BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Ən böyük uğurum Prezident təqaüdçüsü adını qazanmağımdır
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Elçin Aslanlı cavablandırır.
- Zəhmət olmasa özünüz haqqında ətraflı məlumat verin.
- Mən Aslanlı Elçin, Əslən Qubadlıdan olsam da,13 may 1999-cu ildə Bakıda anadan olmuşam. 2005-ci ildə Nizami rayonu Kamil Əyyubov adına 12 saylı məktəbə daxil olmuşam. Qırmızı şəhadətnaməm var və məktəbdə bütün qiymətlərim “əla” olub. BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına bu il daxil olmuşam. Prezident təqaüdçüsüyəm.
- Açığı, bu dövr mənim üçün çox yorucu idi. Bitmək bilməyən hazırlıq yolları, yuxusuz gecələr bu dövrü daha da dözülməz edirdi. Əgər uğurlarım, yəni sınaqlardakı nailiyyətlərim olmasa idi, bu çətinliklərin öhdəsindən gəlmək çox çətin olardı. Xoşbəxtlikdən, əziyyətim nəticə verdi və bu məni xeyli ruhlandırdı.
- 685 bal toplamışam.
- Son zamanlar BANM-in tez bir zamanda yüksələn reytinqi bu universiteti mənə daha cəlbedici edirdi. Üstəlik bu ali təhsil ocağında yalnız yüksək ballı tələbələrin təhsil alması və təhsil rəqabətinin yüksək səviyyədə olması seçimimdə əsas faktorlardan biri oldu.
- Valideynlərimin hazırlıq dövründə həm maddi, həm də mənəvi olaraq rolu çox böyük olub. Əlavə olaraq, qardaş və bacımın qəbul imtahanında göstərdiyi yüksək nəticələr məni motivasiya edib və bu uğurun mümkünsüz olmadığını göstərib.
- Ən böyük arzunuz?
- Ən böyük arzum Prezident təqaüdçüsü adını qazanmağım olub və bu uğura çatmışam.
- Kompüter və texnologiyaya olan marağım mənə bu ixtisası seçməkdə kömək etdi. Fikrimcə, bu ixtisası seçməyim təkmilləşmiş və Vətənə xeyirli bir mühəndis olmaq yolunda mənə ən böyük dəstək olacaq.
- Ən böyük hobbilərim musiqi və futboldur. Gündə ən az 3 saat musiqiyə qulaq asıram və vacib futbol matçlarını mütəmadi olaraq izləyirəm. Gələcəkdə Barcelona klubunun stadionuna getmək ən böyük arzularımdan biridir.
- Boulinq, konsol oyunları (əsasən futbol), kinoya baxmaq da maraq dairəmə daxildir.
- Bədii kitablar oxumağa çox vaxtım olmadığı üçün film izləyərək kitabların xülasəsini anlamağa daha çox üstünlük verirəm. Daha çox elmi kinoları sevirəm.

My biggest success is that I became Presidential Scholar, says BHOS student
Within the project implemented by Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “10 questions to Presidential Scholar at BHOS”, first-year Process Automation Engineering student Elchin Aslanli is answering our questions.
- My family is from Gubadli, but I was born in Baku on May 13, 1999. In 2005, I entered school №12 named after Kamil Eyyubov in Nizami district. I always was getting high grades and, thus, graduated from the school with distinction. This year I entered BHOS to study Process Automation Engineering and became Presidential Scholar.
- The exams are in the past now. What impressions did they leave on you?
- Frankly, it was difficult time for me. I was preoccupied with endless preparations for exams, and the sleepless nights over the textbooks were wearisome... Were it not for the hope for a success, I could not cope with these challenges. Luckily, everything went well, and this was very encouraging.
- I got 685 points.
- I found it very attractive that the Higher School often occupied highest places in the universities rating. One serious reason was the fact that BHOS accepts only those prospective students who gets highest scores at the entrance exams. It means there is a high competition among those who want to study at BHOS.
- What could you tell about your family’s role in your education?
- During my preparations for exams, my parents provided great support to me, both moral and financial. Moreover, my brother and sister demonstrated top results at their entrance exams, and it was a great motivation for me in order to strive for success.
- My biggest dream was to be awarded with the Presidential Scholarship, and it came true.
- My interest in computers and information technologies influenced my choice of the specialty. If I become a good engineer, I believe it will be also for the benefit of my country.
- What hobbies do you have?
- I can say that music and football are my passions. I listen to music up to three hours a day and watch all important football matches. And I very much desire to see Club Barcelona game at their stadium in reality one day.