Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri Microsoft Imagine Cup turnirində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) «Neftçi» adlı tələbə komandası “Microsoft Imagine Cup 2017” beynəlxalq texnologiya müsabiqəsinin növbəti mərhələsinə qatılıblar. Müsabiqə 17- 19 may 2017 tarixində Kiyevdə (Ukrayna) keçirilir. Son ümumdünya finalı isə bu ilin iyul ayında Sietlda (ABŞ) keçiriləcək. Bu mərhələdə iştirakçılar müsabiqənin əsas mükafatı – layihələrin inkişafı üçün 100 min ABŞ dolları uğrunda mübarizə aparmaq şansı əldə edə biləcək.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün Microsoft platforması üzərində innovativ proqram layihəsi, Microsoft texnologiyaları əsasında müasir dövrün problemlərini həll edən tətbiqin prototipini və ya istənilən Microsoft Windows platformaları üzərində orijinal oyun hazırlamaq lazım idi. BANM-in tələbələri JABDA musiqi manipulyatoru sistemini hazırlayıblar. “Neftçi” komandasının üzvü olan “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbəsi Şamil Ömərovun sözlərinə görə, innovativ proqramdan bir sıra sahələrdə faydalanmaq olar.
“Gündəlik həyatımızda müxtəlif ictimai yerlərdə, ticarət mərkəzlərində və s. oluruq, lakin orada çalınan musiqilərə dəyişiklik etmək imkanımız olmur. JABDA-ın köməyi ilə bu sistemin quraşdırıldığı yerlərdə istifadəçilər tətbiqetməni yükləyərək, öz telefonlarından istədiyi mahnıları olduqları məkanın hazırki musiqi siyahısına sala və ya digər mövcud mahnıya səs verərək onu siyahıda irəli çəkə bilərlər”,- deyə Şamil Ömərov bildirdi.
Qeyd edək ki, müsabiqədə “Neftçi” komandasının tərkibində çıxış edən BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbələri Kərim Kərimov və Şamil Ömərov və “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbəsi Lalə Məmmədova “Microsoft Imagine Cup 2017” Milli Final mərhələsində birinci yerin qalibi olublar.

Students of Baku Higher Oil School take part in Microsoft Imagine Cup 2017
Team of Baku Higher Oil School (BHOS) entitled “Oilman” is participating in the regional finals of Microsoft Imagine Cup 2017, which is held from May 17 to May 19 in Kiev, Ukraine. The Imagine Cup 2017 Worldwide Finals will take place in July 2017 in Seattle, USA, where teams from many countries will contend for the main prize in an amount of US$100,000 to be awarded for successful implementation of the winning project.
The Imagine Cup is a large-scale international annual student technology competition. All competitors create projects that address the Imagine Cup theme: “Imagine a world where technology helps solve the toughest problems.” Under the terms of the competition, the applicants wishing to participate in Microsoft Imagine Cup 2017 had to develop and implement an innovative Microsoft platform-based software project, develop a Microsoft technology-based prototype application aimed at solving complex problems of the modern time, or to create an original game based on any of Microsoft Windows gaming platforms.
The BHOS team developed an application called Jabda on the basis of Windows Azure, which is a cloud computing service. As one of the team members, the Higher School’s fourth-year Process Automation Engineering student Shamil Omarov comments, this software can be used for multiple purposes in various fields. In his words, with the help of this application, users can choose their favorite music in restaurants, cafes, shopping centers and other public places. “Users of the Jabda system can upload a special application in the places where the system is installed and then upload their favorite songs and melodies from their mobile phones to the existing collection. Moreover, these people will be able to vote for one or another track to move it up in the playlist,” said Shamil Omarov.
The Azerbaijani team also includes two more BHOS students, namely fourth-year Process Automation Engineering student Kerim Kerimov and fourth-year Petroleum Engineering student Lala Mamedova. Early in May, the team took the first place in the Azerbaijani national finals of Microsoft Imagine Cup 2017 and, as the winner, came through to the competition next stage, which is taking place in Kiev.