Bakı Ali Neft Məktəbində Layihələrin İdarəedilməsi Məktəbinin növbəti təlimi
Bakı Ali Neft Məktəbində BP və onun tərəfdaşları, o cümlədən layihələri idarəetmə sahəsində aparıcı beynəlxalq təlim şirkəti olan "TwentyEighty Strategy Execution" şirkəti və  Ali Məktəbin birgə layihəsi olan Layihələrin İdarəedilməsi Məktəbinin (SPM)  növbəti qrupunun təlimlərinin açılış mərasimi keçirildi. Tədbirə SOCAR, BP və BANM-in rəhbərliyi, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti, SPM-in iştirakçıları qatılmışdılar.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq, SPM-in may ayından başlayaraq birinci qrupun təlimlərinin keçirilməsindən və qrup üzvlərinin imtahanlardan çox yüksək nəticələr əldə etməsi haqqında məlumat verdi. Rektor həmçinin BANM-in tələbələrinin uğurlarından söhbət açaraq,  “Neft qaz mühəndisliyi”  ixtisası üzrə təhsil alan Riyad Muradovun dünyanın ən yaxşı 2-ci universiteti Stanford Universitetinin (ABŞ) magistratura pilləsinə təqaüd qazanmaqla daxil olumasından, BANM-in tələbələrinin Petkim, BP və digər şirkətlərə işə cəlb olunmalarından söhbət açdı.
SOCAR-ın Kadr, rejim və informasiya texnologiyaları üzrə  vitse-prezidenti Xalik Məmmədov bu cür layihələrin gələcək kadrların yetişdirilməsində necə böyük əhəmiyyət kəsb etdiyindən danışaraq, rektor Elmar Qasımovu uğurlu layihə münasibətilə təbrik etdi və bütün iştirakçılara uğurlar arzuladı.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə regionunda xarici əlaqələr və strategiya üzrə vitse-prezidenti  Bəxtiyar Aslanbəyli layihənin uğurlu şəkildə davam etməsindən məmnun qaldığını, layihələrin artdığı bir dövrdə bu sahənin xüsusi inkişafından və əhəmiyyətindən danışdı.
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirinin müavini Mətin Kərimli təhsilin hər bir yaş dövründə xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edərək bu cür beynəlxalq təlim proqramının BANM-də fəaliyyət göstərməsinin böyük uğur olduğunu bildirdi. O, Ali Məktəbinin rektoru və təlimin iştirakçılarını bu münasibətlə təbrik edərək uğurlar arzuladı.
“TwentyEighty Strategy Execution” şirkətindən xüsusi olaraq təlimləri aparmaq üçün dəvət olunan, bank işi , informasiya-texnologiyaları, inşaat  və pərakəndə satış kimi sahələrdə layihə idarəedilməsi üzrə 20 ildən artıq iş təcrübəsinə malik olan Con Pelham  Bakıda olmasından və təlimləri aparacğından böyük məmnunluq hissi duyduğunu bildirdi.
Qeyd edək ki, SPM proqramı 2011-ci ildə BP və onun partnyorları tərəfindən layihələrin beynəlxalq standartlar əsasında idarə olunması ilə bağlı yerli tələbi ödəmək məqsədi ilə təsis edilmişdir. Twenty Eighty şirkətinin texniki dəstəyi və yerli tərəfdaşla birgə həyata keçirilən proqram 7 moduldan ibarətdir və yekunda ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin magistr sertifikatının verilməsi nəzərdə tutulur. Başlandığı gündən etibarən proqramda 98 müxtəlif qurumu təmsil edən 300-dən artıq mütəxəssis iştirak etmişdir. BANM-in dəstəyi ilə proqramın 4-cü mərhələsinin həyata keçirilməsinə başlanılıb. Bu mərhələdə 52 mütəxəssisə təlim keçiriləcək və daha sonra BANM proqramı müstəqil olaraq tədris etmək səlahiyyətini əldə edəcəkdir.

New admission to School of Project Management at Baku Higher Oil School
Baku Higher Oil School hosted a meeting dedicated to next admission of trainees to School of Project Management(SPM) jointly set up by BHOS, BP in Azerbaijan and TwentyEighty Strategy Execution company. The meeting gathered representatives of BHOS, SOCAR and BP management, and SPM students.
Opening the gathering, BHOS Rector Elmar Gasimov said that first SPM trainees already passed course exams and received certificates of successful completion of the first training module. Speaking about the Higher School latest developments and achievements, he informed that BHOS graduate Riyad Muradov, who received a Bachelor degree in Petroleum Engineering, obtained a scholarship from Stanford University in the USA, one of the most prestigious universities in the world, and will pursue a Master’s degree there. The Rector also emphasized that BHOS management regularly arranges the students’ internship at SOCAR, BP and other large companies, which, in their turn, provide job opportunities for the bright and most talented students.
SOCAR Vice president for HR, IT and regulations Khalik Mammadov told about significance of SPM and similar initiatives for training of local specialists according to the best international standards. He expressed his congratulations to BHOS Rector Elmar Gasimov on the accomplishment of the first module’s training course and wished all SPM students every success in the future.
BP Vice president for communications, external affairs and strategy for Azerbaijan, Georgia and Turkey region Bakhtiyar Aslanbayli highly praised progress in the SPM project implementation. He said that it is particularly important to develop similar initiatives today, as the number of the projects implemented in various spheres considerably increased.
On behalf of SPM trainees, Deputy Minister of Labor and Social Protection of Population of Azerbaijan Metin Kerimli congratulated the Rector Elmar Gasimov and SPM students and said that education is important for every person at every age. In his words, opening of the School of Project Management at BHOS is a new milestone in successful development of the Higher School.
Speaking at the meeting, instructor from TwentyEighty Strategy Execution John Pelham said that he was very pleased to come to Baku and participate in the SPM project. John Pelham was specifically invited by the TwentyEighty Strategy Execution company to conduct training courses at SPM, as he has more than 20 years of project management experience in various fields including retail, banking, IT, and construction.
The SPM program was founded in 2011 by BP and its partners. The program is technically supported by TwentyEighty Strategy Execution company in cooperation with George Washington University (USA). The academic program comprises seven modules of training. Upon successful completion of the study, the trainees will be awarded master certificates from the George Washington University. Up to now, three stages of the project were implemented and more than 300 specialists from local and international organizations of public and private sectors were trained. The fourth stage has commenced at the Baku Higher Oil School. Upon its completion, BHOS shall carry out the educational program within the SPM project single-handedly.