BANM-də 2 fevral - Gənclər günü qeyd olundu
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 2 fevral - Gənclər günü münasibəti ilə tədbir keçirildi. Tədbirdə BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak etdilər. Öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirildi.
Giriş sözü ilə tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov 1996-cı ilin məhz bu günündə ilk dəfə olaraq Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə müstəqil Azərbaycanda gənclərin I forumunun keçirildiyini xatırlatdı. O, bildirdi ki, sözügedən forum ölkədə gənclər hərəkatının vüsət almasına təkan verdi və məhz həmin günün əhəmiyyətini nəzərə alaraq 2 fevral tarixi gənclər günü kimi Azərbaycan tarixinə yazıldı. Elmar Qasımov həmin forumda şəxsi iştirakını xatırlayaraq, o  dövrdə Ümummilli liderin qarşısında bir gənc olaraq çıxış etdiyini yada salaraq hər zaman qürur hissi keçirdiyini vurğuladı. Azərbaycanda gənclərə dövlət səviyyəsində qayğı və diqqət göstərildiyini deyən rektor gənclərin ölkəmiz, cəmiyyətimiz üçün dəyərli sərvət olduğunu bildirdi. O, qeyd etdi ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradılan Ali Məktəbin əsas məqsədi də ölkəmizdə yüksək ixtisaslı, ingilis dilli, peşəkar və dünya səviyyəli gənc mühəndislər yetişdirməkdir. Rektor bu ali təhsil ocağının qısa zaman kəsiyində əldə etdiyi uğurları və nailiyyətləri barədə danışdı. 2017-ci ilin Ali Məktəb üçün tarixi bir il olacağını, həmçinin bu il ilk məzunları yola salacağını dedi. Elmar Qasımov “Gənclər Günü” münasibətilə bütün gəncləri, o cümlədən BANM-in tələbələrini təbrik edərək, onlara xoşbəxt və uğurlu gələcək arzuladı.
Tədbirin bədii hissəsində Ali Məktəbin tələbələrinin ifasında şeirlər və musiqi  parçaları səsləndirildi. Tədbirin aparıcıları Ali Məktəbin tələbələri Azər Tapdıqzadə və Səbinə Xasiyeva idilər.
Sonda SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin (TTSİ) Dənizdə İnsan Həyatının Mühafizəsi üzrə təlim mərkəzində “Dənizdə işləyən neftçilər və gəmi heyəti üzvləri üçün sağ qalma metodikası, fərdi xilasedici vasitələrdən istifadə və üzgüçülüyün əsasları” adlı təlimlərdə iştirak etmiş BANM-in tələbələri sertifikat və hədiyyələrlə mükafatlandırıldılar.
Bununla yanaşı, BANM-də keçirilən voleybol yarışmasının və BANM-in  intellektual oyunlar klubu üzrə sinxron çempionatının qalibləri diplom və xatirə hədiyyələri ilə də təltif olunublar.

Youth Day celebrated at BHOS
A special event on the occasion of Youth Day, which is celebrated in Azerbaijan on February 2, took place at Baku Higher Oil School (BHOS). The celebration, which was attended by BHOS students, staff members and academic teaching staff, commenced with playing the national anthem of Azerbaijan.
Opening the ceremony, Rector of the Higher School Elmar Gasimov reminded that on February 2, 1996, the First Forum of Azerbaijani Youth was conducted upon an initiative of the national leader Heydar Aliyev. The Forum gave rise to development of youth movement in the country, and since that time, February 2 is commemorated as Youth Day in Azerbaijan. Having told about his participation in the First Forum of Azerbaijani Youth, the Rector said that he would always be proud of his speaking at the Forum, which the national leader Heydar Aliyev attended.
Speaking about attention and support provided by Azerbaijani state to the youth, Elmar Gasimov said that Azerbaijani youth is a valuable asset of the country and society. He emphasized that the main objective of the Baku Higher Oil School established upon a decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev is to train young engineers as professional experts with good command of English who could honorably represent their country abroad. The Rector informed the participants about BHOS achievements and latest activities, and said that first graduation would take place at the Higher School in 2017. Elmar Gasimov congratulated all Azerbaijani youth represented at the event by BHOS students and wished them happiness and successful future.
At the ceremony, students of the Higher School put on a concert. They declaimed poems, sang songs and played music. BHOS students Sabina Khasiyeva and Azer Tapdigzadeh were masters of the ceremony.
In conclusion, the students who completed Safety training at Human Life Offshore Protection Training Center under SOCAR’s Education, Training and Certification Department in January 2016 received certificates and presents. During the training course, the students were taught safety rules and procedures at stationary marine platforms and floating drilling installations. Diplomas and awards were also presented to the winning teams of a volleyball tournament and a tournament conducted by the Club of Intellectual Games of BHOS at the Higher School.