Anqolanın neft naziri Bakı Ali Neft Məktəbində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Anqolanın neft naziri Xose Maria Botelyo de Vaskonselosun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirdi. Nümayəndə heyətinin tərkibinə, həmçinin Anqolanın neft şirkəti olan Sonangol şirkətinin icraçı direktoru və İcraçı komissiyasının prezidenti Paulino Xeronimo da daxil idi.
Görüşdə Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov Anqola və Azərbaycanın təhsil əlaqələrindən bəhs etdi və bu əlaqələrin inkişafınin hər iki ölkənın maraqlarına xidmət edə biləcəyini vurğuladı. O, Anqolalı tələbələrin BANM-də təhsil almasını təklif etdi. E.Qasımov yeni açılmış kampusda onlar üçün hər cür imkanların yaradılacağını, tədrislə yanaşı, SOCAR-ın müəssisələrində təcrübə keçə biləcəklərini xüsusi qeyd etdi.
Xose Maria Botelyo de Vaskonselos həm Neft Nazirliyinin, həm də Sonangol şirkətinin Anqolalı gənclərin xarici ölkələrdə təhsili üçün təqaüd proqramları həyata keçirdiyini və gənclərin Azərbaycanda da təhsil almalarında maraqlı olduqlarını bildirdi. Anqolanın neft naziri bu istiqamətdə müvafiq tədbirlərin həyata keçiriləcəyini bildirdi. O, həmçinin nazirliyin dəstəyi ilə mühəndislik üzrə ali təhsil verəcək təhsil müəssisəsinin yaradılması ilə bağlı layihə üzərində çalışdıqlarını da qeyd etdi və bu istiqamətdə BANM-in təcrübəsindən yararlana biləcəklərini bildirdi.
Qeyd edək ki, Anqolanın nümayəndə heyətinin Bakıya səfəri 24-cü Beynəlxalq Neft və Qaz sərgisi çərçivəsində həyata keçirilib.

Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met with delegation from Angola led by the Oil Minister José Maria Botelho de Vasconcelos. The delegation also included Executive Director of Angolan Oil Company Sonangol, President of Executive Commission Paulino Xeronimo.
Having welcomed the guests, the Rector Elmar Gasimov spoke about importance of ties between Azerbaijan and Angola in the field of education and emphasized that rebuilding of the relations between two countries in this sphere would serve interests of both states. He put forward a proposal to initiate education of Angolan students at BHOS. As Elmar Gasimov informed, the Higher School new campus provides all necessary conditions for effective learning and comfortable accommodation of the students. In addition, they have opportunities to undertake an internship at various SOCAR’s facilities.
Angolan Oil Minister José Maria Botelho de Vasconcelos told about scholarship program for Angolan students implemented by the Oil Ministry and the Sonangol company. He expressed his interest in sending Angolan students to study in Azerbaijan. The Minister assured that he would provide all necessary support for implementation of this initiative. José Maria Botelho de Vasconcelos also told about new project launched by the Angolan Oil Ministry. This project aims at establishment of a higher educational institution for training of highly qualified engineers for the country oil and gas industry, and experience of the Higher School can be very useful for its implementation, he said.
The visit of the Angolan delegation to the Baku Higher Oil School was arranged within in the course of the guests’ participation in the 24th International "Caspian Oil and Gas 2017" exhibition and conference held in Baku.