BANM-də Bərpaolunan enerji mövzusunda seminar
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) daimi fəaliyyət göstərən “Bərpaolunan enerji: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda seminarın növbəti iclası keçirilib. Seminarda müxtəlif dövlət orqanlarının, AMEA-nın müxtəlif institutlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) təmsilçiləri, bir sıra şirkətlərin nümayəndələri, o cümlədən müstəqil ekspertlərdən ibarət qonaqlar, BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Seminarın iclasında “Azalternativenerji” MMC-nin Bərpa Olunan Enerji Resurslarının Monitorinqi Mərkəzinin rəhbərinin müavini Rasim Məmmədovun “Azərbaycanda bərpaolunan enerji resurslarının monitorinqi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi ölkə ərazisində bərpaolunan enerji resurslarının monitorinqini həyata keçirmək üçün 21 meteostansiyanın quraşdırıldığını və il ərzində müxtəlif hündürlükdə radiasiyanın, temperaturun, küləyin sürətinin, rütubətin və sair parametrlərin ölçülməsi əsasında bərpaolunan enerji resurlarının qiymətləndirilməsinin nəticələrini açıqlayıb.
Məruzənin sonunda Rasim Məmmədov seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıb. Qeyd edək ki, BANM-də seminarın növbəti iclası fevral ayında keçiriləcək.

A scheduled session of ongoing seminar entitled “Renewable Energy Sources: Challenges and Prospects” was held at Baku Higher Oil School (BHOS). Representatives from state agencies, various institutions of Azerbaijan National Academy of Sciences, non-governmental organizations, and companies operating in Azerbaijan attended the seminar. BHOS lecturers and students also participated in the session.
At the meeting, deputy head of the Center of Renewable Energy Resources Monitoring of the Azalternativenerji LLC Rasim Mamedov presented a paper “Monitoring of Renewable Energy Resources”. As he reported, 21 meteorological stations have been set up across the country for monitoring of renewable energy resources. Their assessment then is made on the basis of measurement of various parameters including radiation, humidity, wind speed, and atmospheric temperature at different altitudes during a year.
In conclusion, Rasim Mamedov answered the seminar participants’ questions. Next session of the seminar is scheduled for February 2017.