BANM-də 5-ci elmi-texniki konfransı başlandı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmuş Tələbələrin 5-ci elmi-texniki konfransı başlandı. Konfransın açılışında BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, SOCAR-ın və BP, Statoil, Total, Emerson Process Management, ABB, Avandsis Group, Halliburton, Confidence Capital transmilli şirkətlərin nümayəndələri iştirak etdilər.
Konfransın plenar iclasından öncə Ümummilli lider Heydər Əliyevin Ali Məktəbin foyesindəki büstü önünə gül dəstələri düzülüb.
Plenar iclası giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin 5-ci tələbə elmi-texniki konfransının ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmasının bu dahi insanın şəxsiyyətinə olan böyük hörmət və ehtiramın təzahürü olduğunu qeyd etdi. O, dövlətimizin elm və təhsil siyasətinin inkişaf etdirilməsinin bilavasitə gənclərin elmi tədqiqatlara daha çox cəlb edilməsindən asılı olduğunu bildirdi. Cəmiyyətdə elmin, təhsilin mühüm rolunu qeyd edən rektor Ali Məktəbdə bu sahənin inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan danışdı. E.Qasımov bildirdi ki, 1 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Ali Məktəbin yeni tikilmiş kampusunun açılışı keçirilib. Rektor xatırlatdı ki, BANM Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə 29 noyabr 2011-ci ildə SOCAR-ın strukturunda yaradılıb. O, qeyd etdi ki, Ali Məktəbin yaradılmasında əsas məqsəd ingilis dilli, müasir biliklərə yiyələnmiş, yüksək ixtisaslı və geniş dünyagörüşlü mütəxəssislərin hazırlanmasıdır.
Daha sonra SOCAR-ın Elm və texnika şöbəsinin rəisi Nazim Vəliyev Azərbaycanda gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. O, vurğulayıb ki, gənclərimizin elm və təhsilə cəlb olunması dövlətin təhsil siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir.
SOCAR-ın Təlim, tədris və sertifikatlaşdıra idarəsinin rəisi Fuad Süleymanov qeyd etdi ki, BANM iqtisadiyyatımızın müxtəlif sahələri üçün peşəkar mütəxəssislər hazırlayır və məhz bu gənclər gələcəkdə ən nüfuzlu transmilli şirkətlərdə çalışacaqlar. F.Süleymanov bildirdi ki, Ali Məktəbin. təşəbbüsü ilə keçirilən elmi-praktik konfrans gənclərin yeni-yeni biliklər əldə etməsində, uğurlar qazanmasında öz müsbət təsirini mütləq göstərəcəkdir.
Sonra konfransda iştirak edən şirkət rəhbərləri və nümayəndələri BANM-in rəhbərliyinə bu möhtərəm tədbirə dəvət aldıqlarına görə təşəkkürünü bildiriblər. Hər biri konfrans haqqında müsbət fikirlərini səsləndirib və BANM-də milli kadrların, gələcək mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq etməkdən məmnunluğunu ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, konfransın plenar iclasında tələbələrin 4 seçilmiş məruzəsi dinlənilib – “Adaptiv süzgəclərin idarəetmənin keyfiyyətinin artırılması üçün tətbiqi”, “CO2 tətbiqi üçün həllolma istiqamətindəki aparılan təzyiqin azaldılması”, “Hava Günəş panelləri” və “Ağacşəkilli Günəş panellərinin tətbiqi və istifadəsi”.
Ümumilikdə, konfransın gedişatında 53 məruzə dinləniləcək. Növbəti günlərdə konfrans öz işini bölmələrdə davam etdirəcək. “Neft-qaz mühəndisliyi” bölməsinin iclasında 8, “Kimya mühəndisliyi” bölməsinin iclasında 18, “Fizika və riyaziyyat” bölməsinin iclasında 14 və “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” bölməsinin iclasında 9 məruzə dinlənilib münsiflər tərəfindən qiymətləndiriləcək. Konfransda BANM-in 55 tələbəsi iştirak edirlər.
Konfransın yekun iclasında qaliblərə BANM tərəfindən sertifikat və hədiyyələr, digər iştirakçılara isə həvəsləndirici mükafatlar, o cümlədən SOCAR, BP, Statoil, Total, Emerson Process Management, ABB, Avandsis Group, Halliburton və Confidence Capital şirkətlərinin hədiyyələri təqdim olunacaq. Konfransın təşkilinin əsas məqsədi bacarıqlı və savadlı tələbələri aşkara çıxarmaq və onların bacarıqlarının gələcək layihələrdə tətbiqinə nail olmaqdır. Tələbələrin 5-ci elmi-texniki konfransı 4 may 2017-ci il tarixində öz işini yekunlaşdıracaq.

5th Scientific and Technical Conference started its work at BHOS
5th Student Scientific and Technical Conference dedicated to 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev started its work at Baku Higher Oil School (BHOS). The Conference gathered management, professors and teachers of BHOS, and representatives from BP, Statoil, Total, Emerson Process Management, ABB, Avandsis Group, Halliburton, Confidence Capital and other transnational companies.
Prior to the Conference opening, the participants laid flowers at the bust of the national leader Heydar Aliyev in the BHOS foyer. Opening a plenary session with an introductory speech, Rector of the Higher School Elmar Gasimov said that the 5th Student Scientific and Technical Conference was dedicated to the 94th anniversary of the National leader Heydar Aliyev to show respect for, and pay honor to, the great political leader. He emphasized that, as a result of successful state educational policy, more young people are involved now in research and scientific activities. Speaking about important role of science and education in society, Elmar Gasimov told about activities carried out at BHOS for contribution to the development of this sphere and achievements attained in this direction.
Then the rector told about opening a new campus of the Baku Higher Oil School on May 1, 2017 and informed that President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev attended the opening ceremony. He also reminded that BHOS was established within SOCAR upon a Decree by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on November 29, 2011. The main objective of the Higher School, said Elmar Gasimov, is to prepare highly qualified and highly educated professionals with excellent English language proficiency and advanced technical skills.
Head of SOCAR Science and Technologies department Nazim Veliyev emphasized that Azerbaijani state provides constant support and pays close attention to young generation development. In his words, this policy laid a solid foundation for raising youth’s interest in education and science. Head of SOCAR’s Education, Training and Certification department Fuad Suleymanov said that BHOS prepares specialists according to international standards for various sectors of economics who will work at transnational companies in the future. He emphasized that the conference aims to raise students’ academic knowledge and to ensure their successful research work in the future.
Speaking at the conference, representatives of companies expressed their gratitude to BHOS management for organizing the conference and highly praised their cooperation with the Higher School aimed at training of highly qualified national specialists.
The following four reports were selected for presentation at the first plenary session: “Implementation of Adaptive Filters for Increasing the Quality of Control”, “Reducing Miscibility Pressure for CO2 Flooding”, “All-weather Solar Panels” and “Solar Trees: Applications and Usages”. In total, 53 reports would be presented by 55 students at the following sections: Petroleum Engineering – eight reports, Chemical Engineering – 18 reports, Physics and Mathematics – 14 reports, and Process Automation Engineering – nine reports.
At the conference closing session, authors of the best works will be awarded with certificates and prizes from BHOS, while others will receive recognition gifts from BP, Statoil, Total, Emerson Process Management, ABB, Avandsis Group, Halliburton и Confidence Capital. The conference main objectives are to reveal the most gifted and talented students and improve their skills in project implementation in the future. The work of 5th Student Scientific and Technical Conference shall conclude on May 4, 2017.