Britaniyalı müəllimlər BANM-də qış semestrinin imtahanlarını keçirirlər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil alan II-V kurs tələbələrinin qış semestri üzrə növbəti yazılı imtahanlarını Ali Məktəbin tərəfdaşı olan Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin (HVU) professor-müəllim heyəti keçiriblər. İmtahanlar Böyük Britaniya ilə vaxt fərqini nəzərə almaqla HVU-dakı imtahanlarla paralel olaraq keçirilir ki, bu da hər iki ali təhsil müəssisəsinin tələbələri arasında imtahan suallarının cavablarını bir-birinə ötürmək imkanını istisna edir.
BANM-də səfərdə olan HVU-nun nümayəndə heyətinin tərkibinə Texniki və Təbiət Elmləri İnstitutunun beynəlxalq əlaqələr üzrə məsul əməkdaşı Kevin Makkalax, İnstitutun professoru Grem Vayt, o cümlədən mühəndislik proqramları üzrə direktor müavini Aleksandr Bell, Neft-qaz İnstitutunun baş müəllimi Cillian Pikap, Tələbələrə dəstək şöbəsinin tədris və təlim üzrə meneceri Patrisiya Dunkan və bu şöbənin əməkdaşı İren Foks daxil idilər.
İmtahanları uğurla vermiş BANM-in tələbələri Ali Məktəblə HVU arasında mövcud olan müqavilə çərçivəsində ikili diplom ala biləcəklər. Sözügedən müqavilə çərçivəsində HVU-nun müəllimləri BANM-də imtahanların təşkili və keçirilməsinə nəzarət etmək məqsədi ilə müntəzəm olaraq Bakıya səfər edir, tələbələrin yazılı cavabları qiymətləndirilmək üçün Böyük Britaniyaya - HVU-ya göndərilir. İmtahan prosesinin bu şəkildə təşkili işlərin qiymətləndirilməsinin nəticələrinin şəffaflığına və obyektivliyinə təminat verir.
Qeyd etmək lazımdır ki, BANM Azərbaycanda tələbələrin biliklərinin xarici universitetin ekspertləri tərəfindən qiymətləndirildiyi yeganə ali təhsil müəssisəsi olaraq qalır.

Representatives of Heriot-Watt University (HWU) conducted next scheduled written exams of the winter term at Baku Higher Oil School (BHOS) for Petroleum Engineering and Chemical Engineering second, third, fourth and fifth-year students. The examinations based on the HWU academic programs were arranged simultaneously with those held at HWU, taking into account the time difference. This practice is used to prevent the students of the two higher educational institutions from exchanging answers by using online resources.
The Heriot-Watt University team visiting BHOS was comprised of representatives from the School of Engineering & Physical Sciences (EPS) including International Relations Officer Kevin McCullough, Professor Graeme White, Associate Director of Studies for Engineering Alexander Bell, Teaching and Learning Manager of EPS Student Support Office Patricia Duncan and Advisor of the EPS Student Support Centre Irene Fox. Assistant Professor of the HWU’s Institute of Petroleum Engineering Dr Gillian E. Pickup also was a member of the delegation.
Under an agreement with Heriot-Watt University, those Higher School’s students who successfully pass the examinations will be able to participate in the BHOS joint program with HWU and receive Dual Award certificates. According to the agreement, HWU representatives make regular quality assurance visits to BHOS and participate in all aspects of the arrangements for the examinations, including external invigilation of the exams. The written answers are then sent to HWU for review and evaluation. Organized in such a way, this practice ensures full transparency and unbiased assessment of the results.
It shall be noted that BHOS is the only higher education institution in Azerbaijan where assessment of students’ knowledge is made by foreign university experts.