BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Kimya mühəndisliyi Azərbaycanda çox inkişaf edib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Kimya mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Fatimə Abdinli cavablandırır.
Mən, Abdinli Fatimə Surxay qızı, 1997-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşam. Orta məktəb illərində əla qiymətlərlə oxumuşam. Bu ilki qəbul imtahanında iştirak edərək Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmuşam. İxtisasım kimya mühəndisliyidir.
İmtahanlardan öncə qarşıma məqsəd qoymuşdum. Çünki həmişə Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil almaq arzusunda olmuşam və məqsədimə çatmaq üçün, bəzən asan olmasa da, çox çalışmışam.
695 bal toplamışam.
Azərbaycanda nömrə bir olan Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil yüksək səviyyədə olduğu üçün mən də məhz bu universiteti seçdim. Bu ali təhsil ocağına daxil olmaq mənim məqsədim idi.
Ailəm mənə bütün verdiyim qərarlarda hər zaman dəstək olub və arxamda dayanıb. Buna görə də mən həmişə ailəmə minnətdaram.
Müxtəlif ölkələrə səyahət etmək, müxtəlif yerləri gəzmək, şəhərləri görmək, hər bir ölkənin maraqlı yerlərində olmaq ən böyük arzumdur.
Ixtisasım kimya mühəndisliyidir. Bu ixtisas Azərbaycanda çox inkişaf edib və mənim də bu sahəyə böyük marağım var. Gələcəkdə bu sahə üzrə yüksək ixtisaslı mütəxəssis olacağıma inanıram.

Chemical engineering is rapidly developing in Azerbaijan, says Presidential Scholar at BHOS.
Within the project initiated by Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “10 questions to Presidential Scholar at BHOS”, Chemical Engineering student Fatima Abdinli is answering our questions.
– I was born in Baku in 1997. I graduated from a school with distinction. This year I passed the entrance exams to Baku Higher Oil School and became Chemical Engineering student.
– Even before the exams, I set a goal. I always wanted to study at Baku Higher Oil School and tried hard to make it happen despite all difficulties.
– I got 695 points.
– I have chosen BHOS, as it is university number one in Azerbaijan providing top-level higher education. Thus, it was my goal to be admitted to BHOS.
– My family has always supported me and stood behind my decisions. I am very grateful to my family for that.
– My biggest dream is to visit different countries and cities and see interesting places in every country.
– What can you tell about your future profession?
– My specialty is chemical engineering. I am very much interested in this field, which has rapidly developed in Azerbaijan. I believe that I can become a highly qualified professional in this sphere in the future.