Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu Stenford Universitetinin magistrı oldu
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə məzunu  Riyad Muradov dünyanın 2-ci ən nüfuzlu universiteti olan Stenford Universitetinə (ABŞ) magistr səviyyəsinə təqaüdlə qəbul olunub.
- Mən 1995-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşam. 2001-ci ildə Bakı şəhəri Nərimanov rayonu 47 saylı orta məktəbin 1-ci sinfinə getmiş, daha sonra 164 saylı məktəb oldu, 2009-cu ildə isə akademik Zərifə Əliyeva adına Liseyə qəbul və 2012-ci ildə həmin liseyi bitirmişəm. Həmin il TQDK-nın qəbul imtahanında 645 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasına qəbul olmuşam. 2012-2014-cü illərdə “AzDimension” şirkətində Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən sifariş olunmuş onlayn oyun layihəsinin üzərində çalışmışam. 2013-cü ildə SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin Dənizdə insan mühafizəsi üzrə təlim mərkəzində təlim kursunu uğurla başa vuraraq sertifikat əldə etmişəm. 2014-cü ildə 28 May NQÇİ-də iki həftə ərzində dənizdə və 2015-ci ildə BP şirkətində on həftəlik istehsalat təcrübəsi keçmişəm. 2016-ci ildən SPE BHOS Student Chapter-in idarə heyətinə sədrlik etmişəm. Bu il isə ABŞ-ın Stenford Universitetinin təqaüdlü magistrı olmaq şansını qazanmışam.
- Mən BANM-mi seçəndə, bu Ali Məktəb fəaliyyətinə yenicə qədəm qoyurdu. Mən qəbul imtahanına hazırlaşan vaxt öyrəndim ki, Bakıda neft-qaz sahəsi üzrə mütəxəssislər hazırlayan yeni Ali Məktəb açılıb. Bu məlumat məni maraqlandırdı və qətiyyətlə qərara gəldim ki, məhz bu ali təhsil ocağında oxuyacağam. Qəbul imtahani zamanı 645 bal toplayaraq BANM-ə daxil oldum. Bu gün, 5 il sonra mən inamla deyə bilərəm ki, doğru seçim etmişəm. Həyatım boyu arzum olub ki, dünyanın ən nüfuzlu universitetlərdən birində təhsil alım və bu arzumu gerçəkləşdirməkdə mənə ən böyük dəstəyi məhz BANM verib.
- Dünyanın ən nüfuzlu universitetlərindən birinin magistrantı olmaq üçün nə etmək lazımdır?
- Stenford Universiteti “QS World University Rankings” beynəlxalq reytinq təşkilatının dünya üzrə ali təhsil müəssisələrinin reytinq cədvəlində ikincisidir. Belə qabaqcıl universitetə qəbul olmaq üçün gərək daim öz üzərində işləyəsən, yaxşı oxuyarsan, məqsədinə nail olmaqda israrlı olasan. Bundan əlavə məqsədə doğru düzgün yolu tapmalısan. Stenford Universitetinə qəbul olunmağı necə bacardığımı belə izah edə bilərəm: əvvəlcə mən IELTS imtahanlaınrdan uğurla keçdim, sonra GRE imtahanı verdim, BANM-də aldığım qiymətlərim üzrə Ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricim də yüksək oldu (ÜOMG). İmtahan mərhələsindən sonra mən ABŞ-ın bir neçə universitetləri üçün elmi-tədqiqat layihəsi təqdim etdim. ABŞ-nın üç universitetlərindən - University of Texas of Austrin,  Colorado School of Mines və Stanford University müsbət cavab aldıqdan sonra Stanfordu seçdim.
- Niyə məhz Stenford Universitetində qərarlaşdınız? Bu universitet haqqında hansı məlumatınız var və bu universitetdə alacağınız təhsildən gözləntiləriniz nələrdi?
- Stenford – tədris və elmi tədqiqat üzrə dünyanın qabaqçıl universitetlərindən biri olduğu üçün bu seçimi etdim. Bu universitetin məzunları arasında - Electronic Arts, Hewlett-Packard, Nvidia, Yahoo! və Google kimi güclü dünya korporasiyalarının rəhbərlərlər var. Stenford  elmi işlərin aparılması üçün fantastik imkanlar yaradır. Bu universitetdə NASA-nın tədqiqat laboratoriyalarınan biri yerləşir. Ən əsası isə - bu universitetdə kompüter elmləri üzrə dünyanın ən güclü fakultələrindən biri (Computer Science Department) fəaliyyət göstərir. Bu fakültə Silikon vadisi üçün mükəmməl kadrlar yetişdirir.
- BANM-də aldığınız təhsil sizin Stenford Universitetinə qəbul olunmağınızda hansı rol oynayıb?
- Əlbəttə ki, BANM-də əldə etdiyim bilik, bacarıqlar və zəngin praktiki təcrübə Stenforda qəbul üçün mənə çox lazım oldu. Burada mühüm amillərdən biri də o oldu ki, mən Ali Məktəbdə ingilis dilini mükəmməl öyrənə bildim. Bütün bu nailiyyətlərə görə mən Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımova, professor və müəllimlərimə,  həmçinin BANM-in yaxın əməkdaşlıq etdiyi Neft-qaz Mühəndisləri Cəmiyyətinin nəzdində olan Gənc İstedadların Proqramının rəhbəri Elşən Rzayevə öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Onlar mənə ən əsası öz gücümə inanmağa kömək etdilər.

Baku Higher Oil School graduate will study at Stanford University
Graduate of Baku Higher Oil School (BHOS) Riyad Muradov, who received a Bachelor degree in Petroleum Engineering, obtained a scholarship from Stanford University in the USA, the second most prestigious university in the world, and will pursue a Master’s degree there.
– I was born in Baku in 1995. In 2001, I went to the first class of the school №47 of Narimanov district of Baku. In 2009, I entered lyceum named after Zarifa Aliyeva. In 2012, I graduated from the lyceum and participated in the entrance exams to universities. Having earned 645 points, I entered Baku Higher Oil School to study Petroleum Engineering. In 2012-2014, I worked for “AzDimension” company on commission of the Ministry of Youth and Sports. “AzDimension” is game developer studio that specializes on 3D computer games and applications. In 2013, I was awarded SOCAR’s certificate upon successful completion of training at the Training Center on Safety of Life at Sea of the SOCAR’s Education, Training and Certification Department. During my studying, I undertook two-week internships at the 28 May Oil and Gas Production Department and at BP-Azerbaijan company in 2014 and 2015 respectively. Since 2016, I am a board member of the Student Chapter of the Society of Petroleum Engineers (SPE) at the Baku Higher Oil School.
– What goals did you set yourself after you became BHOS student? Have they turned into reality?
– I learned about opening of the Baku Higher Oil School while I was preparing for my entrance exams. I became very curious about this new higher educational institution, which trains engineers for oil and gas industry. I decided to take the risk and selected BHOS. After five years of study, I can confidently say that I made the right choice. As for my goals… I wanted to obtain a profession in the field of computer technologies, and I did it. I also wanted to become Master Student at a leading international university, and now I am!
– What someone needs to do to be admitted as Master Student at such a prestigious university?
– To achieve such a goal, you need to study hard, read a lot and work on yourself all the time. It is also necessary to be persistent in your intentions and know how to achieve your goals. I can tell you how I became a Master student at Stanford University. At the beginning, I passed IELTS tests, and then I took GRE and GPA exams. After that, I prepared a research project, which I sent to a number of universities in the USA. Three universities, namely the University of Texas at Austin, Colorado School of Mines and Stanford University, were ready to accept my application, and without thinking, I chose the latter.
– Why have you selected Stanford? What do you know about the university? What are your expectations?
– Stanford University is one of the most well-known and prestigious study and research centers in the world. Founders of the largest corporations, such as Hewlett-Packard, Electronic Arts, Nvidia, Yahoo! и Google, graduated from this university, to name a few. And Stanford provides fantastic opportunities for research activities. Suffice to say that one of NASA research facility is located here. But most importantly, the University’s Computer Science Department is one of the best in the country, as it is a training center of specialists for the Silicon Valley.
– How did study at BHOS prepare you for Stanford?
– Of course, theoretical and practical knowledge, which I gained at the Higher School, helped me a lot. Moreover, I significantly improved by English language during my study at BHOS, and excellent knowledge of the language was a great part of my success. I am very grateful to the Rector Elmar Gasimov and all my teachers as well as to the leader of SPE’s Young Talents Program Elshan Rzayev, who helped me to believe in myself.