Hindistan səfiri BANM-də
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru  Elmar Qasımov Hindistanın Azərbaycandakı səfiri cənab Sancay Rana ilə görüşdü.  Qonağı salamlayaraq rektor Elmar Qasımov səfiri rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağında görməkdən məmnunluq ifadə etdi və ona Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı. Rektor Ali Məktəbin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən davamlı islahatlar və yeniliklər, professor-müəllim heyətinin, tələbələrin uğurlarından söz açdı. Rektor BANM-in fəaliyyətində beynəlxalq əlaqələrin xüsusi yer tutduğunu və bu Ali Məktəbin yarandığı gündən dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini vurğuladı. Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universiteti ilə əməkdaşlıqdan söz açan rektor gələcəkdə Hindistan universitetləri ilə qarşılıqlı əlaqələrin qurulmasının mümknülüyünü dilə gətirdi. Rektor yaxın vaxtlarda Ali Məktəbdə  “Hindistan neftinin atası” sayılan azərbaycanlı neftçi-alim Eyyub Tağıyevə həsr olunmuş tədbirin keçirilməsi təklifini irəli sürdü. O, səfiri öz ölkəsi ilə bağlı təqdimatla çıxış etmək üçün yenidən Ali Məktəbə dəvət etdi.
Hindistanın Azərbaycandakı səfiri cənab Sancay Rana rektor Elmar Qasımova səmimi qəbula görə öz təşəkkürünü bildirdi. Səfir rektorun təkliflərini yüksək dəyərləndirdiyini deyərək razılıq verdi. Hindistan ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin  inkişafından söz açan səfir əməkdaşlığın bir sıra istiqamətlərdə, xüsusilə təhsil sahəsində inkişafının əhəmiyyətini vurğuladı. Səfir Hindistanın neft-qaz şirkətlərinin Azərbaycandakı fəaliyyətindən də söz açdı. BANM-in qısa zaman ərzində əldə etdiyi nailiyyətlərdən məmnun qaldığını və bu Ali Məktəblə öz ölkəsinin ali təhsil müəssisələrinin gələcək əməkdaşlığına dəstək verməyə hazır olduğunu dedi.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı əməkdaşlıq, xüsusilə bir neçə hindistanlı tələbənin BANM-də Ali Məktəbin təqaüdü hesabına təhsili və digər məsələlər müzakirə olundu.

Ambassador of India visited BHOS
Rector of Baku Higher School (BHOS) Elmar Gasimov met with Ambassador of India to Azerbaijan Sanjay Rana. Rector Elmar Gasimov welcomed the honorable guest to the Higher School and wished him successful work in his diplomatic mission in Azerbaijan. Rector provided detailed information about BHOS’ history, activities, attainments and latest developments as well as about successes achieved by the Higher School students and academic teaching staff. He also said that BHOS’ management pays special attention to international relations and told about cooperation established with leading universities abroad. Speaking about BHOS strong partnership relations with Heriot-Watt University in Great Britain, the Rector brought the Ambassador’s attention to the opportunities of developing cooperation between the Higher School and universities of India. Elmar Gasimov came up with a proposal to arrange an event at BHOS to be dedicated to Azerbaijani prominent scientist and specialist on drilling oil and gas wells Eyyub Taghiyev who is also known as “Father of Indian oil”. The rector also invited Mr Sanjay Rana to visit the Higher School again and make a presentation.
The Ambassador of India to Azerbaijan Sanjay Rana expressed his gratitude for the warm reception. He highly appreciated the BHOS rector’s proposals and gratefully accepted them. Talking about diversified cooperation between two countries in many spheres, the Ambassador informed about Indian oil and gas companies’ activities in Azerbaijan. He also emphasized importance of forging close bilateral links in the field of education. As Mr Sanjay Rana said, he was very pleased to learn about successes achieved by the Higher School within a short period of time. The Ambassador emphasized that he would take all necessary steps to support establishment of cooperation between BHOS and Indian higher education institutions.
Other issues related to prospects of such cooperation were also discussed including opportunities to provide fellowship to a number of students from India to arrange their education at BHOS.