Bakı Ali Neft Məktəbinin könüllüləri İslam Oyunlarında
İslam aləminin Azərbaycana, onun inkişafına verdiyi yüksək dəyər kimi qiymətləndirilən “Bakı-2017”-də İslam dünyasının 54 ölkəsindən 3 mindən çox idmançı iştirak etdi. Bu möhtəşəm yarışlara 12 minə yaxın könüllü qatılıb. Onların sırasında da Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbə könüllüləri var. Bəs BANM-in könüllü kimi fəaliyyət göstərən tələbələri IV İslam Həmrəylik Oyunları haqqında nə düşünürlər, burada könüllü kimi iştirak etmələri hansı təəssüratlarla yadda qalıb? Bu sualı BANM-in könüllülərinə ünvanladıq.
Kənan Sadıqov, II kurs, Kimya mühəndisliyi ixtisası:
- Mənim könüllülərə qoşulmaqda bir neçə məqsədim var. İstəyirdim ki, özümə yeni dostlar qazanım, müəyyən təcrübə toplayım və ingilis dilimi inkişaf etdirim.  İslam Oyunlarında Suriya Milli Olimpiya komitəsinin assistentiyəm. Əsas işim gün ərzində, iş prosesində ortaya çıxan müəyyən məsələlərin həllinə yardım etməkdir. Mən də əlimdən gələn köməkliyi göstərirəm. Könüllü hərəkəti mənə yeni dostlar qazandırır. Səkkiz aydan çoxdur ki, bu oyunlarda könüllü kimi fəaliyyət göstərirəm. Könüllülük fəaliyyətimə səfir kimi başlamışam, sonra isə Suriya Milli Olimpiya Komitəsinin təmsilçiləri ilə işləyirdim. Müxtəlif ölkələrdən gələn idmançılarla tanış olmaq, olanlarla ünsiyyət qurmaq, onların mədəniyyətini, adət ənənələrini öyrənmək mənim üçün çox maraqlıdır.
Novruz Əliyev, II kurs, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası:
- İlk dəfə birinci kursda oxuyarkən “Formula-1” yarışlarında könüllü olmuşam.  İngilis dilimin inkişafında həmin müddət çox mühüm rol oynayıb. İş prosesində xaricilərlə tez-tez ünsiyyətdə olmaq imkanı mənə ingilis dilində nitqimi təkmilləşdirməyə yardım edib. Gündəlik işim idmançıları qarşılamaq və onlara köməklik göstərməkdən ibarətdir. Maraqlısı odur ki,  mən bu oyunlarda çoxdan başqa yerə köçmüş uşaqlıq dostumu da tapmışam. Burada həm iş təcrübəsi , həm də dostlar qazandığıma görə özümü çox şanslı hiss edirəm.
Nigar Qasımova, II kurs, Kimya mühəndisliyi ixtisası:
- İlk dəfə olaraq könüllü qismində özümü beynəlxalq səviyyəli idman yarışında sınayıram. Əminəm ki, İslam Oyunları mənim gələcək həyatımda parlaq bir səhifə olacaq. Mən yeni dostlar qazanmaq, ingilis dilimi inkişaf etdirmək üçün bu hərəkətə qoşulmuşam. Bura qoşulmağa məni Avropa oyunlarında və “Formula-1” yarışlarında könüllü kimi iştirak etmiş qrup yoldaşlarım həvəsləndiriblər. Mənim təmsil olunduğum komandanın gündəlik işi treninq, görüş və s. haqqında atletlərə məlumat verməkdir. Oyunlarda iştirak edən xarici ölkələrin idmançıları bizə xatirə olaraq döş nişanları hədiyyə verirlər. Əminəm ki, İslamiadadan sonra bu döş nişanları kolleksiya olaraq xatirə kimi qalacaq.
Kamil Nağızadə, II kurs, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası:
- Bu hərəkat haqqında Avropa oyunları və “Formula-1“ yarışlarında könüllü  kimi işləyən tanış və dostlarımdan xəbər tutdum. Könüllülərin işləri məni çox cəlb eləmişdi. Buna görə də İslam Oyunları könüllülər hərəkatına qoşuldum. Bu fəaliyyətimdən əsas gözləntim çoxlu dostlar qazanmaq və komandada işləməyi bacarmaqdır. Mən tamaşaçı xidmətlər komandasındayam. Biz hər gün tamaşaçıları qarşılayıb zala yönləndiririk. Onların rahatlığı üçün müxtəlif  xidmətlər göstəririk.  Komandamızın menecerin doğum gününü bir yerdə qeyd etməyimiz maraqlı bir xatirəyə çevrildi, belə ki, onu təbrik etmək üçün komandamızla xüsusi bir video hazırlamışdıq. Könüllü hərəkatı mənə komandada işləmək bacarığını təkmilləşdirməyə xeyli kömək oldu. Bu oyunların sahəsində çoxlu dostlar qazanmışam. İslam Oyunları mənim üçün dostluq, həmrəylik, komanda deməkdir və inanıram ki, ölkəmiz üçün çox əhəmiyyətli bir tədbir kimi yadda qalacaq.

Volunteers of Baku Higher Oil School at IV Islamic Solidarity Games
The 4th Islamic Solidarity Games in Azerbaijan, which became a vivid evidence of recognition of the country achievements and dynamic development by the Islamic world, brought together over 3,000 athletes from 54 countries. Nearly 12,000 volunteers participated in this multinational and multi-sport event including students of Baku Higher Oil School (BHOS). What can they say about the Islamic Solidarity Games? What will they remember about their work as volunteers at the Games? BHOS students participating in the Baku-2017 Volunteer Program answer these questions.
Kenan Sadigov, second-year Chemical Engineering Student:
– Joining the Volunteer program, I set up several goals for myself. I wanted to find new friends, gain experience and improve my English language skills. At the 4th Islamic Solidarity Games I work as an assistant to Syrian National Olympic Committee. My daily duties include fulfilling multiple tasks and providing necessary help in resolving various issues, and I do my best to do a good job. After I started working as a volunteer, I did found new friends. I have been a member of the Baku-2017 volunteer team for more than eight months by now. I started as Goodwill Ambassador and now I work as an assistant to a foreign delegation. It is very interesting to meet sportsmen from different countries and learn more about other nations’ culture and traditions.
Novruz Aliyev, second-year Petroleum Engineering student:
– For the first time I worked as a volunteer at the Formula 1 held in Baku last year. This experience helped me significantly improve my English language skills, as I was working with many foreigners. At the Islamic Solidarity Games in Azerbaijan, I am responsible for meeting guests and providing assistance to them. By the way, at the Games I met my childhood friend, whom I did not see for many years. So, the Islamic Solidarity Games helped me to find friends and gain useful experience.
Nigar Gasimova, second-year Chemical Engineering student:
– This is my first experience in being a volunteer at such large-scale international sports event. I am sure that participation in the Baku-2017 Volunteer Program will remain as a bright page in my life. Encouraged by my fellow students who were volunteers at the European games and Formula 1 I joined the volunteer team of the Islamic Solidarity Games to find new friends and gain new experience. I work in the team that provides information about meetings, training and other events’ schedule to the athletes. Some of foreign athletes presented me lapel pins, and I think I will get a whole collection of the pins after the Games are over!
Kamil Nagizade, second-year Petroleum engineering student:
– I learned about the volunteer program from my friends who worked as volunteers at the European games and Formula 1 in the past and liked it at once. Having joined the Islamic Solidarity Games’ volunteer program, I hoped to acquaint myself with many people and to gain experience in working in a team. I am a member of the group, which is responsible for meeting guests at the entrance of sports halls and accompanying them inside the premises. We do our best to help them feel comfortable. I have many vivid memories, and one of them is cerebration of our group manager’s birthday. I will remember the Islamic Solidarity Games and its atmosphere of friendship and solidarity. I believe that this international sports festival will go down in the history of Azerbaijan as one of the most remarkable and important events.