2-ci SOCAR Beynəlxalq Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı, Neft-kimya Forumu başlandı
Bakıda SOCAR-ın dəstəyi, Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və Böyük Britaniyanın “Confidence Capital Ltd” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmuş 2-ci SOCAR Beynəlxalq “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı, Neft-kimya” Forumu işə başlayıb. Açılış mərasimindən öncə Forumun iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, heykəli önünə əklil və gül dəstələri qoymuşlar.
Forumun ilk iclasını açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Forumun müasir Azərbaycanın banisi və neft strategiyasının təşəbbüskarı Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmasının Ulu Öndərin şəxsiyyətinə və fəaliyyətinə hörmət və ehtiramın təzahürü olduğunu bildirib, Forum iştirakçılarını və qonaqları salamlayaraq tədbirin müxtəlif ölkələrdən gəlmiş mütəxəssislər arasında işgüzar əlaqələr yaradılmasına və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən neft strategiyasının uğurlarının təbliği üçün səmərəli platforma olacağını vurğulayıb.
Forumun açılış mərasimində iştirakçılara müraciət edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin müavini, Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Valeh Ələsgərov Ulu öndər Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycanın quruculuğunda və yanacaq-enerji kompleksinin inkişafında əvəzsiz rolu olduğunu qeyd edib, neft strategiyasının uğurlarından bəhs edərək Forumun işinə uğurlar diləyib.
Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri Natiq Əliyevin hazırkı dövrdə dünyanın enerji xəritəsi, Azərbaycanın enerji siyasətinin uğurları və perspektivləri haqqında məlumat verib, Ulu öndər Heydər Əliyevlə Azərbaycanın neft strategiyasının reallaşdırılmasında iştirak etdiyindən qürur hissi keçirdiyini bildirərək, O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında logistika, neft emalı və neft-kimya sahələrində həyata keçirilən möhtəşəm layihələrin perspektivlərini açıqlayıb.
SOCAR-ın fəaliyyəti və planları haqqında şirkətin Birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə geniş məruzə təqdim edib. Məruzədə Azərbaycanda neft hasılatının tarixi, Azərbaycan neftinin keçmiş SSRİ-nin iqtisadiyyatının inkişafinda və Böyük Vətən Müharibəsində qələbənin təmin olunmasında rolu, müstəqil Azərbaycanın banisi Heydər Əliyevin şəxsi nüfuzu hesabına ötən əsrin 90-cı illərində dünyanın aparıcı neft şirkətlərinin Azərbaycana qoyduqları investisiyalar hesabına yanacaq-enerji inkişafının təmin olunması, Prezident İlham Əliyevin bu sahəyə xüsusi diqqət göstərməsi nəticəsində SOCAR-ın biznes fəaliyyətinin ölkənin hüdudlarından kənarda genişləndiyi haqqında məlumatlar yer alıb.
“Azərkimya” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri Muxtar Babayev öz çıxışında Azərbaycanın neft-kimya sahəsinin inkişafının strateji xəttini açıqlayıb, hazırda bu sahədə həyata keçirilən layihələrin perspektivləri haqqında Forum iştirakçılarını məlumatlandırıb, Forumun açılışı münasibəti ilə iştirakçılara təbriklərini çatdırıb.
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin baş direktoru Taleh Ziyadov Xəzər regionunda ən möhtəşəm logistika mərkəzinin fəaliyyəti və inkişaf konsepsiyası haqqında fikirlərini bölüşərək, yeni yaradılan Ələt Azad Ticarət Zonasının Azərbaycanın qeyri-neft sektorununun inkişafına və yükdaşımaların ticarət dövriyyəsinin artmasına ciddi töhfə verəcəyi barədə məlumat verib.
Forumun açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini Məhərrəm Əhmədov, Nazirlər Kabineti Aparatının Neft və kimya şöbəsinin müdiri Əsgər Aslanov, SOCAR Strateji inkişaf üzrə vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanov, BP-nin vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli və “Confidence Capital Ltd” şirkətinin baş direktoru Andrey Rudenko da iştirak ediblər.
Forumun ilk günün sessiyaları Azərbaycanın neft-qaz strategiyasına və neft-kimya sahəsinin inkişaf tendensiyalarına həsr olunub.
Qeyd edək ki, Forumda Azərbaycanın dövlət və hökumət nümayəndələri, SOCAR-ın rəhbər heyətinin və strukturların bölümlərin rəhbərləri, Qazaxıstan, Qırğızıstan, İran, Rusiya, Türkmənistan, Türkiyə, Ukrayna, Gürcüstan və digər ölkələrin sahə nazirliklərinin və transmilli neft-qaz şirkətlərinin nümayəndələri iştirak edirlər. Xəzər regionunda neft-qaz üzrə ilin ən əhəmiyyətli tədbirinə bu ölkələrdən 150-dən artıq iştirakçılar - neftin və qazın hasilatı, emalı, logistikası sahələrində fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərin rəhbərləri və əməkdaşları, treyderlər, analitiklər, bank strukturlarının nümayəndələri qoşulublar.

The 2nd SOCAR International Caspian and Central Asia Downstream Forum – Trading, Logistics, Refining, Petrochemicals commemorating the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev’s 94th anniversary started in Baku. It is organized by the Baku Higher Oil School (BHOS) in collaboration with a British company Confidence Capital Ltd and powered by SOCAR. Prior to Forum opening ceremony, the guests and participants visited the Alley of Honors to lay a wreath at the tomb of national leader, founder and architect of modern Azerbaijani state Heydar Aliyev.
Opening the forum’s first session, the rector of the Baku Higher Oil School Elmar Gasimov noted the Forum is dedicated to the 94th birthday anniversary of the National Leader of Azerbaijan and initiator of the country’s oil strategy Heydar Aliyev. After welcoming the Forum participants and guests, BHOS rector emphasized the event’s great importance for the country, as it facilitates building business ties between professionals from across the globe, and effectively advocates the oil strategy implemented under the auspices of Azerbaijan’s president Ilham Aliyev.
In his address to the Forum participants and guests, Deputy Chairman of Milli Mejlis of the Azerbaijan Republic, Chairman of the Standing Commission on Natural Resources, Energy and Environmental Issues Valeh Alasgarov marked the invaluable contribution of the National Leader Heydar Aliyev to establishment of the independent Azerbaijan and development of the country’s fuel and energy sector, and wished success to the Forum. The Minister of Energy of Azerbaijan Natig Aliyev spoke of the aspects of the modern-day global energy map. The Minister also noted how proud he is to take part in implementation of Azerbaijan’s oil strategy, devised by the National Leader Heydar Aliyev. In his speech, Natig Aliyev touched upon the questions of implementation and prospects of grand projects in logistics, refining and petrochemistry, coming to life under the auspices of Azerbaijan’s president. He laid emphasis on Azerbaijan’s special role in promoting Europe’s energy security.
Khoshbakht Yusif-zade, SOCAR's First Vice President for Geology, Geophysics and Field Development spoke in detail on the company’s strategy and plans. He enlightened the Forum participants about Azerbaijan’s oil production history, the role of Azerbaijan oil in economic development of the former USSR and assuring victory in WWII. SOCAR's First Vice President also pointed out the great importance of the founder of the modern Azerbaijani state Heydar Aliyev’s role in development of the Republic’s fuel and energy sector through attracting foreign investments in Azerbaijan economy in the final decade of the past century. He stressed that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev pays special attention to this sector, which is why SOCAR was able to expand its operations far beyond the country’s borders. Khoshbakht Yusif-zade also shared his memories of the National Leader Heydar Aliyev with the Forum’s participants and guests.
Speaking of the strategic course of development for Azerbaijan’s petrochemical sector, Chairman of Azerkhimiya Supervisory Council Mukhtar Babayev informed the session attendees of the projects currently under way, as well as of prospective future projects in this field. He congratulated those present with the Forum’s start.
The report from Director General of SJSC Baku international Sea Trade Port Taleh Ziyadov focused on the operations and prospects of Caspian’s largest logistics center. He also remarked on the special role of the recently established free trade zone in the Alyat village in development of the country’s oil sector, and announced that its establishment allowed to significantly increase cargo trade turnover.
Deputy Head of Humanitarian Affairs Department of the Administration of the President of the Azerbaijan Republic Maherram Akhmedov, Head of Oil and Chemistry Department of the Office of the Cabinet of Ministries of Azerbaijan Asker Aslanov, SOCAR Vice-president for strategic development Tofig Gakhramanov, BP Azerbaijan’s Vice-President Bakhtiyar Aslanbayli and Managing Director of Confidence Capital Ltd. Andrew Rudenko attended the Forum’s opening ceremony.
The first session of the Forum session focused on the matters of strategy and development trends for Azerbaijan's oil, gas and petrochemical industries. The session featured reports by the following speakers: SOCAR’s Deputy Vice-President of Investments and Marketing Vitaliy Baylarbayov – “Azerbaijan’s oil and gas strategy”, SOCAR Polymer’s General Manager Farid Jafarov – “Refining and petrochemical industry of Azerbaijan – new projects development”, Deputy Head of SOCAR's Crude and Product Export Operations Kamran Mamedzade – “Azerbaijan – Refining, Sales, Marketing and Exports of Crude Oil”, BP Azerbaijan’s Vice-President Bakhtiyar Aslanbayli - “The role and prospects of BP in Azerbaijan”, Senior Editor of the Platts News Agency Nick Coleman – “Azerbaijan in a changing global market: challenges and opportunities”.
Among the Forum’s first session participants were International Energy Agency’s Caspian and Black Sea Program Manager Talya Vatman, Khaznah Stategies’ Managing Parner Peter Kaznacheyev, Thomson Reuters’ Chief Editor for Commodities Markets Alexander Yershov and the CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company’s Deputy Chairman Fahrad Guliyev.
SOCAR International Forum is a key event in the Caspian oil calendar covering the latest trends in hydrocarbon exports from the region, providing a unique digest of trading information for strategic decisions and day-to-day operations. It aims to analyze the latest trends and possible development scenarios for cooperation in hydrocarbon trade and exports in the Caspian region and Central Asia.
More than 150 delegates including managers of SOCAR’s units and members of Azerbaijani Parliament as well as high-level officials, industry leaders, analysts, trade and financial experts, top executives, managers and representatives from ministries and transnational oil&gas companies from Georgia, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Turkey, Turkmenistan, Ukraine and other countries participate in the event. During the three-day Forum, eight plenary sessions on various topics will be arranged.