BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Universitet seçərkən o qədər də çox düşünmədim
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Ramil Hüseynov cavablandırır.
Mən, Hüseynov Ramil Ceyhun oğlu 2000-ci ildə Rusiya Federasiyasinın Radujniy şəhərində anadan olmuşam. Ucar şəhər 2 nömrəli məktəbdə orta təhsil almışam. Qeyd edim ki, 7-ci sinfə qədər rus bölməsində, 7- ci sinifdən sonra isə, Azərbaycan bölməsində oxumuşam. Orta məktəbi bitirib ali məktəblərə keçirilən qəbul imtahanından müvəffəqiyyətlə keçərək BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına daxil oldum, Prezident təqaüdünə layiq görüldüm, hazırda I kurs tələbəsiyəm.
Həmin vaxtlar, düzü, yorğun bir dövr idi. Qarşıya məqsəd qoyub bütün fikrimi oxumağa yönəltmişdim. Bir qədər də gərgin dövr kimi yaddaşımda qalıb.
Qəbul imtahanında 695 bal toplamışam.
Əslində mən ali təhsil almaq üçün universitet seçərkən o qədər də çox düşünmədim, necə deyərlər, seçici olmadım. Dəqiq elmlərə və texnologiya sahəsinə uşaqlıqdan marağım var idi. Elə axtararkən də həmin ixtisaslar arasında ən yüksək keçid balı olan BANM-i seçdim, amma hətta çox düşünsəydim də, seçimim haqqında çox fikirləşsəydim belə, yenə BANM-i seçərdim.
Əlbəttə ki, ailəmin, xüsusilə nənəm və anamın böyük rolu oldu. Mən bütün fikrimi hazırlaşmağa yönəltmişdim, demək olar ki, dərs oxumaqdan başqa heç bir işlə məşğul olmurdum.
Mənim uşaqlıqdan ən böyük arzum ssenarist olmaq idi. Bu arzu hələ də bu günədək mənim ürəyimdə, fikrimdə qalıb.
Onu deyə bilərəm ki, bu ixtisas daha çox məntiq və yaradıcılıq tələb edir. Fikrimcə, artıq gələcəkdə bir çox peşə sahiblərinin robotlarla əvəz olunduğunu nəzərə alsaq, bizim sahəmiz insan əməyi tərəfindən edilən tək-tük işlərdən biri olacaq.
Musiqiyə qulaq asmağı xoşlayıram, sosial şəbəkələrə marağım böyükdür. Facebook və Youtube-da izlədiyim kanalların videolarına baxmağı sevirəm.

It did not take me long to choose the university, admits Presidential scholar studying at BHOS
The project initiated by Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “10 questions to Presidential Scholar at BHOS”, Process Automation Engineering student Ramil Huseynov is answering our questions.
– I was born in Raduzny city of the Russian Federation in 2000. I received my secondary education at the school №2 in Udjar town. Up to seventh grade, I had studied in Russian-language sector, and from then on I continued studying in the Azerbaijani-language sector. After graduation from the secondary school, I successfully passed entrance exams to university and entered Baku Higher Oil School to study Process Automation Engineering. I am first-year student awarded with Presidential Scholarship.
– To be honest, it was tough time. I was overtired. All my thoughts were about the goal I wanted to achieve. So, I recall those days as a bit difficult for me.
– I got 695 points.
– Actually, this is not a careful choice as such. It did not take me long to decide where to study. When I received high score and looked for a technical university, I chose BHOS. But even if I spent a lot of time to make a choice, it would be the Higher School anyway, no doubt about it.
– Surely, my family has greatly supported me in my efforts to get education, especially my Mom and grandma. As I fully concentrated on the preparations for exams, I can tell I was not doing anything else.
– Since my childhood, my biggest dream has been to become a scriptwriter. I still cherish this dream in my mind and my heart.
– I would say this profession requires strong logical thinking and a lot of creativity. I believe that even if robots will take over many jobs, our field will remain among the few to be operated by humans.
– What are your hobbies?
– I like listening to music. I am also very interested in social networks, and I like watching videos on Youtube and Facebook.
– I am interested in psychology and economics. Besides of that, I am into the exergaming, i.e., fitness games, albeit as an amateur.