Botaş International Limited şirkətinin rəhbərliyi BANM-də
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov və Türkiyənin Botaş International Limited (“BIL”) şirkətinin prezidenti Erdoğan Tozan və Maliyyə və inzibati məsələlər üzrə direktoru Əhməd Akın arasında görüş keçirildi. Görüşdə sözügedən şirkət haqqında məlumat verildi və fəaliyyət və əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olundu.
Azərbaycanla Türkiyənin qardaş ölkələr olduğunu deyən BANM-in rektoru Elmar Qasımov iki ölkə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən təhsil sahəsində geniş əlaqələrin mövcud olduğunu bildirdi. O, BANM tələbələrinin Türkiyənin bir sıra müəssisələrində hər il təcrübə keçdiyini bildirərək belə bir imkanın Botaş tərəfindən yaradılması potensialının araşdırılmasını təklif etdi. Rektor qeyd etdi ki, bu kimi təlimlər Ali Məktəbin tələbələrinin inkişafina xidmət edəcəkdir. Şirkətin baş direktoru Erdoğan Tozan da öz növbəsində bu təklifə müsbət yanaşdıqlarını vurğuladı və məsələnin həlli istiqamətində əlindən gələn dəstəyi göstərəcəklərini bildirdi.
Qeyd edək ki, Botaş International Limited şirkəti neft-qaz sektorunda xarici tərəfdaşlarla səmərəli əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədi ilə BOTAŞ tərəfindən yaradılmışdır. Şirkətin ən böyük və əhəmiyyətli layihələrindən biri də Bakı-Tbilisi-Ceyhan layihəsidir. Şirkət eyni zamanda TANAP layihəsində də iştirak edir.

President of Botaş International Limited company (BIL) Erdogan Tozan and Finance and Administration Director of the company Ahmet Akin visited Baku Higher Oil School (BHOS) and met with BHOS Rector Elmar Gasimov. At the meeting, the guests provided information about this Turkish company and its activities; prospects of establishment of cooperation between the Higher School and BIL were also discussed.
Speaking about brotherhood relations between Azerbaijan and Turkey, the Rector Elmar Gasimov emphasized that these two countries are tied by successful long-term cooperation in all spheres including education. As he informed the guests, every year the Higher School’s students undertake summer internship at various Turkish companies. Touching upon prospects of BHOS cooperation with Botaş International Limited, Elmar Gasimov offered to consider options to arrange similar summer internship at BIL, which, in his words, would help BHOS students get first-hand practical experience and enhance their professional knowledge.
BOTAŞ International Limited was established by BOTAŞ for developing strong and efficient relations with foreign companies operating in the oil and gas industry. The company participates in a number of large-scale international projects including Baku-Tbilisi-Ceyhan and TANAP Pipeline projects.