Bakı Ali Neft Məktəbində Layihələrin idarə edilməsi məktəbi açıldı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Layihələrin idarə edilməsi məktəbinin (SPM) rəsmi açılış mərasimi keçirildi. Bu Məktəb, BANM, BP və onun tərəfdaşları, o cümlədən layihələri idarəetmə sahəsində aparıcı beynəlxalq təlim şirkəti olan “TwentyEighty Strategy Execution” tərəfindən təşkil olunub. Tədbirdə SOCAR və BP-nin rəhbər heyəti, ölkəmizin bir sıra ali təhsil müəssisələrin və beynəlxalq şirkətlərin təmsilçiləri, həmçinin SPM-in iştirakçıları qatılıb. SPM-in iyirmi altı tələbələri sırasında SOCAR, BP, ATLANTIC WASTE SOLUTIONS, “PAŞA Həyat Sığorta” ASC, Pasha Holding, Gilan Tekstil Parkı, Bakı Şəhər Halqası şirkətlərin və Avropa İttifaqının Azərbaycan nümayəndəliyinin əməkdaşları iştirak edirlər.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov çıxışında SPM-in Azərbaycan üçün çox önəmli məktəb olmasından, yerli insan resurslarına və ümumilikdə, layihələrin idarə edilməsi üzrə bacarıqların inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs etdi. Rektor, layihənin beynəlxalq səviyyəli mütəxəssislər yetişdirməkdə əhəmiyyətli rolu olacağını xüsusi olaraq vurğuladı.
SOCAR-ın Kadr, rejim və informasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezidenti Xalik Məmmədov çıxış edərək bildirdi ki, SPM ölkənin elmi və təhsil potensialının inkişafına kömək etmək məqsədilə yaradılıb. X.Məmmədov qeyd etdi ki, bu proqram vasitəsilə iqtisadiyyatın bütün sahələrindən orta və yüksək səviyyəli menecerlərə layihələrin idarə edilməsi sahəsində öz bacarıqlarını və biliklərini inkişaf etdirməyə kömək edə biləcək.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə regionunda əlaqələr, xarici işlər və strategiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli öz çıxışında qeyd etdi ki, bu layihə indiyədək BP-nin öz tərəfdaşları ilə birlikdə maliyyələşdirdiyi ən uğurlu ixtisasartırma və yerli potensialın yaradılmasına dəstək təşəbbüslərindən biridir. O, bildirdi ki, artıq bu məktəb yerli potensialı inkişaf etdirən beynəlxalq məzmunlu davamlı bir təlim müəssisəsinə çevrilmişdir.
SPM-in açılış mərasimində çıxış edən SOCAR-ın Geologiya və geofizika məsələləri üzrə vitse-prezidenti Bəhram Hüseynov və SOCAR-ın Yataqların işlənməsi üzrə vitse-prezidenti Yaşar Lətifov Layihələrin idarə edilməsi məktəbinin tələbələrinə uğurlar arzulayaraq, bu təlim proqramın iştirakçıları üçün onların gələcək karyeralarında uğur qazanmaqlarına birbaşa təsir edəcəyini bildiriblər.
“TwentyEighty Strategy Execution” şirkətinin əməkdaşı, biznes inzibatçılığı üzrə magistrı, SPM-in təlimçisi Didye Estibal BANM-də iştirakçılar üçün yaradılan şərait və imkanların yüksək səviyyədə olmasından və SPM-də iştirak edən hər bir mütəxəssisin layihələrin idarə edilməsi, planlaşdırma və büdcəyə nəzarət, risklərin idarə edilməsi, layihələrdə liderlik və keyfiyyət kimi aspektləri daha dərindən öyrənmək imkanı əldə edəcəyini vurğuladı.
Bildirildi ki, layihənin məqsədi həm də yerli təlim müəssisəsinin bacarıqlarını artırmaqdır. Buna görə də ilkin mərhələdə kurslar ingilis dilində keçiriləcək və 2-3 il keçdikdən sonra proqramı Azərbaycan dilində tədris etmək üçün yerli mütəxəssislər hazırlanacaq.
Qeyd edək ki, SPM proqramı 2011-ci ildə BP və onun partnyorları tərəfindən layihələrin beynəlxalq standartlar əsasında idarə olunması ilə bağlı yerli tələbi ödəmək məqsədi ilə təsis edilib. “TwentyEighty” şirkətinin texniki dəstəyi və yerli tərəfdaşla birgə həyata keçirilən proqram 7 moduldan (10 ay) ibarətdir və yekunda ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin magistr sertifikatının verilməsi nəzərdə tutulur. Başlandığı gündən etibarən proqramda 98 müxtəlif qurumu təmsil edən 300-dən artıq mütəxəssis iştirak etmişdir. BANM-in dəstəyi ilə proqramın 4-cü mərhələsinin həyata keçirilməsinə başlanılıb. Bu mərhələdən sonra BANM proqramı müstəqil olaraq tədris etmək səlahiyyətini əldə edəcəkdir.

School of Project Management launched at Baku Higher Oil School
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted an official opening of School of Project Management (SPM), which is jointly set up by BHOS, BP in Azerbaijan and TwentyEighty Strategy Execution company. The ceremony gathered management of the Higher School, SOCAR and BP, representatives of national universities and large international companies operating in Azerbaijan, and 26 SPM trainees. They include staff members of SOCAR, BP, Atlantic Waste Solutions, PAŞA Həyat Sığorta ASC, Pasha Holding, Gilan Tekstil Parkı, Baku City Circuit, and Delegation of the European Union to Azerbaijan.
Opening the ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov said that establishment of such an educational center, which aims at fulfilling national specialists’ potential and developing their managerial skills, is an important event for Azerbaijan. The Rector also emphasized a key role to be played by the SPM in training local managers, whose qualification would meet international requirements.
As SOCAR Vice president for HR, IT and regulations Khalik Mammadov stated, the School of Project Management was set up with the purpose of developing national scientific and educational potential of the country. Establishment of this school made it possible to initiate training of top and middle level managers capable to carry out projects for various sectors and industries, he said.
Speaking at the ceremony, Vice President for Geology and Geophysics Bahram Huseynov and Vice President for Field Development Yashar Latifov expressed their congratulations to the SPM trainees and all project participants on the start of the program and wished the students every success during their education at the School of Project Management. They emphasized that study at the SPM would be conducive to the graduates’ further successful career development.
In the words of BP communications, external affairs, strategy and Azerbaijan, Georgia and Turkey region Vice president Bakhtiyar Aslanbayli, the School of Project Management is the most successful initiative on training local specialists and developing their skills and knowledge in project management among similar initiatives sponsored by BP in cooperation with partner companies. In his words, the SPM has already become one of national educational institutions, which carries out activities in compliance with international standards.
Representative of the TwentyEighty Strategy Execution company, Master of Business Administration in Economics and Information Technology, trainer Didier Estibals highly praised the efforts taken by BHOS at the School of Project Management to create all necessary conditions to hold various training courses including aspects of project management, planning and budget control, risk management, quality and leadership in management. He also reported that at the initial stage, educational subjects at the SPM would be taught in English language, but in two-three years, all courses would be held by local trainers in Azerbaijani language.
The SPM program was founded in 2011 by BP and its partners in order to meet local requirements in terms of managing of projects in line with international standards. The program, technically supported by TwentyEighty Strategy Execution company in cooperation with George Washington University (USA). The academic program comprises seven modules for training of managers. Upon successful completion of the study, the trainees will be awarded master certificate from the George Washington University. Up to now, three stages of the project have been implemented and more than 300 specialists from local and international companies of public and private sectors have been trained. The fourth stage has commenced with support from the Higher Oil School. After its completion, BHOS will carry out the educational program within the project single-handedly.