EBSCO şirkəti Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Discovery layihəsi çərçivəsində Ali Məktəbin profilinə uyğun “Energy & Power Source” məlumat bazasını 01 yanvar 2017-ci il tarixindən 31 avqust 2017-ci il tarixinə kimi oxucularımızın istifadəsinə təqdim etmişdir.
Energy & Power Source bazasına daxil olan resurslar energetika sahəsinə və sənayesinə aid sualları əhatə edən jurnallar və monoqrafiyalar da daxil olmaqla 5100 artıq nəşr və hesabatlardır. Energy & Power Source bazası energetika sənayesinin kəşfiyyatı, işlənməsi, hasilatı, istehsalı, nəqli, paylanması və istifadəsi fəaliyyət növlərində çalışan mütəxəssislər üçün çox əhəmiyyətli mənbədir. Məlumat bazası Natural Gas & Electricity, Natural Gas (Wiley), Exploration & Production: The Oil & Gas Review, Gas Processors Report kimi tammətnli elmi jurnalların məqalələrini əks etdirir.

Baku Higher Oil School Community has got access to the EBSCO database “Energy & Power Source” from January, 1 till August 31, 2017 within EBSCO Discovery project.
Energy & Power Source offers cover-to-cover indexing from nearly 5,100 publications, including journals, monographs, magazines and trade publications, all directly dealing with energy industry-related issues. Hundreds of key energy-focused industry and market reports are also included. This database also features tens of thousands of additional energy industry articles, benchmarks and best practices, selected from thousands of trade and industry publications.
This resource is ideal for professionals involved at any level within the energy and power industries, including distribution, exploration, extraction, marketing, processing, production, research and selling.
The database contains full-text articles in the energy related fields and scientific journals such as Natural Gas & Electricity, Natural Gas (Wiley), Exploration & Production: The Oil & Gas Review, Gas Processors Report.
For more information, please go to the link: http://www.ebscohost.com/corporate-research/energy-power-source