700 bal toplayan abituriyent: Ali təhsilim üçün istədiyim hər şey Bakı Ali Neft Məktəbində var
Əliyeva Xalidə Vüqar qızı 6 yanvar 2000-ci ildə Lənkəran şəhərində anadan olub. Birinci sinifdən 5-ci sinifədək  Sumqayıt şəhəri Texniki və Təbiət Elmlər Liseyində (TTEL) oxuyub. Altıncı  sinifdən 8-ci sinifədək Lənkəran şəhəri 4 saylı məktəb-liseydə və orta təhsilini son üç ilində Bakı şəhəri Ə.Mahmudov adına 220 saylı məktəb-liseydə təhsil alıb. Tədris illəri ərzində yalnız 5-ci sinifdə bir fəndən “4” aldığı üçün əlaçı ola bilmədi. Məktəbdaxili tədbirlərdə təşkilatçı, sinif daxilində isə inzibatçı qismində çıxış edib. Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) 2017/2018-ci tədris ili üzrə keçirilən qəbul imtahanında 700 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasını seçəcək.
- 700 ballıq nəticəni nələrin sayəsində əldə edə bilmisən? Necə düşünürsən, bunun üçün xüsusi istedad olmalıdır, yoxsa burada şans hansısa rol oynayır?
- 700 ballıq nəticə təkcə mənim deyil, valideynlərimin, mənə oxumağı, yazmağı öyrədən ibtidai sinif müəllimlərimdən indiki müəllimlərimədək hər kəsin uğurudur. Onların sevgisi, dəstəyi, inamı sayəsində mən bu uğuru əldə etdim. Özümə gəldikdə isə fərdi əzmkarlığım, inadkarlığım və çalışqanlığım mənə çox kömək edib. Mən şansa inanmıram. Fikrimcə, uğurun yeganə sirri çox çalışmaqdır. Həyatda özünüzə ən güclü rəqib və tənqidçi kimi özünüzü görməlisiniz. Xüsusi bir istedada gəldikdə isə, bəli, məncə, bir az istedad da lazımdır.
- İmtahan mənim üçün çox rahat keçmişdi. Sözün düzü, bundan əvvəl getdiyim sınaq imtahanlarında daha çox həyəcanlanmışdım. Ən böyük qorxum da bu imtahanda daha çox həyəcanlanmaq, mexaniki səhvlərə yol verməkdən idi. Amma şükür ki, belə hallarla üzləşmədim. Əksinə, çox sakit və təmkinli idim. İmtahandan sonrası isə mənim üçün daha gözəl yadda qaldı. İmtahanın keçirildiyi bina evimizə uzaq olduğu üçün biz evə çatandan sonra artıq televiziyadan cavabları verdilər. Bütün suallar düz çıxdıqdan sonrakı sevincimi heç cür ifadə edə bilmərəm. Hətta, o an sevindiyimdən hansı reaksiyanı verdiyim də yadımda deyil.
- Ümumiyyətlə, hazırlıq prosesində və ondan əvvəl keçid balları ilə maraqlanmamışdım. Qorxurdum ki, bu məndə arxayınlıq hissi oyadar. Mənimsə hədəfim 700 bal idi. Ən sevdiyim fənn fizika idi və buna görə də 1- ci ixtisas qrupunu seçmişdim. Məktəbdə və hazırlıqda yoldaşlarımdan BANM haqqında eşitmişdim. Onların çoxu məhz BANM- də təhsil almaq istəyirlər və məndə də maraq oyatmışdılar. Ali təhsilim üçün istədiyim hər şeyin burada olduğunu düşünürəm. Seçdiyim ixtisas isə fizika ilə çox əlaqəlidir.
- Ən böyük arzum vətənimə və valideynlərimə xeyirli övlad olmaqdır. Ölkəmizdə təhsilə çox yüksək qiymət verilir və bizə düşən sadəcə bunu dəyərləndirməkdir
- Özümü gələcəkdə ali savadlı bir şəxs kimi görürəm. Gələcəyə dair planlarım çoxdur. Ən əsası bir neçə dil öyrənmək istəyim var. İlk növbədə rus dili və ingilis dilini mükəmməl öyrənmək istəyirəm. Sonra bir neçə dil daha. Bir də şahmatla maraqlanıram və bu sahədə istedadım olduğunu düşünürəm. Hələlik bu planlarımı həyata keçirməyi qarşıma məqsəd qoymuşam.

Khalida Aliyeva was born on January 6, 2000 in Lenkeran town. She began her primary education at Technical and Natural Sciences Lyceum in Sumgayit city, and then she went to lyceum school №4 in Lenkeran. From 8th through 11th grades Khalida studied at lyceum school №220 named after A.Mahmudov. She did not manage to receive a gold medal for the only mark ‘good’ she received at the fifth grade. Having excellent communications and organizational skills, she was often initiating and arranging various events at the school. At the entrance exams to universities for 2017/2018 academic year Khalida earned 700 points and opted for Baku Higher Oil School (BHOS) to study Process Automation Engineering.
– This high score is not only my success; it is also a success of my parents and teachers, as they helped me study and learn everything I know. I believe that their support and confidence in me also helped me a lot. As for myself, I achieved such a great result because of my efforts, hard work and commitment to succeed. I do not believe in sheer luck. I think that the key to success is hard work. You must be your own strongest competitor and severest critic. I would also admit that talent does play a certain role in achieving success.
– Actually, the period of the exams was a quiet time for me. Before the exams, I was mainly focused on the preparations and on my efforts to earn 700 points, the best possible score. To be honest, I was more concerned about trial exams. I was also afraid to make some mechanical errors, but happily managed to keep calm and avoid errors. However, I best remember my feelings after the exams. We live far from the place where the exams took place. Soon after we got home, the results were announced on TV, and I learned that I did not make even a single mistake! I never was so happy before and it was the best moment in my life.
– Before the exams, I was mainly focused on the preparations and on my efforts to earn 700 points, the best possible score. Physics was my favorite subject at school, and this was the main reason for me to select 1st group of specialties. I heard about BHOS from a friend of mine at the school and then I learned that many of my friends wanted to study at BHOS, so I also became interested in studying there. I believe that the Higher School can give me everything I need for my education, and the profession I have chosen is very much tied with physics.
– My biggest dream is to justify my parents’ confidence in me and to serve my country as best as I can. Our state pays close attention to education, and we need to appreciate this attitude.
– I see myself as a highly educated person in a few years. I have many plans for my future. For example, I would like to learn several foreign languages and first among them will be English and Russian. I also like playing chess, and I am a good chess-player!