BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Müəllimlərimə və ailəmə çox minnətdaram
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Pərviz Həsrətli cavablandırır.
Mən 1999-cu il yanvarın 8-də Yardımlı rayonunda anadan olmuşam. 2016-cı ildə Sumqayıt şəhəri Təbiət elmləri tamayüllü gimnaziyani bitirmişəm. Həmin il Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmuşam. Hazırda I kurs tələbəsiyəm, Prezident təqaüdçüsüyəm.
Həmin dövrdə vaxtımı dərslərimə, imtahana hazırlaşmağa sərf edir, çalışırdım ki, mənə olan etimadı doğruldum. Müəllimlərimə və ailəmə çox minnətdaram. Onlar məni hər zaman həvəsləndiriblər.
Qəbul imtahanında 685 bal toplamışam.
Yüksək səviyyədə təhsil verən ali təhsil müəssisəsi olduğuna və məni mükəmməl mühəndis kimi yetişdirəcəyinə əmin olduğum üçün buranı seçdim. Gələcəkdə həyatda öz yerimi tapacağıma inandığım üçün məhz bu ali təhsil ocağını seçmişəm.
Yuxarıda da qeyd etdiyim kimi, mən müəllimlərimə və ailəmə hədsiz minnətdaram. Repetitor yanında hazırlaşmışam. Buna görə də ailəmin təhsilimdəki maddi və mənəvi rolu əvəzsizdir.
Ən böyük arzunuz?
Arzularım çoxdur, amma ən böyük arzum ən yaxşı mühəndis olmaqdır.
Mən Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasında təhsil alıram. Onu deyə bilərəm ki, bu peşə Azərbaycanda ənənəvi sənət sahələrindən biridir. Ölkəmizi neft ölkəsi kimi tanıyırlar. Təbii ki, bu sahədə mütəxəssislərə ehtiyac hər zaman var. Düşünürəm ki, nəinki ölkə daxilində, yerli şirkətlərdə, eyni zamanda bütün beynəlxalq şirkətlərdə gələcəkdə yüksək səviyyəli mühəndis kimi BANM məzunları olaraq özümüzü təsdiq edəcəyik.
İdmanla, xüsusilə üzgüçülüklə məşğul oluram.
Təhsil həyatımdan başqa, dediyim kimi, idmanla məşğul olmaq, müxtəlif yerlərə səyahət etmək mənə çox maraqlıdır.

I am very grateful to my teachers and family, says Presidential scholar studying at BHOS.
the project initiated by Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “10 questions to Presidential Scholar at BHOS”, first-year Petroleum engineering student Parviz Hasratli is answering our questions.
Please, tell about yourself.
– I was born on January 8, 1999, in Yardimli district. I graduated from the gymnasium school of Natural Sciences in Sumgayit in 2016 and entered the Baku Higher Oil School the same year. I am a first-year student and a Presidential Scholar now.
– I fully dedicated that time to studies and preparations to the exams, as I wanted to meet my family’s expectations. I am very grateful to my teachers and my family who have always encouraged me.
– I got 685 points.
– I have chosen BHOS as it provides high quality education and is an excellent higher education institution for engineering studies. Moreover, I believe that it is exactly the higher school, which can help me to be settled in life in the future.
– As I have already said, I am very grateful to my teachers and my family. I was coached by tutors and, thus, my family moral and material support can be hardly overestimated.
– I have many dreams, but the biggest dream is to become one of the best engineers.
– I can say that my future profession, which is petroleum engineering, is one of the traditional professions in Azerbaijan. Our country is known as an oil-rich country. Thus, it is natural there is always a high demand for specialists in this field. I am confident that BHOS graduates will prove to be excellent professionals irrespective of whether they will work in local or international companies.