Bakı Ali Neft Məktəbində Şotlandiya günü
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) məşhur şotland lirik şairi Robert Börnzün anadan olmasının 258-ci ildönümünə həsr olunmuş “Şotlandiya Günü” kecirildi. Tədbirdə SOCAR, diplomatik nümayəndəlik və müxtəlif beynəlxalq şirkətlərin rəsmiləri iştirak etdilər. Şotland milli musiqiləri və rəqsləri nümayiş olunub, Ali Məktəbin tələbələrinin ifasında şeirlər və musiqi parçaları səsləndirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsini  giriş sözü ilə BANM-in rektoru Elmar Qasımov açaraq Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında əlaqələrin inkişafından danışdı. Rektor qeyd etdi ki, Şotlandiyanın Edinburq şəhərində yerləşən Heriot-Vatt Universiteti ilə Bakı Ali Neft Məktəbi arasında əməkdaşlıq müqaviləsinə görə, Bakı Ali Neft Məktəbində “Şotlandiya günü” keçirilir, mayın 28-də isə Heriot-Vatt Universitetində “Azərbaycan günü” keçiriləcək. Robert Börnz haqqında söz açaraq E.Qasımov şotland şairin yaradıcılığından danışdı. “Börnz şeir yazarkən Şotlandiya xalq yaradıcılığı ənənələrini, qədim xalq mahnılarındakı motivləri əsas götürürdü, bu isə onun şeirlərinin xalq arasında sürətlə yayılmasına səbəb olurdu. Börnzün şeirləri o qədər ahəngdar və xalq ruhuna yaxın idi ki, onlar çox asanlıqla mahnıya çevrilirdi ” – deyə rektor qeyd edib. Rektor çıxışında onu da vurğuladı ki, hər bir milləti birləşdirən tarixi kökləri, milli-mənəvi dəyərləri, milli mədəniyyəti, incəsənəti, musiqisı, şeirləri, mahnıları, xalqa mənsub olan adət-ənənələrdir.
Birləşmiş Krallığın Azərbaycandakı səfirinin köməkçisi Stefan MakKormik cıxış edərək Böyük Britaniya ilə Azərbaycan arasında iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrdən söz acdı. S. MakKormik bildirdi ki, iki ölkə arasında möhkəm ikitərəfli münasibətlər var.
Daha sonra BP şirkətinin vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, BP-nin Azəri-Çıraq-Günəşli qlobal layihələri üzrə vitse-prezidenti Kəsl Kelli və British Council-ın Azərbaycan nümayəndəliyinin Təhsil və cəmiyyətlə iş üzrə meneceri Nərgiz Hüseynova çıxış etdilər. Çıxışçılar tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz acaraq, belə tədbirlərin Ali Məktəbin tələbələrinin milli ruhda təlim-tərbiyəsində vacib vasitə olduğunu biıdirdilər.
Tədbirin bədii hissəsi Şotlandiya haqqında tanıtım filminin nümayişi ilə başladı.  Ali Məktəbin tələbələri Nərmin Baxışlı və Qurban Həsənov Robert Börnzun “Əlvida” və “Qırmızı qızılgül” şeirlərini ifa etdilər. Tələbələr Lalə Məmmədova, Fidan Quliyeva və Aytac İsgəndərova şotland mahnısı ifa etdilər. Kaledoniya cəmiyyətinin nümayəndələrinin ifasında milli şotland rəqsi və cəmiyyətin nümayəndəsi İnnes Muarın ifasında şotland milli musiqi aləti olan tuluq zurnasında musiqi parçası ifa olunub.
Qeyd edək ki, məşhur şotland lirik şairi Robert Börnz 25 yanvar 1759-cu ildə anadan olub. 21 iyul 1796-cı ildə vəfatından sonra Şotlandiya xalqı öz milli şairini böyük məhəbbətlə anır və hər il onun şərəfinə ad günü keçirir.
Xatırladaq ki, Şotlandiyanın Edinburq şəhərində yerləşən Heriot-Vatt Universiteti ilə Bakı Ali Neft Məktəbi arasında iki diplom layihəsi çərçivəsində mütəxəssis hazırlığı ilə bağlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Bu müqavilə çərçivəsində Ali Məktəbdə bakalavriat səviyyəsində “Neft-qaz mühəndisliyi “ və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında həyata keçirilir. 2017-ci ildə bu proqramlar üzrə məzunların ilk buraxılışı olacaq və sözügedən ixtisaslar üzrə Heriot Vatt Universitetinin təklif etdiyi proqramlar əsasında iki diplom layihəsi çərçivəsində BANM-də magistr hazırlığına başlanacaq. Hər iki universitet arasında olan razılaşmaya görə, mayın 28-də də Heriot-Vatt Universitetində “Azərbaycan günü” keçiriləcək.

Scottish Day dedicated to the 258th Anniversary of worldwide-known Scottish poet and lyricist Robert Burns was held at Baku Higher Oil School (BHOS). Officials from SOCAR, representatives of diplomatic missions accredited in Azerbaijan and international companies operating in the country attended the event. Its program included Scottish songs and dances as well as performances by BHOS students.
Welcoming the guests, Rector of the Higher School Elmar Gasimov noted that cooperation between Azerbaijan and Great Britain would continue to develop for the mutual benefit of the two countries. As he informed, according to a bilateral agreement between BHOS and Heriot-Watt University (HWU) the Scottish Day for the first time is celebrated at the Higher School. Also for the first time, Azerbaijani Day will be celebrated at HWU in Edinburgh on May 28 this year. Speaking about Robert Burns’ works, Elmar Gasimov said, “In his poetry, Burns drew inspiration from Scottish history, traditions and folklore literature and, thus, won popular affections. It is the cultural wealth that unites every nation, and every person shall cherish their moral and spiritual values.”
Deputy Head of Mission of the UK Embassy to Azerbaijan Stephen McCormick emphasized that Azerbaijan and Great Britain are tied by close political, economic and cultural relations.
BP-Azerbaijan Communications, External Affairs, Strategy and Region Vice President Bakhtiyar Aslanbayli, BP-Azerbaijan ACG Global Projects Organization Vice President Cathal Kelly, and Education and Society Manager the British Council Office in Azerbaijan also spoke about long-term strong cooperation between two countries. They emphasized that such events help young people better understand importance of learning their and other people’s cultural and historical heritage.
The celebration continued with demonstration of a documentary about Scotland. Then the Higher School students Narmin Bakhishli and Gurban Gurbanov recited well known Farewell To Eliza and A Red, Red Rose poems by Robert Burns, BHOS students Lala Mamedova, Fidan Guliyeva and Aytadj Iskenderova sang Scottish folk-songs, and members of the Baku Caledonian Society performed Scottish country dances. At the end, Caledonian Society’s representative Innes Moir showed bagpipes performance.
Robert Burns is widely regarded as the national poet of Scotland and is celebrated worldwide. He started writing poems when he was 14 years old. Robert Burns is the best known of the poets who have written in the Scots language, and is regarded as a pioneer of the Romantic movement. His influence has long been strong on Scottish literature, and in 2009 Robert Burns was chosen as the greatest Scot by the Scottish public in a vote run by Scottish television channel STV. Burns Night is celebrated on Burns's birthday, 25 January, with Burns suppers around the world.
According to the bilateral agreement between the Baku Higher Oil School and Heriot-Watt University on Bachelor degree programs, Petroleum Engineering and Chemical Engineering education programs at BHOS are based on the HWU curricula. First specialists with Bachelor degree will graduate from BHOS in 2017. Also this year, Higher School will commence Master degree programs.