Bakı Ali Neft Məktəbində Milli Qurtuluş Günü qeyd olunub
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 15 iyun - Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri açan Ali Məktəbin Ümumi işlər üzrə prorektor Rəşad Həsənov Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətindən, müstəqil dövlətimizin qurulmasında və möhkəmlənməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışıb.
“Tariximizə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olan 1993-cü ilin 15 iyun günü Vətənini, xalqını sevən həmin çətin, ağrılı günlərin dəhşətlərini yaşayan, hadisələri gözləri ilə görən insanlar üçün əsl qurtuluş və Azərbaycanda ölüm-dirim mübarizəsinin tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın inkişafında, müstəqilliyində, gələcəyində müstəsna rol oynayan Heydər Əliyevdir”, - prorektor bildirib. O, qeyd edib ki, dahi lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu müdrik və uzaqgörən siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycan müstəqil və güclü dövlətə çevrildi. R.Həsənov həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Ulu Öndərin ideyalarının uğurlu davamçısı olduğunu bildirib.
BANM-in İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti Ələmdar Şahverdiyev “Heydər Əliyevin neft diplomatiyasının görünməyən tərəfləri” adlı məruzə ilə çıxış etdi. O, bildirdi ki, Heydər Əliyevin çox böyük nüfuzu və insanları öz arxasınca aparmaq bacarığı sayəsində Azərbaycanın başı üstünü almış təhlükələr aradan qaldırıldı.
Daha sonra “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasının 3-ci kurs tələbəsi Pakizə Paşayeva çıxış edərək Ulu Öndərin həyatından və çoxsahəli ictimai-siyasi fəaliyyətindən bəhs etdi.

Baku Higher Oil School (BHOS) hold a meeting dedicated to the Day of National Salvation of the Azerbaijani People, which is celebrated on June 15. The meeting gathered BHOS management, professors, teachers and staff members.
Opening the gathering, BHOS Vice-rector for General Affairs Rashad Hasanov told about importance of this date in the modern history of Azerbaijan and the matchless services of the national leader Heydar Aliyev for creation and development of independent Azerbaijan state. “June 15, 1993 went down to our history as National Salvation Day. It was difficult and tragic time for all true patriots of Azerbaijan witnessing the dangerous development of the events. The people saw the only way to salvation in Heydar Aliyev. During the difficult period, the national leader returned to power, restored stability in the country and carried out successful reforms in political, social and economic spheres. His contribution towards achievement of the state independence and further progress cannot be overestimate,” said the Vice-Rector. Rashad Hasanov emphasized that the President of the Azerbaijan Republic is a worthy successor of the national leader Heydar Aliyev.
Associate professor of BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre Alamdar Shahverdiyev made a report about unknown aspects of Heydar Aliyev oil diplomacy and his role in developing and successful implementation of the national oil strategy. He emphasized that wise and forward-looking policy conducted by Heydar Aliyev made it possible to sign the Contract of the Century and laid the groundwork for the prosperity and successes of independent Azerbaijan.
Third-year Process Automation Engineering student Pakiza Pashayeva made a speech about path of life and multifaceted activity of the national leader of the Azerbaijani people. In conclusion, a documentary film dedicated to Heydar Aliyev was shown.