Bakı Ali Neft Məktəbi növbəti İSO beynəlxalq sertifikatına sahib oldu
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) növbəti beynəlxalq standartı olan - ISO 10002 "Müştəri məmnuniyyəti – şikayətlərin idarə edilməsi üzrə rəhbər göstərişlər” sertifikatına sahib oldu. Bu sertifikat Türk Standartları İnstitutunun (TSE) auditorlarının apardığı beynəlxalq standartların tətbiqinə dair qiymətləndirmə tədbirlərinin nəticəsində verilib.
Sertifikatların təqdimetmə mərasimində Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, SOCAR-ın Təlim-Tədris və Sertifikatlaşdırma idarəsinin rəisi Fuad Süleymanov, TSE-nin Azərbaycandakı təmsilçisi Səlim Çələbi, BANM-in rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qeyd etdi ki, sertifikat keyfiyyətli idarəetmə sisteminin Ali Məktəbin öz fəaliyyətində tətbiqinin, aparılan işin yüksək səviyyədə təşkilinin göstəricisidir.
“Bu kimi sertifikatlar Ali Məktəbin müəllimlərinə, tədqiqatçılarına beynəlxalq layihələrdə iştirak etmək imkanı verəcək”, - E.Qasımov dedi.
Türk Standartları İnstitutunun Azərbaycandakı təmsilçisi Selim Çələbi çıxış edərək, BANM-in kollektivini bu nailiyyət münasibəti ilə təbrik edib. O, BANM-in beynəlxalq standartların tətbiqinə dair uğurlu fəaliyyətini alqışlayıb və təmsil etdiyi qurumla Ali Məktəb arasında olan əməkdaşlığın inkişaf etdiriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral Ali Məktəbin fəaliyyətinin beynəlxalq sahədə yüksək səviyyədə olmasını vurğulayaraq, gələcəkdə bu amilin Ali Məktəbi dünyanın ən qabaqcıl universitetlərindən birinə çevirəcəyini qeyd edib.
SOCAR-ın Təlim-Tədris və Sertifikatlaşdırma idarəsinin rəisi Fuad Süleymanov çıxış edərək, BANM-də aparılan işləri yüksək qiymətləndirib və görülən işlərin ölkənin beynəlxalq standartlara uyğun yüksək ixtisaslı kadrlara olan tələbatını ödəyəcəyinə əminlik ifadə edib.
Sonda Bakı Ali Neft Məktəbinə beynəlxalq standartlar üzrə uyğunluq sertifikatının təqdimetmə mərasimi baş tutub.
Qeyd edək ki, İSO 10002 beynəlxalq standart bütün növ kommersiya və ya qeyri-kommersiya fəaliyyətləri, o cümlədən elektron kommersiya fəaliyyətləri üçün şikayətlərin effektiv və səmərəli şəkildə idarə olunmasının planlaşdırılması və həyata keçirilməsi üzrə göstərişləri müəyyən edir.
Xatırladaq ki, BANM ilk ali təhsil müəssisəsidir ki, 2014-cü ildən İSO-nun üç istiqaməti - ISO 9001 "Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi", ISO 14001 "Ekologiya idarəetmə sistemi", OHSAS 18001 "Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemi" üzrə beynəlxalq sertifikatlara sahib oldu.

Baku Higher Oil School (BHOS) received international certificate in ISO 10002:2014 standard: Quality management – Customer satisfaction – Guidelines for complaints handling in organizations. The certificate is awarded to the Higher School on the basis of an audit recently conducted by Turkish Standards Institution (TSE). Turkish Ambassador Erkan Ozoral, Head of the Education, Training and Certification Department of SOCAR Fuad Suleymanov and TSE Representative in Azerbaijan Selim Chelebi attended the award ceremony held at BHOS.
Opening the gathering, Rector of the Baku Higher Oil School Elmar Gasimov said that award of the new ISO certificate to BHOS became a vivid evidence of the effective management of the Higher School activities. “Compliance with ISO standards gives our teachers and researchers more opportunities to participate in various international projects,” told the rector.
TSE Representative in Azerbaijan Selim Chelebi expressed his congratulations to BHOS management and staff members on the successful certification in one more ISO standard. He said that Higher School carries out activities in full compliance with international requirements in terms of quality management and expressed his confidence that fruitful cooperation between TSE and BHOS would continue to develop.
Speaking about the Higher School activities, Turkish Ambassador to Azerbaijan Erkan Ozoral told about BHOS effective international cooperation and partnership relations with foreign institutions. In his words, these major accomplishments can help the Baku Higher Oil School become one of the leading international universities. Head of the Education, Training and Certification Department of SOCAR Fuad Suleymanov praised the Higher School management for the achievements in training of highly qualified specialists and applying international quality standards in the teaching and learning activities.
Then the TSE Representative in Azerbaijan Selim Chelebi presented the BHOS Rector Elmar Gasimov with the international certificate in ISO 10002:2014 standard. It provides guidance on the process of complaints handling related to products within an organization, including planning, design, operation, maintenance, and improvement. Earlier, BHOS became the first higher educational institution in Azerbaijan to receive ISO certification on three standards: ISO 9001 (Quality Management Systems), ISO 14001 (Environmental Management Systems) and OHSAS 18001 (Occupational Safety and Safety Management Systems).