Rumıniya səfiri Bakı Ali Neft Məktəbində
Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri cənab Dan İanku Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəbin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələri və əməkdaşları ilə görüşərək təqdimatla çıxış etdi.
Qonağı salamlayaraq BANM-in rektoru Elmar Qasımov qeyd etdi ki, səfirin Ali Məktəbdəki bu görüşü Rumıniya tarixi üçün əhəmiyyətli vaxtda baş tutur. Elmar Qasımov bildirdi ki, yanvarın 24-də müasir Rumıniya dövlətinin yaranması günüdür. Rektor səfiri bu münasibətlə BANM-in adından təbrik etdi.
Səfir cənab Dan İanku BANM-in rektoru Elmar Qasımova öz təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycana səfir təyin olunandan sonra üç ay ərzində Ali Məktəbə artıq ikinci dəfə gəldiyini xatırlatdı. Səfir öz təqdimatında 24 yanvar 1859-cu il tarixinin müasir Rumıniya dövlətinin yaranması günü olduğunu bildirdi və bu tarixin Rumıniya üçün əhəmiyyəti haqqında danışdı. Cənab Dan İanku ölkəsinin tarixi, xüsusilə neft sənayesinin inkişafı haqqında məlumat verdi. O, Rumıniyanın 19-cu əsrdən başlayaraq neft çixarma və emalı tarixindən söz açdı. Səfir vurğuladı ki, Azərbaycan kimi, Rumıniya da bərpaolunan və alternativ enerji mənbələrinin istifadə olunması sahəsində səylər göstərir. Rumıniya ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin  inkişafından söz açan səfirin sözlərinə görə, “Azərbaycanla əməkdaşlığı çoxsaylı istiqamətlərdə daha da möhkəmləndirməkdə maraqlıdırlar və BANM-ə Rumıniya universitetləri ilə tərəfdaş əlaqələrin qurulmasında dəstək göstərməyə hazırıq” – deyə səfir vurğuladı.
Görüşün sonunda səfir suallara cavab verdi.
Tədbirdə, həmçinin Rumıniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin müşaviri Çiprian Mirika və səfirin nümayəndəsi Elmina Zeynalova iştirak edirdilər.

The Ambassador of Romania to Azerbaijan Dan Iancu visited Baku Higher Oil School (BHOS) and made a presentation for the Higher School students, teachers and staff members. Welcoming the guest, BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized that the visit took place on the day, which marked a remarkable milestone in the Romanian history. Having reminded that January 24 is celebrated as the day of foundation of the Romanian modern state, he congratulated the Ambassador on the anniversary.
Having thanked Rector Elmar Gasimov for the invitation, the Ambassador also spoke about the significance of this date for Romania, which was founded as a modern state on 24 January 1859. The honorable guest noted that this was his second visit to the Baku Higher Oil School within three months after his appointment to Azerbaijan.
In his presentation, Mr Dan Iancu provided brief information about Romania’s history and dwelled more extensively on the beginning of the oil extraction and processing in the 19th century, and further development of the oil industry in the country. He emphasized that Romania, like Azerbaijan, is also working on exploration and utilization of alternative and renewable energy sources.
Speaking about strengthening ties between Azerbaijan and Romania, Mr Ian Dancu said, “We are very interested in further enhancing our cooperation with Azerbaijan in many fields and will provide all necessary support to the Higher School in developing partner relations with universities in Romania,” he said.
At the end, the Romanian Ambassador Dan Iancu answered questions from the audience. The Counselor of the Romanian Embassy to Azerbaijan Ciprian Mirica and the Embassy representative Elmina Zeynalova also attended the meeting at BHOS.