reallışdırmaq üçün düzgün yolları təyin etməyi bacarmaq lazımdır. Mən əminəm ki, gərgin işimlə belə bir uğura nail olmuşam. Mən öz üzərimdə işləməkdən yorulmadan, çox oxumaqla, BANM-də məşğələlərdə mütəmadi iştirak etməklə, təcrübə dərslərinə qoşulmaqla və hər gün yeni nəisə öyrənməklə buna nail oldum. İnadkarlıq və hər şeyi bilmək marağı - mənim uğurumun şəxsi formulasıdır.
- Mən 21 fevral 1995-ci ildə Qax rayonunda anadan olmuşam. Səkkiz il Qax rayonunda oxuduqdan sonra orta təhsilimi Bakıda yerləşən Zərifə Əliyeva adına liseydə davam etdirmişəm. Liseyi bitirdikdən sonra 2012-ci ildə TQDK-nın ali məktəblərə qəbul imtahanında 675 bal toplayaraq BANM-in “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına daxil oldum və Prezident təqaüdünə layiq görüldüm. BANM-də təhsil aldığım dövrdə Ali Məktəb tərəfindən təşkil olunan bir sıra istehsalat təcrübələrində iştirak etmişəm. Bura Halliburton, SOCAR NQÇİ-nin “Neft Daşları”, Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodu daxildir.
- Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olduqdan sonra qarşınıza qoyduğunuz məqsədləri həyata keçirə bilmisiniz? BANM-də aldığınız təhsil sizin Colorado School of Mines universitetinə qəbul olunmağınızda nə kimi rolu olub?
- Şansım üzümə güldü ki, məktəbi bitirdiyi il  Bakı Ali Neft Məktəbi yaradılıb və mən Ali Məktəbin ilk tələbələrindən oldum. Oxuduğum illərdə həmişə özümü hər cəhətdən inkişaf etdirməyə çalışmışam və əlbəttə ki, BANM-in mənə böyük köməyi olub. Ali Məktəb mənə öz sahəmə görə dərin biliklər əldə etməyə şərait yaradıb və düşünürəm ki, bu mənə çox kömək olub və indi də, sonra da kömək edəcək. Buna görə də mən BANM-in rektoruna Elmar Qasımova, professorlarıma və müəllimlərimə öz təşəkkürümü bildirirəm.
- Niyə məhz Colorado School of Mines qərarlaşdınız? Bu universitet haqqında hansı məlumatınız var və bu kimi universitetdə alacağınız təhsildən gözləntiləriniz nədir?
- Colorado School of Mines universitetinin Geofizika haqqında oxudum və onların yaratdığı imkanlara görə məhz oranı seçdim. Bu universitetdə elmi-tədqiqatların maliyyələşməsinə xüsusi diqqət yetirilir. Ali təhsil ocağının ABŞ-da dövlət universitetləri arasında yüksək reytinqi var. 2016-2017-ci ildə isə Colorado School of Mines dağ-mədən sənayesi üzrə dünyanın ən yaxşı universiteti seçilmişdir.
- Ph.D pilləsini bitirərkən nə ilə məşğul olacaqsınız?
- Ph.D pilləsindən sonra sahəm üzrə təcrübə qazanmaq istərdim. Sonra isə qazandığım təcrübəni və bilikləri Bakıda tətbiq etmək arzusundayam.

Graduate of Baku Higher Oil School (BHOS) Gurban Orujov who studied Petroleum Engineering became the youngest Ph.D. student at Colorado School of Mines, one of the most prestigious higher educational institutions in the USA. After he submitted an application to the university Master program, Gurban was admitted for Ph.D. study without passing the Master degree.
– Congratulations on your success! How did you manage to achieve such an impressive result?
– To achieve such an ambitious goal, it is not enough just to complete the compulsory education program. It is also necessary to be able to use gained knowledge effectively. It is also important to find appropriate ways to achieve your objectives. I am confident that I succeeded because I worked hard to improve myself, read a lot never missed our lectures and practical lessons, and I was trying to learn something new every day. Self-confidence and aspiration to knowledge comprise my personal Formula of Success.
– I was born in the Gakh district. After finishing my eight-year education at a secondary school in Gakh, I entered lyceum named after Zarifa Aliyeva in Baku. Having graduated from the lyceum in 2012, I earned 675 points at the entrance exams and entered the Baku Higher Oil School. I also became a Presidential scholar. During my studies at BHOS, I participated in a number of internships including on-the-job training at companies such as, for example, Halliburton, Oil Rocks Oil-and-Gas production Unit of SOCAR, and Baku refinery named after Heydar Aliyev.
– Did you manage to achieve goals you set for yourself when entering BHOS? How did the study at the Higher School help you to become a Ph.D. student at the Colorado School of Mines?
– I was lucky, because by the time I graduated from the school, the Baku Higher Oil School was already established. So, I became one of the first BHOS students and did my best to develop fully. In this regards, the Higher School helped me a lot, as the conditions here were perfect for effective training of the students. This enabled me to gain deep knowledge of my profession, which will be of benefit to me in the future. I am very grateful to the rector Elmar Gasimov and all our professors and teachers for this.
– Why have you chosen the Colorado School of Mines? What do you know about it? What are your expectations?
– I have chosen this higher educational school, as I read about their College of Earth Resource Sciences and conditions for postgraduate study. As I learned, the Colorado School of Mines is a teaching and research university, devoted to engineering and applied science, with special expertise in the development and stewardship of the Earth's natural resources. It is considered one of the best national universities in the USA. In 2016–17, the university was ranked as the top institution in the world for mineral and mining engineering.
– What are you going to do after you obtain your Ph.D. degree?
– After completion of the postgraduate studies, I want to gain practical experience in the industry. And then I would like to come back to Baku to work in the field my specialization.