BANM-də 20 Yanvar faciəsinin 27-cı ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Əvvəlcə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet Ordusunun Azərbaycanda həyata keçirdiyi qətliam nəticəsində həlak olan şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri acan BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov 20 Yanvar hadisələri haqqında danışaraq Vətənimizin müstəqilliyi, suverenliyi, azadlığı uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərimizin adının əbədi olaraq Azərbaycan tarixinə və xalqımızın yaddaşına həkk olunduğunu bildirib. Ramiz Hümbətov 20 Yanvar faciəsinə ilk olaraq Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən hüquqi-siyasi qiymətin verildiyini, onun banisi olduğu və bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında dinamik inkişaf yolunda olan dövlətimizin müstəqilliyinin gorunub saxlanmasının məsuliyyətinin vacibliyindən bəhs etdi. Prorektor Ali Məktəbin tələbələrinə xalqımızın tarixində baş vermiş bütün faciələrin, eyni zamanda 20 yanvar faciəsinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasının mühüm olduğunu dedi, tələbə gənclərə təhsil aldıqları ingilis dili biliklərindən istifadə edərək bu işdə fəal olmağı tövsiyə etdi.
BANM-in İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti Ələmdər Şahverdiyev 20 Yanvar faciəsinin tarixi aspektləri haqqında danışıb, bu hadisənin Azərbaycan tarixində mühüm yer tutduğunu bildirib. Ələmdər Şahverdiyev 27 il öncə Azərbaycan xalqının taleyində faciəli günlər yaşandığını, qırmızı imperiyanın "Qızıl ordusu" tərəfindən günahsız insanların gülləbaran edildiyini gənclərin diqqətinə çatdırıb. O, gəncləri əl-ələ verib bu faciəni törətmiş şəxslərin ədalət qarşısında cavab verməsi üçün çalışmağa, bununla bağlı həqiqətləri yaymaqda fəal olmağa səslədi.
Tədbirin sonunda 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş qısa sənədli film nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımovun müvafiq əmri ilə BANM-də 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünün keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər planı təsdiq edilib. Tədbirlər planına əsasən, BANM-də 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib. Bu günlər tələbələrə dərslər zamanı 20 yanvar faciəsi haqqında məlumatlar verilib, tələbələr Nizami Kino Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin iyirmi yeddinci ildönümü ilə əlaqədar yanvarın 17-dən 19-dək Milli Qəhrəmanlara həsr olunmuş sənədli filmlərin silsilə nümayişində iştirak ediblər. Tələbələr və əməkdaşlar 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümü ilə əlaqədar müqəddəs Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər. Vətən, müstəqillik uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatırəsi böyük ehtiramla anılıb

Tribute to Memory of Victims of 20 January 1990 Paid at BHOS
A ceremony dedicated to 27th anniversdary of the bloody tragedy in January 1990 was held at Baku Higher Oil School (BHOS). The event participants held a moment of silence to honor glorious memory of the victims of the Black January.
Opening the meeting, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov provided a detailed report about tragic events in January 1990. He emphasized that 20 January is not only a day of national mourning, but also a day of national pride and glory. In his words, this day symbolizes all Azerbaijani people’s struggle for their freedom and territorial integrity of their motherland, and the shehids of Black January who sacrificed their lives for those higher purposes wrote a bright page in the country’s history. He emphasized that the first historical and political assessment of the event was given by the national leader of Azerbaijani people Heydar Aliyev. Ramiz Humbatov said that it was the national leader Heydar Aliyev, who laid foundation of the independent state policy of Azerbaijan, which has been successfully carried out by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. It is vital that young generation treasures state independence of Azerbaijan, which was gained at the expense of the shehids’ lives, he said.
Associate Professor of BHOS’ English Language and Humanitarian Disciplines Centre Alamdar Shahverdiyev told about the tragic events in January 1990 and said that this tragedy occupies an important place in the history of Azerbaijan. Alamdar Shahverdiev reminded that hundreds of civilians were killed as a result of those tragic events. He said that nowadays youth should always remember about Black January and join their efforts to bring perpetrators of those atrocious crimes to justice.
At the end of the ceremony, a short documentary highlighting events of 20 January tragedy was demonstrated.
It shall be noted that Rector of the Baku Higher Oil School Elmar Gasimov enacted a plan of actions to commemorate 27th anniversity of 20 January. Within this plan, a round table to mark the tragic anniversary was held at the Higher School. BHOS students also attended demonstration of documentaries dedicated to National Heroes of Azerbaijan, which was held at Nizami Cinema Centre from January 17 to January 19 and was dedicated to the 27th anniversary of 20 January. On the eve of the tragic anniversary, staff members and students of the Higher School visited the Alley of Martyrs (Şəhidlər Xiyabanı) to honor the memory of the victims of the Black January events in Baku in 1990.