Bakı Ali Neft Məktəbi Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz konfransında
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) Bakıda keçirilən XXIV Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisində iştirak edib. Sərginin açılışında iştirak edən Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyev SOCAR-ın sərgi stendində təmsil olunan Ali Məktəbinin inkişafına, qısa bir müddətdə nail olduğu uğurlarına həsr olunmuş çap materialları, fotoşəkillər, bukletlər və broşurlarla tanış olub. SOCAR-ın stendi ilə tanışlıq zamanı dövlətimizin başçısına şirkətin layihələri barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, SOCAR bir sıra uğurlu proqramlar həyata keçirir. Prezident İlham Əliyevə SOCAR-ın təlim və təhsil proqramları, Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyəti, elmi-tədqiqat işləri və şirkətin işində əsas götürdüyü nano-texnologiyalar barədə məlumat verildi. BANM-in ekspozisiyası sərgi iştirakçılarının, eləcə də xarici qonaqların xüsusi marağına səbəb olub.
Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisinin açılışında BANM-in rektoru Elmar Qasımov iştirak edib. O həmçinin 1-2 iyun tarixində JW Marriott Absheron Baku hotelində keçirilən Xəzər Neft və Qaz-2017 konfransının nümayəndəsi olub. Rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi ilə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması haqqında konfransın iclasında rektor Elmar Qasımov “Bakı Ali Neft Məktəbində Rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi yüksəkixtisaslı mütəxəssis hazırlığına dəyərli töhfələr verilir” adlı məruzə ilə çıxış edib.
BANM-in inkişafı, strukturu, tədris və elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verən Elmar Qasımov ən müasir avadanlıq və qabaqcıl texnologiya ilə təchiz olunan yeni açılmış kampus, aparıcı transmilli şirkətlərlə və xarici universitetlərlə  əməkdaşlıqlardan söz açıb.
Rektor BANM-in bütün fəaliyyət sferalarında yeni müasir rəqəmsal texnologiyalardan istifadəsi haqqında ətraflı məlumat verdi. Onların sırasında - avtomatlaşdırılmış kitabxana idarəetmə sistemi,  plagiatçılıq hallarının aşkar edilməsi üçün “Turnitin” şirkətinin proqramı,  “Vision HW» və «Moodle» tədris idarəolunan elektron sistemi, biometrik elektron qeydiyyat sistemi və digər tədris prosesinin aspektlərini əhatə edən və onları effektiv artırılması edən sistemlər də mövcuddur.
ITECA Caspian и ITE Group şirkətlərin təşkili ilə keçirilən XXIV Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisi Xəzər regionun enerji sektorunun ən önəmli tədbiri sayılır. Bu il sərgidə dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 300 şirkət iştirak edir. Beynəlxalq konfrans neft və qaz sənayesinin aktual məsələlərinin müzakirəsi üçün ənənəvi platforma sayılır. Bu il konfransda bir çox ölkələrdən gəlmiş 400-dən artıq nümayəndələr iştirak edib.

Baku Higher Oil School (BHOS) took part in 24th International Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference 2017 held in Baku. Printed, photo and promotional materials telling about BHOS development and achievements were presented at SOCAR exhibition stand. The President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev attended the opening of the Caspian Oil & Gas Exhibition and visited SOCAR’s stand. The head of the state was provided with detailed information about the company work, projects, educational and training programs, BHOS activities and its new campus at Bibiheybat. Materials exhibited by the Higher School attracted strong interest from the visitors including foreign guests.
BHOS Rector Elmar Gasimov participated in the opening of the exhibition and International Caspian Oil & Gas Conference held on June 1-2 at JW Marriott Absheron Baku hotel. At the conference plenary session covering issues of the use of digital process and technologies, the Rector made a speech entitled “Application of digital technologies at Baku Higher Oil School has a significant contribution in training of highly qualified specialists”.
Having provided brief information about BHOS development, structure, teaching process and scientific activities, Elmar Gasimov told about the opening of the Higher School new campus equipped with the most advanced technologies according to the highest international standards, and about BHOS cooperation with large transnational companies and leading universities from other countries. In his presentation, the Rector spoke about modern digital technologies and programs used in all spheres of BHOS activities. They include, among others, Library Management System and EBSCO Discovery services integrated with Institutional Repository based on DSpace platform; Internet services provided by Turnitin company and related to detection and prevention of plagiarism; Vision HW и Moodle Learning Management Systems; Biometric Electronic Registration System, and various tools and technologies covering all fields of the educational process.
The International Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference co-organized by ITE Group and its partner Iteca Caspian is the largest oil and gas event in the Caspian region. This year, it has brought together nearly 300 companies from 30 countries. The conference provides the delegates with the opportunity to gain insight on the prospects and challenges for the industry in the Caspian Region, get new information about modern technologies, and expand options for international collaboration in the oil and gas sector.