BANM-in müəllimi danışır: Əminəm ki, BANM-in məzunları yüksək hazırlıqlı mütəxəssislər olacaqlar
Bakı Ali Neft Məktəbinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “Mən BANM-in müəllimiyəm” adlı layihəsi davam edir. Beləliklə, suallarımızı BANM-in “Kimya mühəndisliyi” kafedrasının dosenti Amir Reza Vakhshouri  cavablandırır.
- Müəllimlik bir peşə deyil, bir sevgidir, sənətdir, həvəsdir. Bir sənətçı kimi müəllim üçün təkcə oxumaq və ya bilik yetərli deyil ona sevgi də lazımdır. Bu istedadı tanrı bizim ailəyə bağışlayıb belə ki mənim atam, onun atası və qohumlarımın çoxu bu müqəddəs işlə məşğul olublar. Mənim atam vaxtı ilə Təbriz şəhərinin ən yaxşı, ən nüfuzlu və ən tanınmış müəllimlərindən biri olmuşdur. O 50 ildən çox bu peşədə tam həvəslə çalışdı və maraqlısı bu idi ki onun həvəsi bu peşəyə get-gedə artırdı. Mən də atamı görüb uşaqlıqdan onun peşəsini davam etdirmək arzusundaydım.
- Mən Təbriz şəhərində bir ziyalı ailədə anadan olmuşam. Orta məktəbi Təbrizin ən yaxşı məktəblərində yüksək qiymətlərlə bitirib, 1993-cü ildən Təbriz Universitetinin “Tətbiqi Kimya” ixtisasına daxil olmuşam. 1998-ci ildə bakalavr dərəcəsini alıb sonra ilk karyeramı bir firmada keyfiyyətə nəzarət şöbəsinin rəisi vəzifəsində başlamışam. Baxmayaraq ki az müddətdə çox uğurlu addımlar atmışdım lakin elmə və öyrənməyə həvəs səbəb oldu ki, təhsilimi davam edəm və beləliklə 2001-ci ildə Təbriz Azad Universitetinin “Tətbiqi Kimya” ixtisasına magistratura proqramına başlamışam. Bu zamanlar oxumaq ilə sənayedə çalışmağın harmoniyasını hiss edirdim və həqiqi mənada zövqlə elmi və dərsi öyrənirdim. 2003-cü ildə ən yüksək balla birinci yeri tutaraq magistratura diplomunu almışam. Bununla da razılaşmayıb doktorantura almağa qərar verib və bu yolda çoxlu mücadilələr aparmışam. Nəhayətdə, 2006-cı ildə Bakıya bir tanınmış holdinqə işə dəvət olunanda şərtlərimin birisi də təhsilimin davam etməsi olub beləliklə 2007-ci ilin yanvarından Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Neft-Kimya prosesləri İnstitutunun dissertantı kimi elmi işlərimi davam etdirib və 2013-cü ildə neft-kimya və polimer ixtisaslarında kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə nail olmuşam. 2016-ci ilin fevralından BANM-də çalışıram.
- Mən əgər həyatımda, elmimdə və yaxud peşəmdə nisbi müvəffəqiyyətlərə nail olmuşamsa onu bütün orta məktəbdən tutmuş doktoranturaya kimi müəllimlərimə borcluyam. Hər zaman çalışmışam ki onların hamısından müsbət xüsusiyyətləri toplayam. Mən ən çox təsir göstərən müəllimlər təkcə elm yox, həyat tərzini və ona fərqli baxışını da öyrədənlər olublar. Bunların içərisində elə ən birinci müəllimim mənə ömür boyu həyat fəlsəfəsini öyrədən Atamı və ən sonuncusu mənim elmimin inkişafında ən çox təsir göstərən Akademik Akif Əzizovu  xüsusi qeyd etmək istərdim.
- Demək olar ki onlar ölkənin ən bacarıqlı, ən zəkalı və ən bilikli tələbələridirlər. Lakin bu onlarda qurur yaradmamalıdır. Həmin gənclik qüruru nəticəsində Onların bir hissəsi təhsil alma müddətində təcrübəsiz rəftarlar göstərirlər və ya məsələlərə səthi baxırlar. Həyatda ciddi və məsul olmaq lazımdır. Bizim tələbələrimiz çox səviyyəli təhsil alırlar və buda onların gələcəyini qarantı edir. Dünya standartlarına cavab verən təhsil sistemi ilə onların savadının birləşməsi nəticəsində, onları parlaq gələcək gözləyir. Biz bunu 5-ci kurs tələbələrində şahidi olduq.
- Hal-hazırda çox gənc olmasına baxmayaraq, 5 il müddətində ölkənin ali təhsil müəssisələrinin içərisində ən zirvəsində yer alır. Bu da göstərir ki rəhbərliyin götürdüyü siyasətlər nə qədər düzgündür. Mənə bələ gəlir ki bu ildən magistartura proqramı ilə birgə elmi işlərin aparılması da artacaq. Bununla bağlı biz kafedra da müəssisələrlə və tədqiqat institutlar ilə danışıqlıqlar aparırıq. Inanıram ki, bu sürətlə inkişaf nəticəsində gələcək 5 ildə BANM regionun ən yaxşı və ən nüfuzlu universiteti olmasını və gələcək 10 ildə dünyanın ilk 200-lük reytinqində yer tutduğunu bacaracaq.
- Ümumiyyətlə məndə boş vaxt az olur, olanda da çalışıram ailəmə xüsusilə oğluma daha çox vaxt ayıram. Qalan vaxtlarda isə tar çalıram və musiqi ilə məşğul oluram.
- Mən onların uğurlarını görəndə elə bil ki öz müvəffəqiyyətlərimi görürəm. Bəlkə də indi onların bəzisi bilməzlər, amma onlar hər cəhətdən ən şanslı tələbələr olublar. Bunu bilməlidilər ki, ölkənin ən adlı universitetlərində təhsil almalarında, ən nüfuzlu şirkətlərdə çalışmalarında və ya başqa uğurlara nail olmalarında Ali Məktəbin çox rolu olubdur. Bu səbəbdən BANM-i heç zaman unutmasınlar və adını hər yerdə fəxrlə çəksinlər.

I believe that graduates of BHOS will be high-level specialists, says BHOS teacher.
– Teaching is not just a profession; it is a vocation requiring creativity and aspiration. For a teacher, as for a representative of any other art, it is not enough just to know the subject; he or she must love their job. Many people in my family had the talent to be a teacher. My father was one of the leading and most famous teachers in Tabriz. He dedicated more than 50 years to this profession and, as I can tell, he liked his job more and more over the years. As for me, I started dreaming of becoming a teacher to follow his example.
– Please tell about yourself. How did you start your professional career?
– I was born to a family of intellectuals. I received my secondary education in Tabriz and graduated from the school with excellent marks. In 1993, I entered Tabriz University to study applied chemistry. In 1998, I graduated from the university with distinction, received my Bachelor degree and started my professional career as a head of Quality Control department at a private firm. My career was successful, but this was not enough for me. I was very much interested in science, so I decided to continue my education. In 2001, I was admitted at Tabriz Azad University to pursue Master degree in applied chemistry. At the same time I continued my work; I liked to have an opportunity to gain theoretical knowledge and practical experience at once.
In 2003, I received my Master degree. I was the best among other students and graduated with honors. Then I decided to obtain Ph.D. degree, but I had to overcome many difficulties to achieve this goal. In 2006 I started to work for a well-known holding company in Baku. One of the conditions of my joining the company was opportunity to continue my education. Thus, in January 2007, I became a postgraduate student at the Institution of Petrochemical Processes of the Academy of Sciences of Azerbaijan. I obtained my Ph.D. in Chemistry and Polymers in 2013. Since 2016, I have been a teacher at BHOS.
– Every student has his or her favorite teacher. Who was your favorite teacher?
– I am indebted to all teachers in my life, from my schoolteachers to professors of my postgraduate studies, for everything I have achieved in my profession and scientific work. I always tried to take the best from them. My favorite teachers were those who not only provided me with knowledge, but also taught me how to live. Among them I can name my father who was my first mentor and academician Akif Azizov who help me to grow as a scientist.
– Please tell us about your students. Who are they? How do you see their future?
– I can tell than they are the most intelligent and talented students. However, they shall realize that, despite their profound knowledge, they have little practical experience. Our students receive excellent education, which is up to international standards. This education alongside their intellect can guarantee their success in the future, and our first graduates are the best example of this.
– Although BHOS has relatively short history, in five years it became the best among national higher educational institutions. This became possible thanks to right policy and strategy carried out by the Higher School management. I think that, in addition to opening Master program, BHOS will also enhance research and scientific work. For this purpose, we established long-term cooperation with leading research and scientific centers. I believe that in ten years, rapid development of the Baku Higher Oil School will make it one of the 200 best universities in the world.
– I have very little free time, but I try to spend with my son and my family every minute, when I can. I also like music and play tar.
– I happy to see achievements of my students, as I see them as my own success. Maybe, not all of them realize that they are very lucky. However, they must remember that it is the Baku Higher Oil School, which gave them excellent education and opportunity to get practical experience and jobs at the largest international companies. Our students shall always remember their alma mater and be proud of being BHOS graduates.