BANM-də Gənclər Fondunun növbəti layihəsi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Gənclər Fondunun keçirdiyi 8-ci qrant müsabiqəsi çərçivəsində “Gənclər üçün İKT təlimləri” adlı növbəti layihənin yekununa həsr olunmuş tədbir keçirildi. BANM-in rektoru Elmar Qasımov tədbiri giriş sözü ilə açaraq layihə iştirakçılarını salamladı və bu təlimlərin şagirdlərin gələcəyi üçün vacib bir istiqamət olduğunu bildirdi. O, qeyd etdi ki, 2016-cı ildə BANM-in tələbələri və müəllimləri Gənclər Fondunun keçirdiyi müsabiqədə 12 qrant layihəsinin qalibi olublar və bu, çox sevindirici haldır. “Ali Məktəbin Gənclər Fondu ilə əməkdaşlığı tələbələrimiz üçün olduqca vacib və əhəmiyyətli məsələdir. Gənclər Fondu gənclər siyasəti ilə bağlı elm, təhsil, mədəniyyət və digər sosial sahələrə yönəlmiş fəaliyyətləri stimullaşdıran, o cümlədən beynəlxalq səviyyədə həyata keçirilən layihə və proqramları qrant şəklində maliyyələşdirən bir qurumdur” – deyə rektor bildirdi.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun sədri Fərhad Hacıyev bildirdi ki, məhz bu cür ali təhsil ocaqlarının ölkəmizdə yaradılması dövlət başçısının gənclərə olan yüksək diqqətinin və qayğısının nəticəsidir. “Mən çox sevinirəm ki, BANM-in tələbələri bizim layihələrimizdə iştirak edib qalib gəlirlər. Bu bir daha sübut edir ki, rektor Elmar Qasımovun başçılıq etdiyi ali təhsil ocağı yüksək səviyyəli mütəxəssislər yetişdirir” – deyə Fərhad Haciyev vurğuladı.
“Gənclər üçün İKT təlimləri” layihəsinin rəhbəri və BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Abbas Əlili Ali Məktəbin rəhbərliyinə və Gənclər Fonduna rəhbəri olduğu layihənin həyata keçirilməsində verdikləri dəstəyə görə təşəkkür etdi. O, qeyd etdi ki, təlimin əsas məqsədi orta məktəb şagirdləri arasında elektrik, elektronika, robotiks və avtomatika mühəndisliyinə maraq yaratmaqdır.
Tədbirin sonunda şagirdlərə sertifikatlar və ARDUİNO Uno qurğuları hədiyyə olundu.
Xatırladaq ki, BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Abbas Əlilinin “Gənclər üçün İKT təlimləri” layihəsi qrant müsabiqəsinin qaliblərindən olub. 2016-cı ilin dekabr ayında və 2017-ci ilin yanvar ayında Mübariz İbrahimov adına Biləsuvar məktəb lisey kompleksinin, Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin və Suraxanı rayonu 232 №-li orta məktəbin 8-9 sinif şagirdləri üçün sözügedən layihə çərçivəsində təlimlər keçirilib.

One more project of Youth Foundation implemented at BHOS
A meeting dedicated to the completion of a project entitled “ICT Training for Youth”, which won 8th Grant Contest organized by Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic, was held at Baku Higher Oil School (BHOS). Opening the meeting, BHOS Rector Elmar Gasimov said that such projects help schoolchildren develop skills that would be useful for them in the future. He reminded that 12 projects of students and teachers of the Higher School won the 8th Grant Contest of the Youth Foundation and emphasized that this was a remarkable achievement.
“Cooperation between BHOS and the Youth Foundation is very important for our students. The Youth Foundation is an organization that deals with issues related to implementation of the Youth Policy, encourages young people’s involvement in various activities including scientific, educational, cultural and social activities, and provides grants to sponsor their projects and programs,” said the Rector.
Addressing the gathering, Executive Director of the Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic Farhad Hajiyev told that establishment of BHOS and other similar higher educational institutions in the country was a result of special attention of the Head of the state to the issues of youth. He said, “I am very pleased to see that BHOS students participate in our contests and win our grants. It proves once again that the Higher School under Elmar Gasimov’s management trains highly qualified specialists.”
Speaking at the meeting, author of the “ICT Training for Youth” Project, Senior Lecturer of BHOS’ Process Automation Engineering Department Abbas Alili expressed his gratitude to the BHOS Rector and the Executive Director of the Youth Foundation for their support to the project implementation. He informed that its main objective was to raise schoolchildren’s interest to electrical engineering, electronics, robotics, and automation engineering.
During the project implementation, Abbas Alili conducted training courses for upper-form pupils of the school №232 of Surakhan district of Baku, lyceum named after academician Zarifa Aliyeva and lyceum school complex named after Mubariz Gurbanov of Bilesuvar district. Upon the training course completion, the schoolchildren received certificates of participation. They were also presented with ARDUINO Uno gadgets.